Podvodník se vydával za lékaře na misi OSN v Jemenu, z ženy vylákal 350 tisíc korun

ČTK ČTK
1. 12. 2023 13:58
Podvodník se vydával za lékaře na misi OSN v Jemenu, z ženy vylákal 350 tisíc korun

Neznámý podvodník, který se vydával za lékaře na misi OSN v Jemenu, postupně připravil pětašedesátiletou ženu z Novojičínska o 350 tisíc korun. Peníze mu posílala i přes varování bankovních úředníků, že se může jednat o podvod. Seniorka platila například za to, že za ní falešný lékař přiletí soukromým tryskovým letadlem, informovala mluvčí novojičínské policie Pavla Procházková.

Ženu podvodník kontaktoval prostřednictvím sociálních sítí. Vystupoval pod jménem Havel Badurna. Postupně si se svou obětí vyměnil i telefonní čísla a začali si dopisovat. "Jeho životní příběh zněl vskutku dojemně. Do 12 let žil s rodiči v Brně, ale ti pak bohužel zemřeli při autonehodě, a tak se musel odstěhovat ke svému strýci do Argentiny. Stal se chirurgem a v současné době je již třetím rokem na mírové misi OSN v Jemenu," popsala postup podvodníka policejní mluvčí.

Dodala, že možná právě na základě této legendy si muž získal důvěru seniorky. Později ženě sdělil, že se chystá do Česka, požádá si o důchod a budou spolu žít. Nejdříve ženu poprosil, aby napsala e-mail s žádostí o jeho propustku domů do Česka, a to na jím uváděnou adresu. Žena uvedla, že jí přišla odpověď od generálního tajemníka OSN Antónia Gutterese. "Ta zněla, že dovolená bude jejímu milému schválena, ale pouze po zaplacení asi 160 tisíc korun, které pokryjí náklady na lékařovu měsíční nepřítomnost," doplnila Procházková.

Důchodkyně se vydala do banky, aby si vzala půjčku. Když pracovníci banky zjistili, že žena neví, kam peníze posílá a majitele daného účtu nezná, upozornili ji, že se pravděpodobně stala obětí podvodu. Žena ale i přes toto varování vybrala část svých úspor a vložila je na požadovaný účet. Vzápětí ale přišla další podmínka, která spočívala v zaslání částky přibližně 190 tisíc korun. "Jako hlavní chirurg totiž musel Havel letět soukromým tryskáčem, aby byla zajištěna jeho bezpečnost," poznamenala mluvčí policie. Žena tedy vybrala zbytek svých naspořených peněz a poslala je na další bankovní účet.

"Když už nadešel ten den, kdy mělo konečně dojít k osobnímu setkání, ozval se podvodní znovu. Tentokrát tvrdil, že jej zadrželi celníci na letišti v Jemenu, protože převážel sloní kel. Aby byl propuštěn, bylo nutné poslat 12 tisíc eur, tedy něco kolem 300 tisíc korun. To už ale ženě přišlo podivné a vydala se na policii s dotazem, zda se nemůže jednat o podvod," uvedla Procházková.

Novojičínští policisté neznámého muže podezřívají z podvodu. Ve vězení může strávit pět let. "Lidé by měli být opatrní, s kým na sociálních sítích komunikuji. Pokud už jsou s někým takovým v kontaktu, měli by být zvlášť obezřetní. Většinou totiž tito lidé vydrží komunikovat i měsíce a teprve po získání důvěry přijde požadavek na zaslání peněz," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy