Soudy mají řešit jednoduché majetkové spory do tří měsíců, navrhuje TOP 09. Pelikán: Zbytečný zákon

Kristýna Svrdlinová
Aktualizováno 18. 8. 2016 14:26
Jednoduché ekonomické spory u soudu by se mohly řešit rychleji díky novele občanského soudního řádu, která by soudům nařizovala vydat rozhodnutí do tří měsíců. V současnosti totiž soudy žádnou stanovenou lhůtu nemají. Novela, kterou navrhuje opoziční TOP 09, by pomohla především menším podnikatelům například při vymáhání nezaplacené půjčky či faktury. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je však takový zákon zcela zbytečný, protože v reálu jsou soudy v takových případech výrazně rychlejší, než je lhůta navržená TOP 09.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Jednoduché ekonomické spory, které končí u českých soudů, by mohly mít rychlejší závěr. Zatímco nyní nemají soudy na vyřízení stanovenou žádnou lhůtu, novela by jim přikazovala vydat elektronický platební rozkaz, který je obdobou rozsudku, do tří měsíců. Pomohla by tomu novela občanského soudního řádu, kterou na podzim předloží poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Návrh se bude týkat sporů s hodnotou do jednoho milionu korun. "U těchto sporů není nutné složité dokazování a neúměrně dlouhá doba rozhodování u těchto sporů akorát ztěžuje život podnikatelům," vysvětlit Plíšek důvod, proč změnu zákona předkládá.

Tyto jednoduché spory končí namísto rozsudku elektronickým platebním rozkazem. Návrh chce změnit právě to, aby soudy musely vydat tento elektronický platební rozkaz do tří měsíců od podání návrhu, pokud budou splněny všechny zákonné náležitosti.

"Mnoho soudů vydává tyto platební rozkazy ve lhůtě do tří měsíců už dnes, takže určitě nejde o nic nesplnitelného. Přesto jsou ale případy, kdy vydání platebního rozkazu trvá neúměrně dlouho, ačkoli pro to není racionální důvod," dodal Plíšek.

V praxi se jedná například o smluvní pokuty vyplývající ze smlouvy, neuhrazenou půjčku či spory, kdy žalovaný bezdůvodně nezaplatí fakturu za odebrané zboží či službu. Zároveň se lze stejně jako proti klasickému rozsudku i v případě platebního rozkazu odvolat.

Jen za letošní červenec padlo u soudů v Česku více než 30 tisíc návrhů, které lze řešit elektronickým platebním rozkazem. Jen v Praze to bylo přes čtyři a půl tisíce, na jižní Moravě ještě o dva tisíce návrhů více.

"Tento návrh změny zákona zlepší situaci v konkrétních případech menších sporů, které ale svojí délkou komplikují podnikání. Novela by měla přinést zjednodušení a vymahatelnost pro podnikatele, kteří vytváří další pracovní místa," okomentoval návrh předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Ministerstvo spravedlnosti ovšem k zavedení lhůty pro soudy nevidí důvod. "Navrhovat zavedení tříměsíční lhůty na vydání elektronického platebního rozkazu považuji za naprosto zbytečné, jelikož podle aktuálních dat je medián doby vydání rozkazu nyní čtrnáct dní," sdělil Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Dokonce i u těch nejpomalejších případů je průměrná doba 85 dní, což je stále rychlejší, než panem poslancem navrhovaná lhůta," konstatuje.

 

Právě se děje

Další zprávy