Klaus Babišovým ministrem? Neshodnou se, jeden chce ve škole dril, druhý sní o kolonizaci Marsu

Markéta Hronová Markéta Hronová
31. 10. 2017 20:00
Ať už se Václav Klaus mladší (ODS) stane ministrem školství, nebo ne, budou jeho názory ve sněmovně hodně slyšet. Na směřování českého školství se však s nejsilnějším hnutím ANO příliš neshodnou.
Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší. | Foto: ČTK

Praha - Jméno vzdělávacího experta ODS a nově zvoleného poslance Václava Klause mladšího se objevilo v souvislosti s tím, že by se mohl stát novým ministrem školství. Klaus to sice odmítl: "Mně nikdo nic nenabídl", i tak ale bude mít ve sněmovně v oblasti vzdělávání důležité slovo.

Občanští demokraté ho navrhli na šéfa poslaneckého školského výboru a rozhodně je nejviditelnější osobností vyjadřující se ke vzdělávání, která se kromě bývalé ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD) do dolní komory parlamentu dostala.

Jenže názorově se program nejsilnějšího hnutí ANO s myšlenkami Klause mladšího příliš neshoduje.

Sen Andreje Babiše je, že se děti matematiku, fyziku, chemii i kybernetiku budou učit ve společném předmětu, který se může jmenovat třeba kolonizace Marsu. Nabiflovaná teorie je na dvě věci, když ji děti nebudou umět použít, tvrdí šéf ANO. Chce to fantazii, myslet, třídit a kombinovat informace, myslí si vítěz voleb.

"Ve škole se musí střídat experti z praxe a z vědeckých center. Jen učitelé, to by bylo málo. A hlavně studenty bude taková škola zaručeně bavit. Míň memorování. Žádná otrava. Teď budou spolupracovat na projektech, takže se naučí taky dorozumět a obhájit výsledky. Takhle se dneska dělá vzdělávání," píše ve své knize O čem sním, když náhodou spím.

Pro Klause mladšího je to však spíše noční můra. Rámcové vzdělávací programy, které právě volnost v rozdělení předmětů umožnily, odsuzuje stejně jako projektovou výuku. Neuznává vzdělávání, které se soustředí na takzvané soft skills, tedy získávání dovedností, jako je komunikace či kreativita.

Asijské státy jako vzor

Učitel má podle něj především předávat vědomosti. "Ve školách se má hlavně učit. Školy jsou o vzdělávání. Nejlepší by bylo, kdyby si stát určil, co mají patnáctiletí žáci umět v češtině, matematice a cizích jazycích, a k tomu by všechny školy směřovaly," říkal Klaus v předvolebních debatách. Vzorem jsou pro něj asijské země, kde vládne velká konkurence a jejichž studenti také v mezinárodních testech dosahují nejlepších výsledků.

Hnutí ANO ve svém programu mluví o propojování teorie s praxí. Chce, aby se školy staly "atraktivním prostředím pro rozvoj užitečných dovedností a kompetencí, na ni pak budou navazovat další aktivity a formy mimoškolního a netradičního vzdělávání". Zároveň slibuje, že základní školy na prvním stupni budou děti rozvíjet co nejpřirozeněji ve stylu "škola hrou". 

Důraz na zábavu ale Klaus odmítá, naopak na často kritizovaném drilu nevidí nic špatného. Bez něj se podle něj některé věci nelze naučit. "Hlavní a moderní rolí učitele je, aby vše bylo snadné a zábavné a nikoho to ani v nejmenším nestresovalo, protože i svět okolo nás je krásný a přátelský a nám všem velice nakloněný a na to se musíme ve škole dobře připravit. Blábolit o tom, že role kantora je přežitá a má být jen jakýmsi mediátorem. Jen dohlédnout na to, jak se děcka sama od sebe budou vzdělávat dle svých potřeb a schopností. To musí kantory, ty skutečné, štvát úplně stejně jako výplatní páska," píše Klaus na svém blogu.

Pravděpodobný budoucí premiér Babiš se k programové shodě s Klausem mladším nevyjádřil. "Školské programy ostatních stran jsem nijak nezkoumal, nebudu je komentovat, je to nedůstojné," uvedl Klaus mladší. Dodal jenom, že po odborné stránce je mu nejdále exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). "Ostatní poslanci jsou mi o něco blíže, někteří více, jiní méně," řekl.

Existují však také oblasti, na nichž se ODS s ANO zřejmě shodne, třeba v omezení administrativy ve školách nebo zvyšování platů učitelů, které měly obě strany v programu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy