Školy dostanou peníze podle odučených hodin. Zavádíme něco, čemu nikdo nerozumí, vadí Klausovi ml.

Markéta Hronová Markéta Hronová
18. 1. 2017 12:39
Poslanci schválili změnu financování mateřských, základních a středních škol. Současný systém, kdy jim stát posílal finance podle toho, kolik mají žáků, zvýhodňoval velké a hodně naplněné školy. V případě středních škol to vedlo k tomu, že ředitelé přijímali i žáky, kteří neměli vlohy k tomu, daný obor vystudovat. Od září 2018 mají školy dostávat peníze podle vzdělávacích programů, podle počtu hodin, které učitelé odučí. Optimální počet dětí ve třídě by měl být 15 dětí. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) na změně zákona nebude žádná škola tratit. První rok platnosti by měl státní pokladnu přijít zhruba na 3,5 miliardy korun.
Poslanecká sněmovna schválila nové financování škol. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové bude nový systém spravedlivější a férovější.
Poslanecká sněmovna schválila nové financování škol. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové bude nový systém spravedlivější a férovější. | Foto: Zlata Vostrá

Praha – Poslanci ve středu hladce schválili změnu financování mateřských, základních i středních škol. Ty budou nově dostávat peníze podle počtu hodin, které učitelé odučí, nikoli podle počtu žáků, jak je tomu dnes.

"Je to pro nás historický okamžik. Tyto změny znamenají spravedlivější a férovější financování škol. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nás k tomu dlouhodobě vyzývala," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD)

Pro školy má změna znamenat reálně dvě věci. Zaprvé, měly by mít dostatek peněz na učitele i v případě, že třída není naplněná. To by byla velká výhoda například pro některé obory středních škol, o něž není takový zájem.

Zadruhé by si školy mohly dovolit vyučování ve třídách s méně žáky.
Podle propočtů ministerstva by škola zvládla ufinancovat třídu optimálně s 15 žáky. Minimálně jich musí být pět.

Bojí se gymnázia i malé školy

Změny podpořily také školské asociace, které zastupují základní i střední školy, a také odbory. "Pokud se peníze rozdělují podle počtu žáků, pohřbíváme kvalitní školství," míní Pravoslav Němeček z Asociace ředitelů základních škol. Všichni ale trvají na tom, aby ministryně dodržela slib, že žádná škola nebude na změnách tratit. O to se obávají zejména gymnázia, která malým zájmem netrpí.

Aby žádná škola na změně netratila, chce je ministerstvo dotovat. To by v prvním roce fungování mělo vyjít zhruba na 3,5 miliardy korun. Některé málo naplněné školy se obávaly, že jim nový systém financování i přesto spíše uškodí. Ministerstvo školství ale vehementně ujišťuje, že nikdo tratit nebude. "Já jim tedy věřím. Uvidíme, jak to bude fungovat," říká starosta obce Kamýk nad Vltavou a dřívější kritik reformy Petr Halada. 

Nové financování škol by mělo začít v září 2018. "Tato reforma školám přinese předvídatelné, stabilní financování. Skončí tak nesmyslné udržování žáků na školách za každou cenu, přestože nedosahují dostatečných výsledků na to, aby se ve škole udrželi," míní Valachová.

To si ale nemyslí odborník na školství z ODS Václav Klaus mladší. "Rušíme jednoduchý fungující způsob a zavádíme komplikovaný systém s koeficienty a tarify, kterému nikdo nebude ani přesně rozumět," uvedl. Za experiment na regionálním školství považuje novelu poslankyně TOP 09 Anna Putnová. "Uvidíme, jak to bude fungovat, obávám se, aby to nezvedlo počet soukromých škol," uvedla poslankyně.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy