Klaus ml.: Světoborná sláva to není, mohli jsme mít 17 procent. Mírně nekolegiální, reagoval Fiala

Martin Ťopek Markéta Šrajbrová Martin Ťopek, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 21. 10. 2017 20:15
Kroužkovacím vítězem letošních voleb je Václav Klaus mladší. Více hlasů získal jen lídr ANO Andrej Babiš. Klaus Aktuálně.cz řekl, že výsledek své ODS nepovažuje za bůhvíjaký úspěch. "Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili z osmi procent na 11, tak to světoborná sláva není," řekl.
Klaus mladší dostal po Babišovi nejvíc preferenčních hlasů. Na šampaňské to není, říká | Video: František Grossmann

Praha - Václav Klaus mladší přišel do sídla ODS krátce poté, co se strana při sčítání výsledků přehoupla přes hranici 11 procent a ven se ozýval hlasitý aplaus. Klaus však zastává spíše kritický postoj k výsledku, který většina členů považuje za úspěch. 

"Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili z osmi procent na 11, tak to světoborná sláva není," řekl v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz. 

Podle něj si mohla ODS sáhnout třeba na 17 procent, vedení strany však nezvolilo nejlepší cestu k lepšímu volebnímu výsledku. "Strategie cílit na voliče TOP 09, kteří stejně utekli k Pirátům, nebyla moc úspěšná," dodal Klaus mladší. 

Sám přitom získal v Praze i v ODS největší počet preferenčních hlasů. Získal tak více hlasů než předseda strany Petr Fiala. "Je to pro mě zadostiučinění a myslím, že je to jasný signál, že voliči ODS chtějí, aby takovéto hlasy na pravici zaznívaly a převažovaly," řekl Klaus.

Za předčasné však oznámil úvahy o tom, že by se ucházel o post předsedy. "Pokud ano, včas to oznámím," řekl. Stejně tak odmítl debaty o možné účasti ve vládě s tím, že s ODS se nikdo o sestavování vládní koalice bavit nebude. 

"Já jsem to prohlášení neslyšel, ale pokud takto zaznělo, je mírně nekolegiální," reagoval na Klausova slova předseda strany Petr Fiala.

Fiala také řekl, že se Klausova nástupu po jeho úspěchu u voličů neobává. Uvedl, že je dobře, kolik dostal Klaus hlasů a že mu blahopřeje.

Šéf ODS Fiala: Prohlášení Klause mladšího je mírně nekolegiální | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy