Klaus ml.: Světoborná sláva to není, mohli jsme mít 17 procent. Mírně nekolegiální, reagoval Fiala

Martin Ťopek Markéta Šrajbrová Martin Ťopek, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 21. 10. 2017 20:15
Kroužkovacím vítězem letošních voleb je Václav Klaus mladší. Více hlasů získal jen lídr ANO Andrej Babiš. Klaus Aktuálně.cz řekl, že výsledek své ODS nepovažuje za bůhvíjaký úspěch. "Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili z osmi procent na 11, tak to světoborná sláva není," řekl.
Klaus mladší dostal po Babišovi nejvíc preferenčních hlasů. Na šampaňské to není, říká | Video: František Grossmann

Praha - Václav Klaus mladší přišel do sídla ODS krátce poté, co se strana při sčítání výsledků přehoupla přes hranici 11 procent a ven se ozýval hlasitý aplaus. Klaus však zastává spíše kritický postoj k výsledku, který většina členů považuje za úspěch. 

"Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili z osmi procent na 11, tak to světoborná sláva není," řekl v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz. 

Podle něj si mohla ODS sáhnout třeba na 17 procent, vedení strany však nezvolilo nejlepší cestu k lepšímu volebnímu výsledku. "Strategie cílit na voliče TOP 09, kteří stejně utekli k Pirátům, nebyla moc úspěšná," dodal Klaus mladší. 

Sám přitom získal v Praze i v ODS největší počet preferenčních hlasů. Získal tak více hlasů než předseda strany Petr Fiala. "Je to pro mě zadostiučinění a myslím, že je to jasný signál, že voliči ODS chtějí, aby takovéto hlasy na pravici zaznívaly a převažovaly," řekl Klaus.

Za předčasné však oznámil úvahy o tom, že by se ucházel o post předsedy. "Pokud ano, včas to oznámím," řekl. Stejně tak odmítl debaty o možné účasti ve vládě s tím, že s ODS se nikdo o sestavování vládní koalice bavit nebude. 

"Já jsem to prohlášení neslyšel, ale pokud takto zaznělo, je mírně nekolegiální," reagoval na Klausova slova předseda strany Petr Fiala.

Fiala také řekl, že se Klausova nástupu po jeho úspěchu u voličů neobává. Uvedl, že je dobře, kolik dostal Klaus hlasů a že mu blahopřeje.

Šéf ODS Fiala: Prohlášení Klause mladšího je mírně nekolegiální | Video:
 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy