Kdo vám řekl, že tu máme kancelář? Jsme na stopě Liglassu v Kyrgyzstánu. Posudek psali třikrát

Michael Švec Michael Švec
3. 8. 2017 5:30
O české firmě Liglass Trading CZ slyšel v Kyrgyzstánu téměř každý. Pro řadu místních je ale záhadou, jak chce dosud neznámá česká společnost zvládnout výstavbu vodních elektráren za miliardy korun, na kterých si vylámal zuby i ruský obr RusHydro. Zároveň však místní doufají, že se to Čechům podaří, tato středoasijská země se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem elektřiny. Reportér Aktuálně.cz v Biškeku navštívil budovu, kde Liglass sídlí, kancelář je ale prázdná, firma se tento týden přestěhovala.
Budova, v jejímž pátém patře měla do úterka kancelář společnost Liglass Energo Kej Dží.
Budova, v jejímž pátém patře měla do úterka kancelář společnost Liglass Energo Kej Dží. | Foto: Michael Švec

Biškek (od našeho zvláštního zpravodaje) - Kdo vám řekl, že tu máme kancelář? ptá se překvapeně mladá žena u vchodových dveří mnohapatrové novostavby v centru Biškeku. Sekretářka firmy Liglass, která má v Kyrgyzstánu postavit vodní elektrárny za stovky milionů dolarů, přišla vyřídit poslední formality poté, co se společnost tento týden z moderní budovy odstěhovala. Její kancelář je zavřená, zmizel i štítek s názvem společnosti, kolem níž je v posledních týdnech rozruch jak v Česku, tak i v této malé středoasijské zemi.

Podnikatel Michael Smelík stvrdil 10. července smlouvu s kyrgyzskou vládou, že jeho firma postaví 10 menších vodních elektráren a zároveň dostaví kaskádu na řece Naryn, která je pro středoasijskou zemi strategickým, ale zároveň velmi problematickým projektem. I proto podpisu dohody osobně přihlížel a tleskal prezident Almazbek Atambajev. Pak se však kolem projektu objevila řada nejasností.

Nedávné stěhování kanceláře české firmy proběhlo podle svědků rychle. "Chodili sem každý den, včera ale přijela dodávka a vše odstěhovali," říká ochotně starší muž, který v domě na Šopokovově ulici slouží jako recepční za improvizovaným stolkem u vchodových dveří.

Často podle něj přicházel i bývalý poslanec Kubanyčbek Tumanov, který je podle obchodního rejstříku šéfem firmy Liglass Energo Kej Dži, dceřiné společnosti české Liglass Trading. Sekretářka firmy se bavit nechce, slibuje alespoň, že Tumanovovi, který se okolo stavby vodních elektráren spolu s českými podnikateli pohybuje už několik let, předá kontakt.

Manažer firmy Jiří Vojtěchovský, který v Kyrgyzstánu působí, schůzku s reportérem Aktuálně.cz odmítl.

Informace o novém investorovi, který má ve stavbě narynské kaskády nahradit ruský polostátní gigant RusHydro, byla v Kyrgyzstánu zprávou dne. O společnosti Liglass Trading z obce Líšný u Železného Brodu dnes ví v této zemi téměř každý, pro místní ale její název zní cize, a tak mluví spíše o "české firmě" nebo jednoduše o "Češích". Doufají, že firma elektrárny zvládne postavit, středoasijská země se totiž už roky potýká s nedostatkem elektřiny.

Češi mají navíc v Kyrgyzstánu velmi dobré jméno už od dvacátých let, kdy do tehdy čistě zemědělského sovětského Kyrgyzstánu přijely stovky levicových idealistů z Československa a v rámci družstva Interhelpo položily základ místnímu průmyslu.

Nadšení z nové dohody vystřídaly obavy, když se ukázalo, že firma Liglass podle všeho nemá se stavbou hydroelektráren téměř žádné zkušenosti, přestože to o sobě v tendru tvrdila. Vyšlo navíc najevo, že kyrgyzská diplomacie - na rozdíl od české prezidentské kanceláře a ministerstva průmyslu - spolupráci s touto firmou nedoporučila.

Rozzlobený telefonát z Liglassu

Ermek Ibraimov byl kyrgyzským velvyslancem v Česku a dalších středoevropských zemích do loňského prosince. Říká, že Liglass Trading byla jen jedna z mnoha firem, na které jeho ambasáda posílala posudky.

"Liglass jsem si ale zapamatoval proto, že u ostatních firem Biškek vzal doporučení na vědomí, ale u Liglassu přišla nová žádost. A také proto, že někdo z této firmy volal k nám na velvyslanectví a zlobil se, že jsme o jejich firmě z jejich pohledu podali ne zcela vyhovující informace," vysvětluje diplomat s tím, že ambasáda musela vypracovat zprávu o této firmě i potřetí, ale to až po jeho odvolání z funkce.

Podotýká, že vláda nebo ministerstvo průmyslu se negativním doporučením řídit nemusí. "Pokud si ale pamatuji, je to první případ, kdy na kategorické doporučení ministerstva zahraničí nedali," dodává diplomat v jedné z biškekských kaváren.

Ibraimov, který je původním vzděláním inženýr, pochybuje, že se Liglassu stavba přehrad na řece Naryn podaří. "Kaskádu už musí stavět specializovaná firma," říká s tím, že přehrady mají stát na odlehlém místě v horách, což znamená, že stavba bude mimořádně náročná.

"Jestli to ale Liglass skutečně postaví, budu první, kdo z toho bude mít upřímnou radost, a veřejně se omluvím za svou nesprávnou expertizu," uzavírá diplomat, který je přesvědčen, že prezident Miloš Zeman, který svému kyrgyzskému protějšku tuto firmu v červnu doporučoval, chtěl pouze pomoci rozvoji vzájemné spolupráce.

Odvážná, nebo chybná volba

Skeptický je i Rasul Umbetalijev, přední kyrgyzský expert na energetiku, i když informace o příchodu českého investora podle něj původně zněly jako velmi dobrá zpráva. Upozorňuje především na to, že firma slibuje obrovské investice v cizím státě a nemá zaručeny žádné státní garance ani jiné výhody. "Buď je to velice odvážné rozhodnutí, nebo je to velmi pochybné," říká.

Poukazuje na to, že uzavřená dohoda je pro kyrgyzskou vládu výhodná - český investor se totiž zavázal zaplatit 37 milionů dolarů RusHydro za to, co už ruská společnost do výstavby kaskády vložila. Vyřešení dlouholetého problému se stavbou přehrad na řece Naryn by navíc mohlo prezidentu i vládnoucí straně přinést potřebné předvolební body, protože země se už deset let potýká s nedostatkem elektřiny, domnívá se expert.

Připomíná, že Liglass vyhrál stavbu deseti menších elektráren v rámci tendru, který se ale "velké" narynské kaskády netýkal. Přesto Češi získali kontrakt i na stavbu těchto přehrad.

"Jestli česká firma tyto elektrárny nedokáže postavit, kaskáda získá negativní pověst, což bude mít přímý vliv na další investory. Nikdo už to nebude chtít dělat," uzavírá expert.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy