Zeman: Firmu Liglass jsem doporučoval kyrgyzskému prezidentovi, do té doby jsem o ní neslyšel

ČTK ČTK
24. 7. 2017 18:51
Prezident Miloš Zeman doporučoval svému kyrgyzskému protějšku Almazbeku Atambajevovi firmu Liglass Trading, aby v zemi dostavěla kaskádu vodních elektráren. "Protože při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, tak si vždy vyžádám podklady z ministerstva průmyslu a obchodu, které firmy mají v té dané zemi nějaké ambice," popsal prezident. Dohodu s Liglass Trading podepsala kyrgyzská vláda 10. července.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman doporučoval svému kyrgyzskému protějšku Almazbeku Atambajevovi při společné schůzce firmu Liglass Trading, která má v zemi dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Vyplynulo to z dnešního Zemanova vyjádření v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Zeman řekl, že firmu při setkání s kyrgyzským prezidentem zmínil na základě údajů ministerstva průmyslu a obchodu

O české firmě a její schopnosti ujmout se projektu a finančně ho zajistit se v minulých dnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti, které majitel společnosti Michael Smelík odmítl. Atambajev se za české investory postavil.

Vůbec firmu Liglass neznám

Zeman řekl, že se s kyrgyzským prezidentem setkal na jeho žádost na letošní světové výstavě Expo v Astaně. "Protože při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, tak si vždy vyžádám podklady z ministerstva průmyslu a obchodu, které firmy mají v té dané zemi, v daném případě v Kyrgyzstánu, nějaké ambice, zda je mohou doporučit jako firmy důvěryhodné. A když mně toto ministerstvo průmyslu a obchodu dodá, tak samozřejmě při rozhovoru s příslušným prezidentem se o těchto firmách zmíním," řekl český prezident.

Na otázku, zda firmu Liglass Trading měl Zeman ze seznamu ministerstva, zdůraznil, že samozřejmě ano. "Vždyť já ji vůbec neznám. Jak si myslíte, že bych k této firmě jinak došel?" dotázal se řečnicky Zeman.

Dohodu s Liglass Trading podepsala kyrgyzská vláda 10. července za Atambajevovy přítomnosti. Projekt se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout údajně 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč).

Některá česká média uvedla, že se za zájmy české společnosti přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova.

 

Právě se děje

Další zprávy