Elektrárnu za miliardy v Kyrgyzstánu postaví česká firma, kterou nikdo nezná. Doporučil ji Hrad

Michael Švec Petr Lukáč Petr Zenkner Jakub Zelenka Michael Švec, Petr Lukáč, Petr Zenkner, Jakub Zelenka
14. 7. 2017 17:57
Kancléř Vratislav Mynář i prezident Miloš Zeman doporučovali v Kyrgyzstánu českou firmu, která teď získala miliardový kontrakt na stavbu vodní elektrárny v této středoasijské zemi. Otázkou je, kde společnost Liglass Trading CZ na investici za stovky milionů dolarů vezme. Její obrat byl dosud v řádu stovek tisíc, naposledy v roce 2014 vykázala milion korun ztráty. Navíc ji nikdo v oboru nezná a nehlásí se k ní ani ministerstva zahraničí a průmyslu. Hrad potvrdil, že se za firmu přimlouval. Aktuálně.cz navíc zjistilo, že společnost je propojena se známým pražským právníkem Drahomírem Šachtou.
Michael Smelík si podává ruku se zástupcem kyrgyzské vlády. Tleská jim prezident Almazbek Atambajev.
Michael Smelík si podává ruku se zástupcem kyrgyzské vlády. Tleská jim prezident Almazbek Atambajev. | Foto: president.kg

Praha/Biškek - Tento týden to byla ve středoasijském Kyrgyzstánu jedna z největších zpráv: Miliardový kontrakt na stavbu vodní elektrárny převezme od ruského giganta RusHydro česká firma Liglass Trading CZ, která smlouvu slavnostně podepsala za přítomnosti prezidenta Almazbeka Atambajeva.

Jenže společnost tohoto jména neznají ani lidé z oboru vodní energetiky, ani kompetentní úřady. Tedy až na jediný - Kancelář prezidenta republiky, která se podle zjištění Aktuálně.cz za neznámou firmu ve středoasijské zemi opakovaně přimlouvala.

Projekt výstavby kaskády čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt je pro Kyrgyzstán strategickou investicí. Samotný Liglass nic podobného nikdy předtím nedělal. I velikostně se jedná o úplně jinou ligu - v roce 2014 měla firma tržby jen 345 tisíc korun a ztrátu milion korun, v dalších letech výkazy nezveřejnila.

Přitom jen v první fázi se Liglass zavázal zaplatit firmě RusHydro zhruba 850 milionů korun za její 50procentní podíl na projektu. To je ale jen malý zlomek toho, co má společnost z obce Líšný u Železného Brodu se základním jměním 200 tisíc investovat. Jen do prvních dvou zdrojů má investovat zhruba 230 milionů dolarů, celkové investice pak můžou tvořit až půl miliardy dolarů, tedy necelých 12 miliard korun.

I když jde o obrovský kontrakt, který byl na kyrgyzské straně podpořen na nejvyšší úrovni, na té české o něm ani na oficiálních místech nikdo nic neví. "Dnes jsem poprvé slyšel, že nějaká taková firma existuje," řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Později doplnil, že jeho resort aktivity firmy v oblasti sleduje. "My jsme v tomto aktivní nebyli, pokud mám správné informace," dodal.

Doporučení od Mynáře

Michael Smelík a Jiří Vojtěchovský (zleva) na jednání v Kyrgyzstánu.
Michael Smelík a Jiří Vojtěchovský (zleva) na jednání v Kyrgyzstánu. | Foto: president.kg

Stejně tak o ničem neví na ministerstvu zahraničí a obchod nezařizoval ani Petr Jurčík z kazašské kanceláře CzechTrade, která v regionu českým firmám s byznysem pomáhá. "Poprvé jsem o nich slyšel asi před třemi týdny, ale přes nás ten obchod nešel," řekl HN.

Jediným, kdo má o firmě Liglass a jejím působení v Kyrgyzstánu kusé informace, je český honorární konzul v Biškeku - podnikatel Marat Džanbajev. "O té firmě jsem se dozvěděl na začátku roku 2017, když se na mě začali obracet lidé z naší vlády s prosbou o více informací o Liglassu," říká. "Ukázali mi doporučující dopis, který na tu firmu napsal pan Mynář z prezidentské kanceláře," tvrdí konzul.

A tím to neskončilo. "Před měsícem jsme s českou velvyslankyní v Astaně zorganizovali schůzku obou prezidentů Zemana a Atambajeva na zahájení Expa a byl jsem přítomen na jednání prezidentů ohledně vstupu firmy Liglass," doplnil konzul.

Dodal, že zpráva o uzavření miliardové smlouvy způsobila v jeho zemi "informační bombu". "Divné je, že ta firma nemá kanceláře, veřejného zástupce, který by odpověděl na všechny otázky," dodal.

Kancléř Vratislav Mynář se v pátek s redakcí Aktuálně.cz bavit nechtěl - dvakrát položil telefon s tím, že nemá čas. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nechtěl obsah Zemanovy schůzky s Atambajevem blíže specifikovat. "Mohu pouze poznamenat, že téma hydroenergetiky bylo předmětem debaty prezidentů," napsal.

Hradní poradce pro energetiku Martin Nejedlý nepopřel, že Zeman s Atambajevem o firmě Liglass hovořil. "Ano, vím o tom, seděl jsem u toho jednání. Pan prezident řekl, že Česká republika má velmi dobré renomé v rámci energetiky. Řekl, že samozřejmě neví, jak to dopadne, že ví, že je to otevřené výběrové řízení, kde budou posouzena všechna kritéria," sdělil Aktuálně.cz.

"Ano, je to ta společnost Liglass. Všechny otázky a odpovědi si vyhledáte v kyrgyzském tisku. Monitorovali jsme to jako kvalitní společnost, která už v Kyrgyzstánu něco vybudovala, a dokonce v Kyrgyzstánu říkají, že tam má Česká republika velmi dobré renomé," doplnil Nejedlý s tím, že "pan prezident nedoporučoval a nelobboval".

"Odprezentovali jsme tento projekt, který se velmi dlouho připravoval a byl v poslední fázi toho výběrového řízení, což bylo při naší návštěvě Expa v Kazachstánu," dodal.

Otázkou je, kde firma s mizivým obratem plánuje na takto obří projekt získat finance. Obvykle je prvním místem, kam firmy u rizikových destinací, jako je Kyrgyzstán, jdou, státní Česká exportní banka a pojišťovna EGAP. Ani ty nicméně žádnou žádost o úvěr neregistrují.

Firma o projektu mluvit nechce

Jediným majitelem firmy je podle obchodního rejstříku Michael Smelík, jako výkonný ředitel vystupuje Jiří Vojtěchovský. Oba tito muži přitom letos v lednu založili Česko-kyrgyzskou obchodní komoru. Ta sídlí ve stejném smíchovském činžovním domě jako advokátní kancelář známého právníka Drahomíra Šachty. Smelík má navíc trvalou adresu v objektu, který vlastní firma Jana Langra z Šachtovy kanceláře.

Sám Šachta spolupráci na projektu nepopírá. "Poskytujeme jim právní služby. Nějak jinak se v tom neangažujeme," řekl na dotazy HN.

Zástupci firmy nechtějí celou věc komentovat. "Já se k tomu nebudu vyjadřovat. Druhá věc je, že smlouvy podléhají obchodnímu tajemství," uvedl Jiří Vojtěchovský, výkonný ředitel Liglass Trading. Odmítl komentovat i kontakty s Hradem. "K tomu se nebudu vůbec vyjadřovat, to mi nepřísluší. Já pracuji převážně v Asii a ostatní mi nepřísluší," řekl Vojtěchovský.

Jednatel firmy Smelík se o aktivitách firmy odmítl bavit. "Nezlobte se, obracejte se na pana Vojtěchovského nebo na pana Juraje Pavola, to jsou projekt manažeři," řekl. "Nevím o něčem takovém," odpověděl na otázku, jestli se za firmu Hrad přimlouval, a zavěsil.

Podobně skoupý na slovo je i Pavol a odkázal na Vojtěchovského, který je podle něj ředitel celého projektu a také ředitel pro euroasijský region.

Na otázky, které HN k projektu poslaly na počátku týdne, firma dosud nereagovala.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy