Manažer Liglassu pomáhal v Kyrgyzstánu i jiné české firmě. Ta ale zakázku nedostala

Michael Švec Jakub Zelenka Michael Švec, Jakub Zelenka
25. 7. 2017 9:59
Důležitou postavou v Liglass Trading CZ, který v Kyrgyzstánu vyhrál tendr za 11,5 miliardy korun, je manažer projektu Jiří Vojtěchovský. Jak zjistily HN a Aktuálně.cz, Vojtěchovský pracuje v Kyrgyzstánu už roky jako důležitá spojka pro české společnosti. České firmy Liglass Trading CZ, o níž panují pochybnosti, se zastal kyrgyzský prezident.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem. | Foto: president.kg

Praha/Biškek - Zakázka na stavbu vodních elektráren za 11,5 miliardy korun je pro Kyrgyzstán strategická. Nervozitu u tamních politiků proto vzbuzují informace o české firmě Liglass Trading CZ, která tendr vyhrála. Firma sídlí ve zchátralém objektu a uváděla falešné reference na české státní podniky a instituce. Také dosud nevysvětlila, z čeho chce projekt financovat.

Důležitou postavou v Liglass Trading CZ je manažer projektu Jiří Vojtěchovský. Jak zjistily HN a Aktuálně.cz, Vojtěchovský pracuje v Kyrgyzstánu už roky jako důležitá spojka pro české společnosti.

Loni například pomáhal brněnské firmě Geen General Energy Aleše Mokrého jednat zhruba o dvoumiliardové investici na výstavbu čtyř menších vodních elektráren. Smlouvu se však uzavřít nepodařilo. Přesto si Mokrý služby Vojtěchovského chválí.

"Je to solidní člověk s dobrými vazbami a skutečně lobbing umí. Nemyslím si, že za ním někdo stojí," řekl podnikatel Mokrý, který je s Vojtěchovským v Kyrgyzstánu v kontaktu už od roku 2014.

Vojtěchovský působí v Česku také v poradenské firmě Portcomm, jež radí i v otázkách zahraničního obchodu. A to i se zeměmi bývalého Sovětského svazu, jako jsou Turkmenistán či Arménie.

Přestože Portcomm uvádí, že umí sjednávat dohody s Českou exportní bankou (ČEB), HN a Aktuálně.cz zjistily z několika důvěryhodných zdrojů, že Vojtěchovského v ČEB téměř neznají.

V jejím sídle se měl objevit dvakrát. Z toho ani jednou neřešil projekt v Kyrgyzstánu.

Manažer minulý týden nebral telefony, neboť v Asii plnil podmínky investice pro Liglass Trading CZ. A nyní už s médii nechce mluvit vůbec. "Omlouvám se, obraťte se na majitele společnosti pana Michaela Smelíka," sdělil pouze Vojtěchovský a zavěsil.

V Kyrgyzstánu panují obavy, že by za společností Liglass Trading CZ mohla stát Moskva. Podle novinářky Elnury Alkanovové se Rusko snaží zabránit příchodu jiných investorů.

Je také možné, že se přes tento obchod snaží Moskva podpořit některého z kandidátů na funkci kyrgyzského prezidenta, jenž se bude volit v říjnu.

Majitel Liglass Trading CZ Michael Smelík však jakékoliv spojení své firmy s Ruskem odmítá. "Naši partneři nejsou z Ruska ani Číny. Jsou z Evropy, USA a Asie," uvedl před časem pro HN.

Projekt v Kyrgyzstánu se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč).

Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se i po kritice za firmu Liglass Trading CZ postavil a kauze v pondělí věnoval tiskovou konferenci. Dohodu, kterou s Liglassem podepsala kyrgyzská vláda 10. července, by 4. srpna měla schválit valná hromada kyrgyzského Energoholdingu.

Liglass Trading CZ pak bude mít měsíc na zaplacení 37 milionů dolarů ruské firmě RusHydro, což je jedna z podmínek tendru. Kyrgyzstán počká, zda tak česká firma učiní. "Pokud ne, budeme hledat jiného investora," řekl prezident.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy