Manažer Liglassu pomáhal v Kyrgyzstánu i jiné české firmě. Ta ale zakázku nedostala

Michael Švec Jakub Zelenka Michael Švec, Jakub Zelenka
25. 7. 2017 9:59
Důležitou postavou v Liglass Trading CZ, který v Kyrgyzstánu vyhrál tendr za 11,5 miliardy korun, je manažer projektu Jiří Vojtěchovský. Jak zjistily HN a Aktuálně.cz, Vojtěchovský pracuje v Kyrgyzstánu už roky jako důležitá spojka pro české společnosti. České firmy Liglass Trading CZ, o níž panují pochybnosti, se zastal kyrgyzský prezident.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem.
Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se šéfem společnosti Liglass Michaelem Smelíkem. | Foto: president.kg

Praha/Biškek - Zakázka na stavbu vodních elektráren za 11,5 miliardy korun je pro Kyrgyzstán strategická. Nervozitu u tamních politiků proto vzbuzují informace o české firmě Liglass Trading CZ, která tendr vyhrála. Firma sídlí ve zchátralém objektu a uváděla falešné reference na české státní podniky a instituce. Také dosud nevysvětlila, z čeho chce projekt financovat.

Důležitou postavou v Liglass Trading CZ je manažer projektu Jiří Vojtěchovský. Jak zjistily HN a Aktuálně.cz, Vojtěchovský pracuje v Kyrgyzstánu už roky jako důležitá spojka pro české společnosti.

Loni například pomáhal brněnské firmě Geen General Energy Aleše Mokrého jednat zhruba o dvoumiliardové investici na výstavbu čtyř menších vodních elektráren. Smlouvu se však uzavřít nepodařilo. Přesto si Mokrý služby Vojtěchovského chválí.

"Je to solidní člověk s dobrými vazbami a skutečně lobbing umí. Nemyslím si, že za ním někdo stojí," řekl podnikatel Mokrý, který je s Vojtěchovským v Kyrgyzstánu v kontaktu už od roku 2014.

Vojtěchovský působí v Česku také v poradenské firmě Portcomm, jež radí i v otázkách zahraničního obchodu. A to i se zeměmi bývalého Sovětského svazu, jako jsou Turkmenistán či Arménie.

Přestože Portcomm uvádí, že umí sjednávat dohody s Českou exportní bankou (ČEB), HN a Aktuálně.cz zjistily z několika důvěryhodných zdrojů, že Vojtěchovského v ČEB téměř neznají.

V jejím sídle se měl objevit dvakrát. Z toho ani jednou neřešil projekt v Kyrgyzstánu.

Manažer minulý týden nebral telefony, neboť v Asii plnil podmínky investice pro Liglass Trading CZ. A nyní už s médii nechce mluvit vůbec. "Omlouvám se, obraťte se na majitele společnosti pana Michaela Smelíka," sdělil pouze Vojtěchovský a zavěsil.

V Kyrgyzstánu panují obavy, že by za společností Liglass Trading CZ mohla stát Moskva. Podle novinářky Elnury Alkanovové se Rusko snaží zabránit příchodu jiných investorů.

Je také možné, že se přes tento obchod snaží Moskva podpořit některého z kandidátů na funkci kyrgyzského prezidenta, jenž se bude volit v říjnu.

Majitel Liglass Trading CZ Michael Smelík však jakékoliv spojení své firmy s Ruskem odmítá. "Naši partneři nejsou z Ruska ani Číny. Jsou z Evropy, USA a Asie," uvedl před časem pro HN.

Projekt v Kyrgyzstánu se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč).

Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se i po kritice za firmu Liglass Trading CZ postavil a kauze v pondělí věnoval tiskovou konferenci. Dohodu, kterou s Liglassem podepsala kyrgyzská vláda 10. července, by 4. srpna měla schválit valná hromada kyrgyzského Energoholdingu.

Liglass Trading CZ pak bude mít měsíc na zaplacení 37 milionů dolarů ruské firmě RusHydro, což je jedna z podmínek tendru. Kyrgyzstán počká, zda tak česká firma učiní. "Pokud ne, budeme hledat jiného investora," řekl prezident.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy