Kauza Kyrgyzstán přehledně: Neznámou firmu z chátrajícího sídla doporučil Hrad. Kdo za ní stojí?

Kancléř Vratislav Mynář i ministerstvo průmyslu a obchodu doporučovali v Kyrgyzstánu českou firmu, která teď získala miliardový kontrakt na stavbu kaskády vodních elektráren. Doteď se však neví, kde společnost Liglass Trading CZ na investici za stovky milionů dolarů vezme. Její obrat byl dosud v řádu stovek tisíc, naposledy v roce 2014 vykázala milion korun ztráty. Nikdo z oboru ji navíc nezná a sídlo má v ruině. Také se chlubila falešnými referencemi. Deník Aktuálně.cz shrnul nejdůležitější otázky a odpovědi.
Podnikatel Michael Smelík.
Podnikatel Michael Smelík. | Foto: Adam Hecl

Praha - Firma Liglass Trading CZ i přes netransparentní historii získala investice za 11,5 miliard korun v Kyrgyzstánu na stavbu kaskády čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt. Zakázka je pro středoasijskou zemi strategická, i proto zjištění Aktuálně.cz, že firma Liglass Trading CZ sídlí v ruině a na svých stránkách uvádí falešné reference, vyvolalo skandál. Přečtěte si odpovědi na nejdůležitější otázky kauzy.

Kdo jsou manažeři Liglass Trading CZ, kteří dokázali získat investici za 11,5 miliard korun v Kyrgyzstánu?

Podnikatel Michael Smelík působil v několika firmách v Česku i zahraničí, které podnikaly v obnovitelných zdrojích energie. Tvrdí, že řemeslo naučil jednoho z nejznámějších solárníků v tuzemsku Martina Shenara. Smelík také přiznal kontakt na lidi kolem souzeného podnikatele Ivo Rittiga.

Projekt v Kyrgyzstánu přímo spadá pod jiného zástupce společnosti, Jiřího Vojtěchovského. Ten dříve působil jako šéf ekonomického odboru v Hospodářské komoře. Kvůli jeho působení na něj Hospodářská komora podala několik žalob, ve sporech ale neuspěla. Vojtěchovský podle Smelíka působí také v arménské společnosti Gidepinvest, která má technologie pro elektrárny vyvíjet. Gidepinvest má také Liglass Trading CZ pomoci v zakázce v Kyrgyzstánu.

Další důležitou postavou je investiční ředitel Liglass Trading CZ Juraj Pavol, na něhož je uveden i přímý kontakt na stránkách společnosti. S médii nechce mluvit, protože pro to prý nemá zmocnění. Jak prozrazuje jeho profil na síti Linkedin, v Liglass Trading CZ je pět měsíců, předtím působil v IT firmě Dell EMC či obchodním oddělení Hewlett Packard.

Kde Liglass Trading CZ získá peníze na zakázku?

V tomto bodě je zatím nejvíce nejasností. Smelík tvrdí, že se bude jednat o nebankovní půjčky od jeho obchodních partnerů. Banky mu prý kvůli vysokému ratingu Kyrgyzstánu nepůjčí za výhodných podmínek. Jména partnerů ale nechce šéf Liglass Trading CZ jmenovat, mělo by jít o společnosti z Evropy, USA a Asie. Smelík tvrdí, že prostředky nepůjdou z Ruska ani Číny.

Proč Hrad doporučil Liglass Trading CZ?

Smelík tvrdí, že zástupci firmy Hrad oslovili, a proto kancléř Vratislav Mynář společnost podpořil. Podnikatel také se měl chtít svést s prezidentem na jednu z jeho diplomatických misí. Hrad často na lety do zahraničí bere i početnou podnikatelskou delegaci. Mynář tvrdí, že Liglass Trading CZ odkázal na Hospodářskou komoru, která má podnikatele vybírat. Jak ale komora uvádí ve svém vyjádření pro Aktuálně.cz, Liglass Trading CZ ani Hrad se na ně neobrátily.

Mynář sám přiznal, že o firmě neměl informace předtím, než poslal do Kyrgyzstánu doporučující dopis. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček argumentuje, že jelikož Mynář firmu ani lidi v ní nezná, nemůže mít ve společnosti osobní zájmy. Hrad doteď tvrdí, že chtěl pomoci české firmě a dělá to běžně. Mynář pro server Neovlivni.cz uvedl, že podobných dopisů s doporučením jako Liglass Trading CZ už poslal přes dvacet.

Proč firma Liglass Trading CZ budí pochybnosti?

Firma Liglass Trading CZ má sídlo v opuštěném a chátrajícím objektu u Železného Brodu. Společnost je navíc velmi malá a s těžko dohledatelnou historií. Její obrat byl dosud v řádu stovek tisíc, naposledy v roce 2014 vykázala milion korun ztráty. Na webu společnosti se navíc objevila nepravdivá partnerství se státními firmami a institucemi. Až na Povodí Labe ale o společnosti další oslovené firmy neslyšely.

Firma Liglass Tading se také u prezentace v Kyrgyzstánu chlubila stavbou vodních elektráren, se kterými nemá nic společného. Dokazuje to fotografie, kterou už 30. června na svých stránkách v rámci tiskové zprávy zveřejnil kyrgyzský Státní výbor pro průmysl a energetiku a na niž ve čtvrtek upozornil server Zanoza.kg.

Co má Liglass Trading společného s firmou Liglass, která je v úpadku?

Společnost Liglass i Liglass Trading VZ mají sídlo na stejném místě a figurovali v nich někteří lidé z Liglass Trading CZ. Společnot Liglass se dostala do potíží kvůli zakázkám v oblasti solárních elektráren. Společnost po Michaelu Smelíkovi převzal jeho bratr René Smelík.

Je miliardová zakázka v ohrožení?

Firma ve svém vyjádření uvedla, že novináři svými kritickými články znervozňují partnery firmy a představitele v Kyrgyzstánu. Smelík proto chce jet vášně uklidňovat přímo na místo. Po upozornění Aktuálně.cz a Hospodářských novin na nejasnosti začala kauzu řešit i kyrgyzská média. Smelík to označil za kampaň a snahu konkurence očernit jeho společnost.

Jak chce tedy firma obří vodní elektrárny postavit?

Podle Smelíka je Liglass Trading CZ "manažerskou" firmou, která má stavbu v Kyrgyzstánu řídit a koordinovat. K tomu si vytendruje firmy na samotnou stavbu i k dodávání technologií.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy