Hasiči zasahovali v plné protichemické ochraně, měli skafandry i dýchací přístroje. "Vytvořili několik hrází, aby se kyselina nešířila do okolní půdy," řekl Svoboda.
Policie dopravu odkláněla na 56. kilometru na Soutice, zpět na dálnici se mohli řidiči vracet na 66. kilometru u Lokte.
Havárie se stala v blízkosti vodního zdroje Želivka, která zajišťuje pitnou vodu nejen pro Prahu, ale i pro další přilehlé oblasti hlavního města. Na místo byly povolány společnosti Pretol a Purum, které havárii ve spolupráci s hasiči likvidovaly.
Společnost Purum z havarované cisterny přečerpala kyselinu a následně převezla k ekologickému odstranění do vlastní neutralizační stanice v Letově.
"Kyselina fosforečná je nebezpečná nejen při přímém kontaktu, ale v teple se rozkládá a vytváří leptavé a toxické plyny. Používá se zejména při zpracování ropy a k úpravě kovů. Využívá se také při výrobě nealkoholických nápojů, mimo jiné nápoje Coca-Cola," řekl chemik společnost Purum Tomáš Palán.
Společnost Purum v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo zamezit rozsáhlé ekologické havárii, při které hrozilo, že se kontaminuje Želivka, uvedl vedoucí sanačního zásahu Jan Demský. Kyselina fosforečná podle firmy neunikla na D1 poprvé, stalo se tomu také v květnu 2017 při srážce dvou nákladních vozidel.
Podle portálu krizového řízení jihomoravských hasičů je kyselina nehořlavá, ale v teple se může rozkládat a vytvářet leptavé a toxické plyny. Toxická je požitím, při styku s kůží, při zasažení očí, ale i vdechováním.