Nejvíc pršelo na severu Čech v Jizerských horách, Krkonoších a jejich podhůří. Zasaženo tak bylo zejména povodí Lužické Nisy a Cidliny. Za šest hodin tam napršelo až 40 milimetrů.
Vyšší srážkové úhrny zaznamenaly také Šumava, Plzeňská pahorkatina, Třeboňsko, střední Povltaví, hlavní město, Středočeský kraj na východ od Prahy a také Beskydy a jejich podhůří. "Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů," uvedli ve čtvrtek meteorologové.
Počet zásahů souvisejících s bouřkou se od včerejšího večera vyšplhal na asi 150 událostí. Od rána jsou jednotky opět v terénu, především likvidujeme padlé stromy. pic.twitter.com/VozPVSmiUN
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) July 15, 2021
V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Týkalo se to Lužické Nisy v Proseči nad Nisou, Brziny v Hrachově nebo Úslavy v Prádle. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut, potom jejich hladiny rychle opadly. Kolem čtvrtečních 09:00 byl první, tedy nejnižší povodňový stupeň už jen na Botiči v obci Kocanda u Prahy.
Energetici ve čtvrtek ráno evidovali téměř 21 000 odběratelů, které bouřky připravily o dodávky proudu. V noci na čtvrtek bylo bez elektřiny kolem 45 000 odběrných míst. Distribuční společnosti ČEZ a EG.D předpokládají, že všechny poruchy na vedení odstraní ještě ve čtvrtek.
Děti z tábora se schovaly do hospody
Hasiči v souvislosti se středečními silnými bouřkami evidovali k čtvrtečnímu ránu 788 zásahů. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a čerpali vodu ze zaplavených prostor.
Na Trutnovsku hasiči v noci kvůli silné bouřce evakuovali dva tábory v okolí obce Nemojov mezi Dvorem Králové nad Labem a Hostinným. Děti z jednoho tábora se dostaly spolu s vedoucími do bezpečí blízké hospody.
V případě druhého tábora to bylo složitější, protože přístupové cesty byly zapadané polámanými stromy. Cestu si proto hasiči museli prořezat. "Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.
Čtyři letní tábory museli evakuovat také hasiči ve středních Čechách. Všechny děti jsou v pořádku. Od středečních 18:00 do čtvrtečních 06:00 evidovalo operační středisko středočeských hasičů 169 zásahů, z toho se téměř ve 150 případech jednalo o technickou pomoc. "Oproti úterní bouřce jsme mnohem více pomáhali z čerpáním vody," uvedla mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.
Hasiči v Libereckém kraji řešili do rána v souvislosti s bouřkou téměř 140 událostí. Hlavně na Semilsku a Jablonecku odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu. Řešili ale také tři požáry rozvoden a zajišťovali náhradní generátory pro dva pacienty na přístrojích v Semilech a Jilemnici. "Šlo o pacienty, kteří jsou v domácí péči," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.
Víc než 170 výjezdů v souvislosti se silnými bouřkami zaznamenali během středečního večera a noci na čtvrtek moravskoslezští hasiči. Zasahovali především u polámaných stromů, čerpali vodu za zaplavených sklepů. Zajišťovali i poškozené střechy, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Podle něj se všechny zásahy obešly bez zranění.
Silné bouřky zasáhly část Česka už v úterý večer a v noci na středu. Nejvíc práce s odstraňováním následků měli hasiči v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji a také ve středních Čechách, včetně Prahy.
Video: Česko zasáhly další silné bouřky. D1 u Prahy byla pod vodou