Praha – Před loňskými parlamentními volbami se politici předháněli v tom, kdo dříve podepíše iniciativu Rekonstrukce státu na podporu devíti protikorupčních zákonů. Když však přišla po předvolební kampani řada na činy, začali čerství poslanci couvat.
Od voleb uplynul téměř rok a ve slibované podobě byly přijaty jen dva zákony. Zbytek si politici upravují k obrazu svému nebo jejich přijetí zdržují či přímo sabotují. Vyplývá to z analýzy Rekonstrukce státu, která oznámkovala aktivitu jednotlivých stran jako ve škole.
Nelichotivé vysvědčení si vysloužila především ODS, ale i vládní strany ANO a ČSSD, které si přitom protikorupční legislativu daly i do koaliční smlouvy. Zdaleka nejhůře dopadlo hodnocení u služebního zákona. Ten sice nakonec prošel do Senátu, místo normy slibující odpolitizování státní správy však poslanci schválili značně okleštěný předpis.
"V červenci přišly TOP 09 a ODS se svými podmínkami a začaly ničit služební zákon a hnutí ANO se aktivně připojilo k této demontáži, ačkoliv se předtím podílelo s ČSSD a KDU-ČSL na tvorbě tohoto zákona," vysvětlil jeden z garantů Rekonstrukce státu a ředitel organizace Frank Bold Pavel Franc, proč vládní strany dostaly čtyřky a ODS s TOP 09, které ústupky požadovaly, dokonce pětky.
Registr smluv? Pozdě a okleštěný
Neslavně dopadlo také hnutí ANO a ČSSD při prosazování zákona o registru smluv, díky kterému by smlouvy byly platné až po zveřejnění. Zákon připravuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a jeho náměstkyně Adriana Krnáčová nominovaná hnutím ANO. Přijetí zákona však vázne a návrh z pera Krnáčové navíc umožní, aby se za zveřejněnou považovala i taková smlouva, ve které jsou všechna data zakrytá.
Volební speciál 2014
Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>
Někteří poslanci, především z ANO, navíc přijetí zákona blokovali ve výborech. Výsledek – čtyřka pro ANO, trojka pro sociální demokraty.
"Přestože ANO mělo řadu opatření Rekonstrukce státu v prioritách svého předvolebního programu, po volbách prioritami být přestala a ANO nebylo schopno zorganizovat efektivní přípravu zákonů. A to včetně relativně snadného zákona o zveřejňování smluv," komentoval to Franc.
"Pokud má vláda problém s tou technicky nejjednodušší věcí, tak nevíme, jak si poradí s těmi ostatními," podotknul k laxnosti politiků předseda hnutí Oživení Martin Kameník
Hnutí ANO navíc vyfasovalo ještě jednu čtyřku, a to kvůli průtahům při omezování trafik v dozorčích radách. Ačkoli se strana zavázala podpořit zákon o odborných nominacích, ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem oznámilo, že normu vůbec nepřipraví. Místo toho přijme jen vyhlášku, kterou může kterákoli vláda zase rychle zrušit.
Stejně tak vázne příprava zákona o nejvyšším státním zastupitelství v gesci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) a zákon o financování politických stran. Ten mají připravit ministr vnitra Milan Chovanec s náměstkyní Krnáčovou.
NKÚ má dostat víc pravomocí. Odsouhlasí to Senát?
Zatím se tak z předvolebních slibů podařilo prosadit pouze rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a změna jednacího řádu, která má zajistit transparentnější proces při přijímání zákonů.
"Většina stran přispěla k prosazení těchto zákonů pozitivně. Výjimku tvoří ČSSD a ODS, které plánují zablokovat rozšíření nezávislé kontroly v Senátu a již proti ní hlasovali v senátním výboru," dodává zpráva.
Rekonstrukce státu hodlá svá zjištění kromě médií zveřejnit také na letácích a rozeslat je e-mailem. Na kampaň chce upozornit také pomocí videí se známými herci. Informace by se podle nich mohly těsně před komunálními volbami dostat až do 2,3 milionu domácností.
"Řada stran v komunálních volbách slibuje transparentní hospodaření měst a obcí. Přitom se jim nepodařilo během roku schválit zákony, které by toto zprůhlednění zajistily,“ dodal Franc.