Zákon o střetu zájmů je starý, Dienstbier změny odkládá

Radek Nohl Radek Nohl
29. 9. 2014 11:00
Vláda Bohuslava Sobotky dostane úpravu zákona o střetu zájmů se zpožděním. I proto, že v legislativním plánu dostala přednost jiná novela.
Přípravu zákona o střetu zájmů má nyní na starosti legislativci ministra Jiřího Dienstbiera
Přípravu zákona o střetu zájmů má nyní na starosti legislativci ministra Jiřího Dienstbiera | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda premiéra Bohuslava Sobotky odkládá plán na zpřísnění zákona o střetu zájmů. Novela, kterou měl kabinet projednat během září, se na program jednání dostane nejdříve na začátku příštího roku.

Zákon je platný od roku 2006, a jak připouští i Úřad vlády, je jeho úprava již nevyhnutelná. Chybí například povinnost předkládat majetkové přiznání v den nástupu do funkce či omezení přechodu státních úředníků do soukromých firem.

Deník Aktuálně.cz při mapování majetku všech primátorů a jejich náměstků před říjnovými komunálními volbami navíc zjistil, že prakticky nikdo nekontroluje, co politici v dokumentech uvádějí. V praxi tak běžně mohou tajit, že čerpají hypotéku nebo působí v privátních firmách.

Zákon dopadá na 33 tisíc lidí

Úřad vlády dnes tvrdí, že kontrole brání například obrovské množství politiků a úředníků, kteří majetkové přiznání musí odevzdávat. V současné době se zákon týká více než dvou stovek obcí a přes 33 tisíc lidí. I systém kontroly by se mohl změnit. Vzniknout má totiž úřad, který by dohlížel nejen na majetková přiznání, ale i na hospodaření politických stran.

Kdy ke změnám dojde a co všechno se upraví, zatím jasné není. Vláda se ve svém legislativním plánu zavázala, že novelu zákona předloží letos v září. Teď je však jisté, že termín nestihne.

"Celá příprava je velmi zpožděná. Zatím se ještě nezačalo připravovat ani paragrafované znění," řekla analytička Magdaléna Klimešová z iniciativy Rekonstrukce státu, která se účastní debaty nad zpracováním novely.

"Je to ale lepší, než uspěchané přijetí nekvalitního návrhu," dodala Klimešová.

Že je zákon již za svým zenitem, potvrzuje rovněž současný prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, který zákon z roku 2006 ještě jako poslanec připravoval.

"Zákon je třeba přepracovat. V době jeho vzniku byl první pokus zrušen Ústavním soudem, padaly argumenty o zneužití informací kriminálními živly, měnila se výše pokut i orgány, které je udělují, a v neposlední řadě byl novelizací zúžen okruh osob, které mají povinnost majetková přiznání podávat," řekl Kala v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Je nejvyšší čas dosavadní zkušenosti vyhodnotit a přistoupit k novelizaci," dodal.

Vláda dostane nejprve analýzu

Přípravu tohoto zákona mají nyní na starosti legislativci ministra Jiřího Dienstbiera. Ředitelka příslušného odboru Jana Strunecká Aktuálně.cz řekla, že v posledních měsících se zpracovávala analýza účinnosti zákona o střetu zájmů. Proto se samotná příprava zdržela.

Navíc v legislativním procesu byla upřednostněna jiná novela: zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu. Úřad vlády změnu priorit odůvodňuje tím, že novou úpravu zákona o střetu zájmů bude možné aplikovat až na veřejné funkcionáře zvolené v krajských volbách v roce 2016. Proto je prý na jeho schválení ještě dost času.

Podle Strunecké by však zmíněnou analýzu, která řeší třeba možnost centralizace registru oznámení či zpřísnění sankcí, měla Sobotkova vláda projednat během tří týdnů. "Samotná novela zákona o střetu zájmů pak bude předložena nejpozději začátkem roku 2015," tvrdí Strunecká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy