Zákon o střetu zájmů je starý, Dienstbier změny odkládá

Radek Nohl Radek Nohl
29. 9. 2014 11:00
Vláda Bohuslava Sobotky dostane úpravu zákona o střetu zájmů se zpožděním. I proto, že v legislativním plánu dostala přednost jiná novela.
Přípravu zákona o střetu zájmů má nyní na starosti legislativci ministra Jiřího Dienstbiera
Přípravu zákona o střetu zájmů má nyní na starosti legislativci ministra Jiřího Dienstbiera | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda premiéra Bohuslava Sobotky odkládá plán na zpřísnění zákona o střetu zájmů. Novela, kterou měl kabinet projednat během září, se na program jednání dostane nejdříve na začátku příštího roku.

Zákon je platný od roku 2006, a jak připouští i Úřad vlády, je jeho úprava již nevyhnutelná. Chybí například povinnost předkládat majetkové přiznání v den nástupu do funkce či omezení přechodu státních úředníků do soukromých firem.

Deník Aktuálně.cz při mapování majetku všech primátorů a jejich náměstků před říjnovými komunálními volbami navíc zjistil, že prakticky nikdo nekontroluje, co politici v dokumentech uvádějí. V praxi tak běžně mohou tajit, že čerpají hypotéku nebo působí v privátních firmách.

Zákon dopadá na 33 tisíc lidí

Úřad vlády dnes tvrdí, že kontrole brání například obrovské množství politiků a úředníků, kteří majetkové přiznání musí odevzdávat. V současné době se zákon týká více než dvou stovek obcí a přes 33 tisíc lidí. I systém kontroly by se mohl změnit. Vzniknout má totiž úřad, který by dohlížel nejen na majetková přiznání, ale i na hospodaření politických stran.

Kdy ke změnám dojde a co všechno se upraví, zatím jasné není. Vláda se ve svém legislativním plánu zavázala, že novelu zákona předloží letos v září. Teď je však jisté, že termín nestihne.

"Celá příprava je velmi zpožděná. Zatím se ještě nezačalo připravovat ani paragrafované znění," řekla analytička Magdaléna Klimešová z iniciativy Rekonstrukce státu, která se účastní debaty nad zpracováním novely.

"Je to ale lepší, než uspěchané přijetí nekvalitního návrhu," dodala Klimešová.

Že je zákon již za svým zenitem, potvrzuje rovněž současný prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, který zákon z roku 2006 ještě jako poslanec připravoval.

"Zákon je třeba přepracovat. V době jeho vzniku byl první pokus zrušen Ústavním soudem, padaly argumenty o zneužití informací kriminálními živly, měnila se výše pokut i orgány, které je udělují, a v neposlední řadě byl novelizací zúžen okruh osob, které mají povinnost majetková přiznání podávat," řekl Kala v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Je nejvyšší čas dosavadní zkušenosti vyhodnotit a přistoupit k novelizaci," dodal.

Vláda dostane nejprve analýzu

Přípravu tohoto zákona mají nyní na starosti legislativci ministra Jiřího Dienstbiera. Ředitelka příslušného odboru Jana Strunecká Aktuálně.cz řekla, že v posledních měsících se zpracovávala analýza účinnosti zákona o střetu zájmů. Proto se samotná příprava zdržela.

Navíc v legislativním procesu byla upřednostněna jiná novela: zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu. Úřad vlády změnu priorit odůvodňuje tím, že novou úpravu zákona o střetu zájmů bude možné aplikovat až na veřejné funkcionáře zvolené v krajských volbách v roce 2016. Proto je prý na jeho schválení ještě dost času.

Podle Strunecké by však zmíněnou analýzu, která řeší třeba možnost centralizace registru oznámení či zpřísnění sankcí, měla Sobotkova vláda projednat během tří týdnů. "Samotná novela zákona o střetu zájmů pak bude předložena nejpozději začátkem roku 2015," tvrdí Strunecká.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy