Plán na rozjezd školného je hotov. Od Fischera

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 6. 2010 18:30
Vládní expert Petr Matějů odhaduje, že školné může být zavedeno nejdříve od roku 2013
První placený rok na vysoké? 2013
První placený rok na vysoké? 2013 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejprve systém finanční pomoci pro studenty, a pak až školné. To je plán, kterého by se podle odborníka na reformu vysokého školství Petra Matějů měla řídit budoucí vláda.

"Velmi bych varoval před tím, zavádět školné bez systému finanční pomoci studentům. Ten může začít platit od roku 2012. Reálný odhad zavedení školného je tak rok 2013," řekl Aktuálně.cz Matějů, který v minulých letech vypracoval na ministerstvu školství se svým týmem rozsáhlý plán reformy vysokého školství, včetně zavedení školného, a který bude spolupracovat i s novým kabinetem.

Plán půjček pro studenty a převedení dávek z rodičů na ně samé před necelými dvěma týdny schválila dosluhující vláda premiéra Fischera, takže její nástupci už s touto předlohou mohou počítat.

Kromě půjček a grantů, které by student nemusel při svědomitém studiu splácet, se počítá i s přesměrováním státní podpory od rodičů ke studentům. Plánuje se, že by ministerstvo financí zrušilo daňové výhody rodičům studentů, které dnes činí na devět set korun, a zajistilo studentům nezávislý příjem. Stejný osud čeká i přídavky, které rodiče dostávají na studující děti.

Účet za první rok? 5 miliard

Petr Matějů
Petr Matějů | Foto: Ludvík Hradilek

Pokud chystaná trojkoaliční vláda vezme plán za svůj, bude si v prvním roce podle výpočtů expertního týmu muset připravit pět miliard korun.

V dobách úspor na všech frontách to nebude snadné. "Rozumná vláda to udělá, je to klíčová investice, dlouhodobě je navíc systém rozpočtově neutrální," říká Matějů.

Musí ale existovat možnost vymáhat půjčky pomocí daňového systému, jinak se ze studentských půjček mohou stát nedobytné pohledávky.

10 tisíc není strop

Školné je jednou z nejvýznamnějších změn, na kterých se shodly tři strany možné příští vládní koalice. TOP 09 zastává názor, že by studenti měli platit hned, druhé dvě strany jsou pro odložené školné.

To je i vize týmu okolo Petra Matějů. Shoda panuje i ve výši školného. "Deset tisíc korun za semestr, o kterých mluví vyjednavači,  je pro začátek rozumný strop, ale není to strop trvalý," upozorňuje Matějů.

"Pokud se ale za pár let zvedne řekněme na dvacet tisíc, neznamená to, že všechny školy takové školné budou mít. Jednotlivé školy budou stanovovat výši školného podle toho, jak odhadují úspěšnost svých absolventů na trhu práce."

 

Právě se děje

Další zprávy