Michalákovi mají plán B: Na hochy by v ČR dohlížela sociálka

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2015 22:00
Čeští sociální pracovníci by mohli poskytnout norské straně záruky, že budou na výchovu chlapců dohlížet.
děti norsko
děti norsko | Foto: Eva Michaláková

Praha - Rodina Michalákových chce do případu odebraných chlapců v Norsku zapojit místní odbory pro sociálně právní ochranu dětí v Hodoníně a ve Veselí nad Moravou. Příští týden se s tímto návrhem obrátí na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), sdělili právní zástupci rodiny Pavel Hasenkopf a Dora Boková. Právníci uvítali přístup předsedy vlády ke kauze, zároveň ale kritizují výroky některých dalších státních představitelů.

Podle rodiny Michalákových by místní sociální pracovníci mohli poskytnout norské straně záruky, že budou na výchovu chlapců dohlížet a s rodinnými příslušníky spolupracovat v případě, že by se bratři dostali do Česka.

"Vítáme aktivní přístup premiéra Bohuslava Sobotky v kauze rodiny Michalákových a kroky, které začalo činit ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Lubomíra Zaorálka," uvedli dále právníci. Ministerstvo připravuje už druhou nótu ve prospěch bratrů Michalákových, které české matce a otci odebrala norská sociální služba. Předseda vlády se obrátil kvůli kauze na norskou premiérku. Případem se zabývala v prosinci Sněmovna, řešil ho i Senát.

Rodině se naopak podle právních zástupců nelíbí výroky, které o matce obou chlapců Evě Michalákové uvedli ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD).

Zejména odmítají výroky, podle kterých nedala matka českým úřadům veškeré informace. "Ačkoliv zveřejněné pochybnosti Evu Michalákovou poškozují zcela zásadním způsobem, nebudeme z nich v tuto chvíli vyvozovat žádné právní kroky," sdělili Hasenkopf a Boková.

Norské velvyslanectví v Praze totiž dříve uvedlo, že norská sociální služba neodebrala Michalákové syny bezdůvodně. Nařízení péče u pěstounů bylo "nutné a naléhavé" a matka českým úřadům o případu předala jen neúplné informace. Tato slova následně potvrdila ministryně Marksová. Kapitán prohlásil, že rozhodnutí norské sociální služby a soudu respektuje, jeho instituce do působení nezávislých zahraničních úředníků a soudců nemůže zasahovat.

 

Právě se děje

Další zprávy