Pitr dostal 5 let za daňové úniky, Provod je beztrestný

ČTK ČTK
18. 6. 2013 14:48
Podle obžaloby dvojice připravila stát o 23,5 milionu korun
Tomáš Pitr u soudu.
Tomáš Pitr u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražský městský soud nepravomocně uznal podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda vinnými z daňových úniků z roku 1994.

Pitrovi uložil trest pět let, Provod je vzhledem k novoroční amnestii prezidenta beztrestný. Podle obžaloby dvojice připravila stát o 23,5 milionu korun.

Soud poslal Pitra do věznice s dozorem a zakázal mu také na pět let činnosti ve statutárních orgánech společnosti. Kromě společné škody s Provodem u něj konstatoval další pokus o krácení daně, čímž údajně mohl způsobit škodu 6,9 milionu korun.

Obžaloba tvrdí, že Pitr a Provod připravili stát o miliony za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost.

Podnikatelé stanuli před soudem v roce 2004 a o dva roky později byli odsouzeni k pětiletým trestům za podvody. Soudy však kauzu následně začaly znovu projednávat, přičemž pražský městský soud loni dvojici osvobodil. Odvolací soud ale tento zprošťující verdikt zrušil, a pražský městský soud proto musel věc projednat znovu.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

V roce 2007 utekl do zahraničí, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Dva roky strávil ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu.


 

Právě se děje

Další zprávy