Provod s Pitrem opět u soudu. Provod chce očistit jméno

ČTK ČTK
6. 6. 2013 12:57
Na Pitra se lednová amnestie nevztahuje, pořád mu hrozí trest
Tomáš Pitr (archivní foto)
Tomáš Pitr (archivní foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod znovu usednou na lavici obžalovaných. Pražský městský soud se bude 18. června opětovně zabývat jejich údajnými daňovými úniky z roku 1994.

Provodovi už na rozdíl od Pitra nehrozí žádný trest, protože byl letos pravomocně amnestován. Na projednání případu přesto trvá, protože chce očistit své jméno.

Pitr a Provod podle obžaloby připravili stát na daních za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost zhruba o 23,5 milionu korun. Před soudem stanuli v roce 2004 a o dva roky později byli odsouzeni k pětiletým trestům za podvody.

Soudy však kauzu následně začaly znovu projednávat, přičemž pražský městský soud loni dvojici nepravomocně zprostil viny s tím, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Odvolací soud však tento zprošťující verdikt zrušil.

"Pražský městský soud nyní musí věc projednat znovu. U obžalovaného Provoda budeme vzhledem k amnestii rozhodovat pouze o případné vině, u Pitra jak o vině, tak i o trestu," řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Amnestované osoby sice nelze potrestat, soudy jim však mohou uložit povinnost nahradit způsobenou škodu.

Trestní řízení s Pitrem i Provodem pražský městský soud letos v lednu zastavil na základě prezidentské amnestie, která se mimo jiné vztahovala i na trestní řízení trvající přes osm let. Státní zástupce si proti tomuto rozhodnutí podal stížnost, kterou pražský vrchní soud v případě Provoda zamítl, ohledně Pitra ji však uznal za důvodnou. Podle Puci soud totiž konstatoval, že do osmileté doby nelze započítat období, kdy se Pitr skrýval před spravedlností v zahraničí.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

V roce 2007 utekl do zahraničí, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Dva roky strávil ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy