Praha - Odůvodněná písemná verze rozsudku, kterým soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby ze zneužití vojenské tajné služby, bude vypracována do 31. srpna. Termín ve čtvrtek určila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.
Soudkyně Helena Králová rozhodla v kauze na konci května při veřejném jednání, sdělila ale pouze takzvaný výrok verdiktu, který kvůli utajovaným informacím nijak neodůvodnila. Příčinou k prodloužení lhůty pro sepsání kompletního rozsudku je prý složitost kauzy a dovolená soudkyně.
Soudkyně požádala o prodloužení lhůty
K vyhotovení rozsudku běžela Králové od pondělí 1. června desetidenní lhůta, soudkyně však požádala o její prodloužení.
"Nejpozději do 31. srpna bude rozsudek písemně vyhotoven a předán trestní kanceláři k rozeslání," sdělila Šindelářová.
Dodala, že Králové povolila prodloužení lhůty "s ohledem na mimořádnou složitost trestní věci, množství provedených důkazů, nutnost důsledného dodržení zákona o ochraně utajovaných skutečností a vypořádání se s důkazy vedenými v příslušném režimu utajení". Lhůtu také ovlivnila dovolená, kterou si soudkyně již dříve nahlásila od 15. června do 10. července.
Odůvodnění vychází z tajných informací
Verdikt bez odůvodnění vyvolal nesouhlasné reakce mezi odborníky a politiky. Králová ho vyhlásila v pátek 29. května, když zprostila obžaloby bývalou ředitelku kabinetu premiéra Nečasovou, exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka. Sdělila pouze výrok rozsudku, tedy jeho podstatu.
Odůvodnění verdiktu odložila až na jeho písemnou formu, protože při rozhodování vycházela z informací v režimu utajení. Soud se totiž v důkazech zabýval také metodou práce tajné služby.
Kompletní text rozsudku s odůvodněním musí soud rozeslat do datových schránek státnímu zastupitelství a obhájcům. Odůvodnění nesmí být ani zčásti tajné. Pokud tedy Králová vychází také z utajovaných informací, nesmí je v textu citovat, ale musí se s nimi vypořádat tak, aby byl rozsudek zveřejnitelný.
Verdikt není pravomocný
Verdikt není pravomocný, protože se proti němu žalobce odvolal k Městskému soudu v Praze. Nečasová a tři důstojníci podle obžaloby zneužili pravomoc, hrozí jim za to až pětileté vězení.
V roce 2012 podle spisu nechala tehdy Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku expremiéra Petra Nečase Radku. Po vypuknutí kauzy v polovině června 2013 padla vláda. Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní odmítají, že by udělali cokoliv nezákonného. Podle obhájců se prověřovalo bezpečnostní riziko týkající se Radky Nečasové.