"Evropská komise i nadále odmítá vyhodnotit podněty týkající se porušování finančního nařízení ke střetu zájmů," zdůvodnili žalobu piráti. Komise podle nich měla o podezření ze střetu zájmů rozhodnout už v lednu. "Komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš.
Podáváme žalobu na Evropskou komisi pro nečinnost. I nadále totiž odmítá vyhodnotit porušování legislativy ke střetu zájmů premiéra Babiše a ministra Tomana, ačkoli si musí být vědoma, že tím porušuje smlouvy o Evropské unii. Zákony musí platit pro všechny stejně.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) May 17, 2019
Babiš považuje žalobu za klasickou součást kampaně. "To fakt nemají tihle novodobí marxisti lepší program, než udávat Českou republiku a premiéra v Bruselu a dělat nám totální ostudu?" napsal Aktuálně.cz Babiš. Podle premiéra se ukazuje, že piráti nejsou schopní nic dobrého vytvořit, naopak jenom všechno boří.
"Jejich působení můžeme ostatně posoudit v Praze, kde už 3/4 roku vládnou. Doprava je v katastrofálním stavu, více méně nefunguje, stavby stojí a k tomu se paktují s protřelou firmou na billboardy, které zajišťují kšefty. Prostě parta úplných diletantů," uzavřel Babiš.
Udávat Českou republiku? Pan premiér rozhodně není Česká republika. Navíc vůbec nechápe, o čem je řeč: jeho střet zájmů řeší celosvětová média. Premiérova reakce jen dokládá, že jeho střet zájmů na evropské úrovni je jedním z jeho nejzranitelnějších míst.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) May 17, 2019
Komise prý navíc v rozporu s lisabonskou smlouvou o pravidlech fungování EU dosud neodpověděla na výzvu pirátů z počátku letošního března, ačkoli tak měla učinit do dvou měsíců. Toto porušení pravidel dnes pirátům podle jejich vyjádření potvrdil nejmenovaný "zástupce Evropské komise z DG Budget", tedy z ředitelství Evropské komise pro rozpočet.
Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla loni nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle ní může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako premiér vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v ČR. Babiš to opakovaně odmítl.
Evropský parlament v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.
"Evropská komise jedná protiprávně. Ze strany bruselských úředníků neproběhlo standardní rozhodnutí o zastavení plateb koncernu Agrofert," uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Podle něj SZIF tvrdí, že není důvod tyto dotace nevyplácet a trvá na tom, že evropská pravidla ke střetu zájmů jsou dodržována. Odborný rozbor právníků Evropské komise ale podle pirátů v prosinci konstatoval, že evropské předpisy ke střetu zájmů jsou ve vztahu k Babišovi porušovány.