Brusel stopl Agrofertu část dotací. Holding dál čerpá stovky milionů ze státní kasy

Domácí Domácí
13. 5. 2019 10:47
Zatímco eurokomisař Günther Oettinger před týdnem potvrdil, že komise zastavila vyplácení části evropských dotací Agrofertu, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) podle serveru iRozhlas.cz holdingu peníze dál vyplácí.
Foto: ČTK

"Jako preventivní opatření komise nevyplácí dotace z Evropských strukturálních a investičních fondů Agrofertu nebo spřízněným příjemcům," uvedl pro organizaci Transparency International Oettinger. To ovšem v praxi neznamená, že by holding ve svěřeneckém fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstal bez dotací.

V loňském roce si Agrofert přišel skrze SZIF na více než 903 milionů korun, uvádí iRozhlas.cz. Většina této částky, konkrétně 704 milionů, ovšem tvořily nárokové dotace, na které nemá rozhodnutí Evropské komise vliv.

"Ze strany platební agentury Státní zemědělský intervenční fond není důvod neproplácet," odpověděla mluvčí fondu Vladimíra Nováková na dotaz serveru, zda přestal fond evropské peníze firmám z holdingu proplácet v souladu s Evropskou komisí.

Dalších 124 milionů pochází z Programu rozvoje venkova, tedy z peněz, které mají zemědělcům pomáhat s dodatečnými náklady, či ušlými příjmy. Ani na tuto částku nemá rozhodnutí EK vliv.

Na vyplácení dotací ze Státního zemědělského intervenčního fondu nemá vliv ani ministerstvo financí, ani ministerstvo zemědělství. Fond může o přerušení vyplácení peněz holdingu rozhodnout sám.

"Do dnešní doby nemáme k dispozici žádné oficiální stanovisko, že došlo k porušení legislativy týkající se střetu zájmů, a to jak na úrovni Evropské unie tak národních orgánů," uvedla Nováková. Ta je přesvědčena, že z pohledu České republiky tak premiér ve střetu zájmů není.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy