Na Vítkově položili u hrobu Neznámého vojína věnce kromě Babiše a Vystrčila například ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Prezidenta Zemana zastoupil náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.
Babiš v projevu hovořil o mimořádném významu tohoto svátku. Česko by si podle něj mělo vážit své nezávislosti. "Jsme svrchovaný stát, i když jsme součástí Evropské unie a NATO, neměli bychom nechat cizí instituce a cizí státy zasahovat do naší svrchovanosti. Čeští občané musí rozhodovat o budoucnosti naší země, ne instituce, které stále víc ovlivňují náš život," řekl novinářům.
Politici se shodli na tom, že 28. říjen patří mezi nejdůležitější data v naší historii. Premiér Andrej Babiš řekl, že by Česko nemělo nikoho nechat zasahovat do své svrchovanosti. pic.twitter.com/lS8yA7SM23
— ČT24 (@CT24zive) October 28, 2021
Vystrčil v reakci na Babišova slova řekl, že "jestli někdo dělá něco pro svrchovanost a svébytnost České republiky, tak je to zejména parlamentní diplomacie českého Senátu" a že Babiš by se tím měl inspirovat. Vystrčil se ve středu v Praze setkal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Schůzku kritizovalo čínské velvyslanectví v Praze. Čína Tchaj-wan považuje za svou součást.
🇨🇿 Při příležitosti oslav 103 let od vzniku Československa se předseda Senátu @Vystrcil_Milos spolu s dalšími zástupci delegace Senátu zúčastnili vzpomínkové akce na hradčanském náměstí u sochy T. G. Masaryka. pic.twitter.com/1buHIf0zzV
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) October 28, 2021
Tradiční ceremoniál na Vítkově se uskutečnil po roční pauze, loni byl zrušen kvůli epidemii koronaviru. Kvůli zhoršování epidemie covidu-19 museli mít ve čtvrtek všichni účastníci ceremoniálu respirátory a nebyla umožněna účast veřejnosti, což někteří nesli nelibě. Návštěvníků, kteří se chtěli zúčastnit, se sešlo několik desítek. Ministerstvo obrany uvedlo, že o zákazu pro veřejnost rozhodla hlavní hygienička. Kromě covidu zkomplikovala akci také mlha. Kvůli ní nemohly vzlétnout gripeny ani vojenské helikoptéry.
Výročí se připomínalo i na dalších místech
V Praze se lidé se scházejí i na dalších místech, například u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Položením květin tam uctili vznik republiky i zástupci Senátu či rektoři. Vystrčil připomněl, že Československo rovněž stálo na parlamentní demokracii a dvou parlamentních komorách. Podle něj je nutné dál pečovat o suverenitu a nezávislost země a její demokratické principy. Nedávné volby do Sněmovny, ve kterých uspěla opozice, označil za naději.
K uctění památky padlých, kteří se zasloužili o vznik samostatného státu v roce 1918, se u pomníku československých legionářů na náměstí Pod Emauzy v Praze sešli zástupci Československé obce legionářské a další představitelé politického života. Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) při pietním aktu řekl, že " jakožto svébytný a suverénní stát jsme za zodpovědní za svá konání, své volby a za svou budoucnost." "Stát a všechno v něm je naší dohodou. Úspěch je naším úspěchem, selhání je naším selháním," uvedl.
V Míčovně na Pražském hradě vystoupil bývalý prezident Václav Klaus. Akci pořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) spolu s dalšími spolky. Zúčastnilo se jí asi 100 lidí. Podle Klause Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. Míní, že "bořitelé našeho světa" ke svým cílům využívají především mezinárodní instituce jako Organizaci spojených národů a EU.
"I v důsledku toho politika Bruselu sleduje jiné cíle, než jakými jsou svoboda, prosperita a zvyšování životní úrovně obyvatel Evropy," uvedl Klaus. Kritizoval "nevědeckou klimatickou chiméru", útok na životní styl Evropanů nebo omezování občanských práv a svobod "pod záminkou epidemie".
Vzpomíná se po celém Česku i na Slovensku
Pietní akty se konají nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Například u Pomníku bojišť první a druhé světové války v Husově sadu v centru Ostravy si vznik státu připomněli představitelé Moravskoslezského kraje, města, armády, policie a různých organizací. Na budově olomoucké radnice odpoledne odhalili obnovenou pamětní desku, která připomíná první oficiální návštěvu prezidenta Masaryka ve městě. Město Hradec Králové vpodvečer u příležitosti státního svátku ocenilo čtyři významné osobnosti a dvě instituce.
V Bratislavě položila věnce k sochám Masaryka a spoluzakladatele společného státu Čechů a Slováků Milana Rastislava Štefánika slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "V dané době byla republika velmi moderním státem, s moderní ústavní listinou, ústavním soudem, volebním právem pro ženy," řekla. Vznik Československé republiky byl podle ní předpokladem samostatné slovenské státnosti.