Peter Kovarčík: Klausův mecenáš, který začínal s Babišem

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 3. 2015 17:15
Zesnulý podnikatel Peter Kovarčík se podílel na budování kapitalismu v polistopadové éře. Vozil do země známé sportovce a zasahoval do politiky.
Dlouholetí přátelé Václav Klaus a Peter Kovarčík.
Dlouholetí přátelé Václav Klaus a Peter Kovarčík. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Když byla loni 12. prosince premiéra muzikálu Mamma Mia, dva muži na ní nemohli chybět: Producent muzikálu Peter Kovarčík a bývalý prezident Václav Klaus. Jejich přátelství trvalo s krátkou přestávkou více než dvacet let – a bez nadsázky se dá říct, že oba byli při budování kapitalismu v polistopadové éře.  

U dalšího projektu, který jednašedesátiletý Kovarčík připravoval – životopisný film o Lídě Baarové - už nebude. Policie jej našla v pondělí mrtvého.

Podle deníku Blesk se Kovarčík v posledních měsících potýkal s vážnou nemocí a několikrát byl hospitalizován. V pražském bytě v Mánesově ulici zemřel zřejmě nešťastnou náhodou, když uklouzl v koupelně.

Stroj na peníze

Kovarčík se také dobře znal s Andrejem Babišem. Oba Slováci totiž byli spolužáky na katedře bratislavské Obchodní fakulty VŠE. Kovarčík začínal v osmdesátých letech v podniku zahraničního obchodu Incheba, která organizovala výstavy a veletrhy v Československu i po světě. Později se spolu potkali v Maroku. Babiš byl dokonce v roce 1987 Kovarčíkovým šéfem, když podnikatel pořádal v marocké Casablance obchodní veletrh. Podle serveru Neovlivní.cz byl Kovarčík jedním z mála, kdo znal opravdové kořeny Babišova pohádkového zbohatnutí.

Krátce po revoluci se Kovarčík osamostatnil a založil firmu Teleaxis Praha, která se brzy stala jednou z největších štik ve sportovním rybníce  - byla marketingovým partnerem hokejového svazu, pořádala tenisové turnaje a do Česka dovážela sportovní hvězdy.

Od počátku se blízce přátelil s tehdejším ministrem financí Václavem Klausem – pojítkem jejich přátelství byl zejména tenis. Přátelství s pozdějším premiérem a prezidentem pomáhalo Kovarčíkovi otevírat dveře u sponzorů, často státních i polostátních firem, jako byly Lesy ČR. Díky nim mohl dovézt do Česka takové hvězdy, jako byl v roce 1998 tenista Andre Agassi.

V roce 1994 byl Kovarčík, respektive jeho Teleaxis, s pěti miliony jedním z největších sponzorů ODS, o pár let později zaplatil Klausovi vydání jeho knihy "Obhajoba zapomenutých myšlenek" – dal na ni 2,5 milionu korun.

Jejich přátelství ale dostalo trhlinu, když Kovarčík v médiích ostře kritizoval Klause za volební prohru ODS v roce 2002. Několik let pak byl jejich vztah na bodu mrazu. S postupem času se ale začala situace zlepšovat.  "Myslím, že v poslední době máme s Václavem Klausem nejpříjemnější vztah, jaký jsme kdy měli. Je to jako v manželství, po hádce se vztah upevní," uvedl v červnu 2011 v MF Dnes.

Březina i Kožený

Klaus ovšem nebyl jediný politik z Kovarčíkovy "stáje". Dalším byl bývalý ministr kabinetu Miloše Zemana a nynější pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina. Tehdy vlivný Kovarčík si Březinu oblíbil natolik, že jej chtěl prosadit v roce 2001 na post předsedy fotbalového svazu.

Řada jeho známostí ovšem byla kontroverzní. Kovarčík se přátelil také s proslulým zbohatlíkem z kupónové privatizace Viktorem Koženým a poskytoval marketingové služby i jeho Harvardským fondům. O jejich vztahu svědčí i fotografie z léta 1993, kdy Kovarčík spolu s Klausem a Koženým sledoval utkání tenisového turnaje Škoda Czech Open.

Václav Klaus, Peter Kovarčík a Viktor Kožený v roce 1993 na utkání tenisového turnaje Škoda Czech Open.
Václav Klaus, Peter Kovarčík a Viktor Kožený v roce 1993 na utkání tenisového turnaje Škoda Czech Open. | Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Přátelil se i s uhlobarony Mostecké uhelné a v roce 1999 s nimi usedl do správní rady Vysoké školy finanční a správní, kterou založili.

Krach Teleaxisu

Po roce 2000 ale začala jeho hvězda upadat. Kvůli nedostatku peněz omezil pořádání turnajů a v roce 2004 se jeho podnikání zadrhlo zcela – jeho firma Teleaxis Praha po sporech s hokejovým svazem skončila v konkurzu.

Po krachu se ale brzo zvedl. Založil novou firmu s podobným názvem Czech Teleaxis a v pořádání akcí dál pokračoval. Pozměnil jen trochu obor – začal se víc zajímat o golf a pořádat golfové turnaje. Zaměřil se také více na kulturní akce a produkoval či spoluprodukoval muzikály, jako byli Bídníci, Galileo či Mamma Mia. Jeho firma je také marketingovým partnerem Pražské komorní filharmonie a Herecké asociace při vyhlašování Ceny Thálie.

Pořádal také konference a opět dokázal získat peníze od státních firem – například na Dny USA a Evropské unie v předloňském roce mu dvěma miliony přispěl ČEPS – tedy státní firma, spravující přenosovou soustavu. To, že se mu dařilo, ukazuje i účetní závěrka jeho nové firmy. V roce 2012 vytvořil zisk více než šest milionů, v roce 2013 pak půl milionu.

Tichý návrat k politice

Kovarčík se podle serveru Neovlivní.cz začal tiše vracet i do zákulisí politiky. A to přes ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, kterému mimo jiné připravoval květnovou cestu do Spojených států.

Ministr má zahájit konferenci Czech Aerospace, kam mají namířeno české i americké firmy z leteckého průmyslu, a promluví na zasedání think-tanku Atlantic Council, v jehož správní radě seděl právě Kovarčík.

Ministerstvo průmyslu Kovarčíkovu roli zlehčuje. “Pan Kovarčík zajišťuje pouze účast ministra Jana Mládka na Atlantic Council, jehož je dlouholetým členem. Cesta je samozřejmě připravována standardním způsobem v součinnosti se zastupitelským úřadem ČR v USA,” konstatoval mluvčí resortu František Kotrba.

Osudová Brožová

Podsaditý a menší Kovarčík také často plnil stránky bulváru – a to nejen snímky s Václavem Klausem, když spolu například sledovali tenis.

Ještě častějším tématem bulváru byl jeho několikaletý bouřlivý a přerušovaný vztah s o půl hlavy větší herečkou Kateřinou Brožovou. Kovarčík s ní s přestávkami žil několik let, než jej po jejím boku vystřídal mediální magnát a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup.

 

Právě se děje

Další zprávy