Perný den Martiny Sáblíkové: Dražba, křest a Václavák

4. 3. 2010 17:48
Na Václavském náměstí se od čtyř hodin koná program s úspěšnými olympioniky
Martina Sáblíková v obležení v knihkupectví
Martina Sáblíková v obležení v knihkupectví | Foto: Michal Štůsek

Praha - Když se Martiny Sáblíkové, držitelky dvou zlatých a jedné bronzové olympijské medaile, ptali, co teď prožívá, přiznala, že únavu a naprosto zdrcující zájem médií i veřejnosti.

Vpád do soukromí zařadila hned za druhé místo za svým třetím startem ve Vancouveru, při kterém na pětikilometrové trati rychlobruslařského oválu vybojovala zlato - a v cíli se vyčerpáním prakticky zhroutila.

Dnes Sáblíková zájem o svou osobu prožívá naplno: Partneři pro ni připravili program, jehož je hlavní hvězdou.

Zázrak na bruslích vyšel knižně

Tak například už má v tuto chvíli za sebou setkání se zákazníky (a potenciálními čtenáři) v pražském nákupním centru Arkády.

V jednom z místních knihkupectví pokřtila spolu s trenérem Petrem Novákem a sedminásobnou olympijskou vítězkou Věrou Čáslavskou narychlo spíchnutou knihu "Martina Sáblíková - zázrak na bruslích".

Po křtu se uskutečnila autogramiáda.

Při ní se Sáblíková poněkud "zasekla"; měli ji totiž šupem odvézt na Václavské náměstí, kde se od čtyř hodin koná zábavní program s názvem "Přivítání sportovních reprezentantů na olympiádě ve Vancouveru v čele s Martinou Sáblíkovou".

Hlavní hvězda večera Sáblíková ale dorazila se zpožděním.

V centru Prahy se ukázala až před půl šestou. Tou dobou na ní čekalo asi 500 lidí. "Moderátor se snažil program natahovat, aby je tady nějak udržel. Lidé se baví mezi sebou a přešlapují, je docela zima," hlásil z místa reportér Aktuálně.cz Michal Štůsek.

Martina Sáblíková dostala kytici a dort. Mezi gratulanty byl i pražský primátor Pavel Bém.

Kombinéza na charitu

Během dne se ještě dražila závodní kombinéza, ve které Sáblíková tak úspěšně kroužila po ledovém oválu v Kanadě.

Tmavomodrý dres, vyrobený ze speciálního elastického materiálu lycra, ušitý z pětatřiceti dílů, které spojují zvláštní elastické nitě, stojí běžně přes 15 tisíc korun.

Pro charitativní účely se teď vydražil za 272 tisíc korun.

Dvaadvacetiletá Sáblíková ve Vancouveru získala zlato v závodech na 3000 a 5000 metrů. K tomu nečekaně přidala i bronzovou medaili v jízdě na 1500 metrů. Jako první český sportovec tak získala na zimních hrách tři cenné kovy.