Ruzyně bouřlivě vítala Sáblíkovou. "Je to hustý," řekla

Domácí Martin Jůzek, Domácí
2. 3. 2010 13:40
Sáblíková a spol. jsou doma, davy lidí je přišly pozdravit
Lukáš Bauer, Martin Koukal, Martina Sáblíková, Jiří Magál a Martin Jakš.
Lukáš Bauer, Martin Koukal, Martina Sáblíková, Jiří Magál a Martin Jakš. | Foto: Jan Langer

* Hlavní oslava s Martinou Sáblíkovou by se měla odehrát ve čtvrtek odpoledne na Václavském náměstí * Dnes je jistá oslava, kterou pro Sáblíkovou chystá doma ve Velkém Oseku na Kolínsku její fanklub * Pro Bauera chystají slavnostní přivítání sousedé na Božím Daru

Praha - Nebývalá medailová nadílka už je v Praze.

V úterý krátce po poledni přiletěl na staré ruzyňské letiště speciál s českými sportovci, kteří se vrátili z olympijských her ve Vancouveru. S hodinovým zpožděním, ale především s rekordními šesti cennými kovy na krcích.

Davy lidí, fotografové, kameramani. Letadlo ještě nedosedlo a před Ruzyní už byl takový řev, že by se fotbaloví hooligans nemuseli stydět. Vlajky, pomalované obličeje, šály s logy nejrůznějších - možná i čerstvě vzniklých - fanklubů Martiny Sáblíkové.

Oč jiné to bylo přivítání než na Slovensku. Zlatou a stříbrnou olympijskou medailistku Anastázii Kuzminovou, jako i další sportovce, čekalo na letišti asi třicet lidí...

To na Ruzyni byla jiná tlačenice a na zhruba tři stovky fanoušků muselo dohlížet dvacet policistů. I oni pak ale zavřeli oči, když se nejvěrnější příznivci snažili dostat co nejblíže k novým či staronovým sportovním ikonám.

Ze speciálu vystoupila dvakrát zlatá a jednou bronzová rychlobruslařka Martina Sáblíková, dvakrát bronzový Lukáš Bauer a jeho kolegové z úspěšné štafety Martin Jakš, Jiří Magál a Martin Koukal.

Chyběla jen slalomářka Šárka Záhrobská - ta se domů vrátila hned druhý den po svém bronzovém závodě a veselici na počest už má za sebou.

Bafuňáři, honem, chceme slyšet jiné

Pro novináře byla v prostorách letiště nachystaná tisková konference s českou sportovní "delegací".

Tak se čeká na olympijská "zlatíčko": Martinu Sáblíkovou a pány běžkaře Bauera, Magála, Koukala a Jakše.
Tak se čeká na olympijská "zlatíčko": Martinu Sáblíkovou a pány běžkaře Bauera, Magála, Koukala a Jakše. | Foto: Jan Langer

"Rád už bych jel domů za rodinou," utrousil unaveně Koukal, jehož v Liberci už očekávala manželka se dvěma dětmi.

I když z počátku promluvili olympijští "bafuňáři", všem bylo jasné, že se čeká hlavně, až promluví historicky nejúspěšnější olympionička - teprve dvaadvacetiletá Sáblíková.

Trochu to ještě pozdržel šéf olympijského výboru Jirásek - to když si napřed chtěl přiťuknout zlatým mokem.

Pak už na Sáblíkovou pršely otázky. Třeba, co je náročnější - jestli závodit, nebo se nechat zpovídat novináři. "Musím říct, že nejnáročnější asi byla ta pětka (zlatý závod na 5km). Ale pak už ti novináři. To je opravdu docela hustý," smála se.

Cestou zpátky jsem pilotovala

Pochvalovala si zpáteční let, na palubě prý byla legrace.

"Let byl úplně suprovej. Celá výprava se docela bavila... Mně se to líbilo, klidně bych letěla ještě jednou," žertovala.

Pak se přiznala, že si cestou tak trochu "zapilotovala". Během přistávacího manévru se totiž šla podívat do kabiny kapitána. "Jo, byla jsem tam s Karolínou Erbanovou. Byl to úžasný zážitek," přitakala.

Ve Vancouveru mě zastavovali v metru

Připustila, že moc neví, co si myslet o pískotu a vyvolávání od fandů, které bylo slyšet až do konferenční místnosti.

Trenér Petr Novák na Ruzyni připomíná novinářům, jak se umí radovat z úspěchů své svěřenkyně. Ne, že by jeho spontánní gesta už celý národ neznal z televizních přenosů.
Trenér Petr Novák na Ruzyni připomíná novinářům, jak se umí radovat z úspěchů své svěřenkyně. Ne, že by jeho spontánní gesta už celý národ neznal z televizních přenosů. | Foto: Jan Langer

"Něco málo se ke mně dostalo.... Uvěřím, až to uvidím. Já zatím nevím... nevím, co tady mám očekávat."

A jste připravená, že vás budou lidé poznávat na ulici, že vás teď budou považovat za veřejné vlastnictví? "Asi nejsem připravená na nic. Bude záležet na tom, jak si rychle zvyknu."

Pak ovšem dodala, že už v Kanadě ji lidé na ulici rozeznávali. Vyprávěla, jak si na ni lidé ukazovali ve vancouverském metru a jak ji chodili pogratulovat. "Když jsem jela metrem do olympijské vesnice, byla jsem strašně překvapena, kolik lidí mě poznávalo."

Své pocity naopak tajil Martinin trenér Petr Novák.

"Všichni asi viděli u televizních obrazovek, jak jsem se krásně těšil z těch zlatých medailí i z tej bronzovej. Kdybych k tomu cokoli řekl, tak bych se možná netrefil do té radosti. Takže já - až si dám pívo - tak mi to teprve asi všechno dojde. Zdravím vás všechny, díky za tu podporu. Doufám, že jste měli srdíčko na krajíčku jako já."

Velký Osek jako Sáblíkov? Je to pro mě čest

Sábliková hovořila i o příštích týdnech. Uvažuje, že si zkrátí sezonu a letos už startovat nebude. "Musíme to promyslet - jestli letos pokračovat dál nebo ne, jestli neukončíme sezonu trošku dřív."

Trenér Petr Novák je nakloněn tomu, aby ještě závodila, ale ona se tomu brání. Hlavě se prý už moc nechce...

Ještě dnes se jedna z největších hvězd olympiády vrací do svého bydliště ve Velkém Oseku, kde pro ní uspořádali velkou oslavu. Mimochodem, dvoutisícovou vesničku někdo přejmenoval na Sáblíkov.

"Tak to je pro mě čest, takový návrat je úžasný. Jsem ráda, že mně lidi fandí," dodala Sáblíková.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy