Idol Martina: Svaz rychlobruslení má desítky přihlášek

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
1. 3. 2010 16:20
Zatímco český hokej řeší krizi, na rychlobruslařském svazu se hlásí děti i mladí lidé
Sáblíková ukazuje další zlato
Sáblíková ukazuje další zlato | Foto: Reuters

Praha - Zátopek naučil Čechy běhat, Kodeš hrát tenis a Sáblíková je teď může naučit bruslit.

Sportovkyně, která na olympijských hrách ve Vancouveru získala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili, Martina Sáblíková, se ještě z Kanady nevrátila, ale její příběh už láká lidi k donedávna naprosto neznámému sportu.

"Už teď volají rodiče dětí nebo mladí lidé sami a chtějí bruslit. Jsou jich desítky," říká předseda Českého svazu rychlobruslení Ondřej Brada, ale podle něj prý zůstává nohama na zemi. "Nečekám, že Martina zvedne líné z křesel a začnou bruslit tisíce lidí. Navíc je na vrcholu už dlouho, kolik je tu jen titulů z mistrovství světa."

Sáblíková má ale potenciál oslovit děti nebo rodiče, kteří si nějaký sport vybírají. "Volají hlavně rodiče, ale také mladí lidé, třeba dvacetiletí, a doufají, že ještě není pozdě začít závodně bruslit."

Z hokejistů bruslaři? 

Reálnější základ než vypuknutí davové hysterie po rychlobruslení má představa, že tento sport odvede část dětí (především kluků) od hokeje.

"Teď jsme hokejový národ. Pozná se to, když zamrznou rybníky. V Holandsku děti bruslí, v Rakousku hrají třeba curling a u nás si postaví dvě boty na led jako branku a hrají hokej. Třeba se Martině Sáblíkové podaří tohle trochu otočit," říká Ondřej Brada.

Už teď se pro mladé bruslaře díky úspěchům Sáblíkové lépe hledá čas v hokejových halách. Zájem podle něj musí vyjít hlavně od rodičů, zespoda. A v tom může Sáblíková pomoci.

"Když budeme srovnávat s hokejem. Rodiče si řeknou: Chci mít z dítěte Ovečkina, který srazí k zemi Jágra nebo z něj chci mít Jágra, který má spoustu peněz, ale na tom ledě leží? Není lepší mít z něj další Sáblíkovou?" doufá Brada.

S Kodešem se stal tenis sportem pro všechny

Sportovní historie v Česku pamatuje nejméně dva velké boomy zájmu o konkrétní sport, které odstartovali úspěšní sportovci.

Opačná cesta - Čáslavská vyrostla ze sokolské tradice
Opačná cesta - Čáslavská vyrostla ze sokolské tradice | Foto: Aktuálně.cz

"Nejprve to byl Emil Zátopek s atletikou a pak v sedmdesátých letech Jan Kodeš s tenisem. Když v sedmdesátém třetím vyhrál Wimbledon, byl to zásadní krok k demokratizaci celého sportu," říká profesor Marek Waic, který se dějinami sportu a tělovýchovy zabývá na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK.

Trochu jiné je to s fenomenální gymnastkou Věrou Čáslavskou. "Tam o takové dramatické změně mluvit nejde, protože gymnastika jako celek navazovala na sokolské cvičení, které u nás mělo velkou tradici," vysvětluje Waic.

Sáblíková to teď bude mít s popularizací své disciplíny těžší než její předchůdci. "Musíme to posuzovat v kontextu doby. Teď je tolik jiných možností. V době totality takové fenomény mnohem více působily. Kolik lidí teď třeba jezdí na horském kole a absolutně netuší, kdo vyhrál Tour de France či kdo byl Jan Veselý," dodává.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy