Idol Sáblíková? Lepší než fotbalisté se skandály

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 3. 2010 12:18
Je normální, říkají o přínosu Sáblíkové dětští psychologové
Je to dřina
Je to dřina | Foto: Reuters

Praha - Veleúspěšná sportovkyně Martina Sáblíková se možná stane pro tisíce dětí novým idolem a podle odborníků tento úkol může splnit mnohem lépe než fotbalové a hokejové hvězdy.

"Stačí si poslechnout, jak mluví. Zůstala normální, je inteligentní a skromná. Rozhodně může být vzorem v cílevědomosti a v umění překonávat nesnáze a překážky," myslí si dětský sportovní psycholog Přemysl Fousek.

Dodává, že plus Sáblíkové je i ve slušném chování, na které mnoho mladých třeba fotbalových hvězd k radosti bulvárních novin rezignovalo.

Souhlasí s ním i předseda Českého svazu rychlobruslení Ondřej Brada. "Nechci narážet na žádné aféry jiných sportovců, ale stačí si porovnat, co je faul v short tracku a co v hokeji. Rychlobruslení je prostě vybranější i v chování. Stačí si přijít poslechnout k šatně hokejistů a bruslařů," říká Brada .

Zájem stoupnul

O Sáblíkové jako vzoru už otevřeně mluví i její trenér Petr Novák. Má za to, že kdo chce něco dokázat, u Sáblíkové může najít inspiraci.

"Mládež neví, kam se má orientovat, takže se schází místo u sportu u jiných radovánek. Martina ví, že by ke svému sportu mohla přitáhnout pozornost a kvůli tomu ho dělá. Nejde jen o to, že chce být nejlepší. Nevím, kolik milionů lidí na světě se dívá, ale myslím, že ona si to uvědomuje," citoval trenéra Nováka deník Sport.

Sáblíková už skutečně zvedla v zemi vlnu zájmu o rychlobruslení, na svaz se hlásí už desítky nových zájemců.

Děti od počítačů nezvedne

Jde ale spíš o děti, které už nějaký sport hledaly. Že by se pod vlivem Sáblíkové zvedly české děti hromadně od počítačů a televizí, experti nedoufají. 

"U dětí, které nějaký sport dělají, může být motivací, ale jinak jsem skeptická. I sportovní třídy na gymnáziích jdou od desíti k pěti a olympijské úspěchy na to podle mé zkušenosti nemají žádný vliv," říká ředitelka z části sportovního gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová.

"Určitá vlna zájmu přijde vždycky. Stejně to bylo po Naganu. Jenže zájem vydrží pár měsíců. To nestačí," říká sportovní psycholog Přemysl Fousek.

Upozorňuje na poznatek, který nabyl při průzkumech mezi dětmi. "I děti, které už sportují si jako vzor často vybírají někoho bližšího, než je hvězda typu Sáblíkové. Vzorem je častěji třeba starší hráč z oddílu. "Dělali jsme před lety průzkum a v Karlových Varech byl mezi malými hokejisty nejčastěji zmiňovaným vzorem mladý brankář Lukáš Mensator a ne někdo z NHL," říká Fousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy