Jevhen Perebyjnis se stal po začátku ruské agrese tváří a hlasem Ukrajiny v Česku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
9. 7. 2022 20:47
Jevhen Perebyjnis byl od roku 2017 ukrajinským velvyslancem v Česku, v 90. letech a na přelomu tisíciletí zde pracoval jako druhý a poté první tajemník velvyslanectví. Od začátku ruského útoku na Ukrajinu vystupoval na akcích na podporu Ukrajiny. Byl ukrajinským diplomatem na Slovensku, velvyslancem ve Švédsku nebo Lotyšsku.
Jevhen Perebyjnis v DVTV.
Jevhen Perebyjnis v DVTV. | Foto: ČTK

Ukrajinským velvyslancem v Česku se Perebyjnis stal v lednu 2017, ve funkci nahradil Boryse Zajčuka, kterého odvolal ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Zajčuk o uvolnění požádal v březnu 2016 poté, co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se Perebyjnis v Česku aktivně účastní veřejných akcí na podporu Ukrajiny. Jako host vystoupil například na březnovém benefičním koncertu na pražském Václavském náměstí, na festivalu Rock for People a na březnovém Febiofestu převzal cenu Kristián za umělecký přínos pro ukrajinského režiséra Oleha Sencova.

Jako host promluvil také na dubnovém volebním kongresu Občanské demokratické strany (ODS) v Praze či na volebním sjezdu KDU-ČSL v Ostravě. "Česko je lídrem dodávek pomoci na Ukrajinu, tahounem zpřísnění sankcí a místem fenomenální solidarity," řekl například na sjezdu ODS.

Ukrajinská ambasáda v Česku krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu založila sbírkový účet na podporu ukrajinské armády, na který od dárců dosud obdržela přes 1,3 miliardy korun. Naprostá většina peněz byla podle Perebyjnise využita na nákup zbraní a vojenské techniky.

Protestoval proti promítání filmů

Koncem června na sebe Perebyjnis upozornil otevřeným dopisem, ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu "Kapitán Volkonogov uprchl" do programu filmového festivalu v Karlových Varech. Podle kritiků film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na propagandistických filmech. Zařadit film do programu je podle velvyslance nehumánní.

V lednu 2019 se ohradil proti slovům bývalého prezidenta Václava Klause, který v televizi Prima označil za největší bezpečnostní problém právě Ukrajinu, kterou podle něj Západ "ponouká" k provokacím proti Rusku a jejímu prezidentu Vladimiru Putinovi. Perebyjnis se v reakci na Twitteru Klause zeptal, zda jeho vyjádření znamená souhlas s těmi, kteří si mysleli, že to v roce 1938 bylo Československo, kdo vyprovokoval "opatrně a střízlivě" uvažujícího Hitlera.

V září 2018 zaslal Perebyjnis kritický dopis České televizi, ve kterém protestoval proti odvysílání polského filmu Volyň režiséra Wojciecha Smarzowského, který zachycuje polský pohled na genocidu na Volyni, při které byly za druhé světové války zabity desítky tisíc polských občanů banderovci, tedy příslušníky ukrajinských nacionalistických bojůvek. Podle Perebyjnise některé "zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející". Promítání filmu v Kyjevě bylo již dva roky předtím na žádost ukrajinského ministerstva zahraničí zrušeno.

Od roku 2006 do roku 2008 působil jako generální konzul Ukrajiny ve slovenském Prešově, poté byl do roku 2011 ukrajinským velvyslancem ve Švédsku. V letech 2014 až 2015 byl tiskovým mluvčím ukrajinské diplomacie. V letech 2015 až 2017 byl velvyslancem v Lotyšsku.

V 90. letech a na počátku tisíciletí působil Perebyjnis rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady.

Perebyjnis vystudoval Kyjevskou národní univerzitu Tarase Ševčenka. V roce 1992 absolvoval program pro mladé diplomaty ze zemí střední a východní Evropy na nizozemském Institutu pro mezinárodní vztahy Clingendael v Haagu, o sedm let později absolvoval ukrajinský bezpečnostní program na americké Harvardově univerzitě.

Ovládá angličtinu, ruštinu, češtinu a slovenštinu. Narodil se 9. listopadu 1968 v Ternopilu na západě Ukrajiny. Je ženatý, s manželkou Olhou mají dceru.

VIDEO: Zvítězíme. A nikdo nám nebude rozkazovat, jakého území se máme vzdát, říká Perebyjnis

Musíme bojovat a musíme zvítězit. Jinak se budeme muset svého území a své suverenity vzdát, říká ukrajinský velvyslanec v Česku. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy