Peníze z Mostecké mohou místo státu připadnout Tykačovi

Tereza Šídlová
19. 11. 2011 22:30
Peníze mohou propadnout i Švýcarům, pokud se jich Česko nebude domáhat
Pavel Tykač
Pavel Tykač | Foto: ČTK

Praha - Miliardy korun, jež byly zmrazeny na účtech ve Švýcarsku v souvislosti s vyšetřováním transakcí z privatizace Mostecké uhelné (MUS) a měly původně patřit českému státu, mohou skončit u miliardáře Pavla Tykače.

Šance, že se peníze vrátí do státní kasy, se zmenšila, a pokud švýcarská justice odsoudí ve zmíněné privatizační kauze šestici obžalovaných českých manažerů a český stát na miliardy nedosáhne, propadnou buď švýcarské justici, nebo se o ně může přihlásit nástupnická společnost MUS Czech Coal miliardáře Pavla Tykače.

Ten dal na přímý dotaz Aktuálně.cz najevo, že takový postup nevylučuje.

„V případě, že bude prokázána škoda způsobená během privatizace bývalé MUS, zváží Czech Coal uplatnění nároku na náhradu této škody," uvedla mluvčí společnosti Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Velmi horký spis

Jak informovalo Aktuálně.cz v neděli, český stát se už připravil o možnost vstoupit do trestního řízení ve Švýcarsku jako poškozená strana a nárokovat si touto cestou zablokované peníze.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství už ministerstvu financí zbývá jediná možnost, jak se vyvedených miliard domoci. Tou je civilní žaloba.

Tím, že se český stát do trestního řízení nezapojil, mohl ale také přijít o možnost nahlížet do velmi ožehavého vyšetřovacího spisu.

Tuto možnost ale naopak pravděpodobně má společnost Czech Coal. Švýcarští detektivové přitom v souvislosti s kauzou Mostecké uhelné narazili i na transakce týkající se privatizace Škody Plzeň. Jak MUS, tak Škodu Plzeň ovládla po privatizaci skupina Appian.

"Appian Machinery AG získal akcie Škody pomocí prostředků zpronevěřených z Mostecké uhelné společnosti," citovala letos v březnu dokument švýcarských vyšetřovatelů MF Dnes.

Tykač vs. Roman

Stejný deník před nedávnem přinesl dokumenty, které nasvědčují tomu, že bývalý šéf společnosti ČEZ Martin Roman byl majetkově propojený se Škodou, která od ČEZ dostávala miliardové zakázky.

Mezi Tykačem a Romanem přitom už delší dobu panuje vysoké napětí, ve sporu jde především o cenu uhlí.

Byl to Tykač, koho Roman obvinil z diskreditační kampaně poté, co se objevila podezření kolem vlastníků Škody Plzeň.

Tykač definitivně ovládl mostecké doly loni v prosinci. „Obvinění vznesená v souvislosti s vyšetřováním privatizace bývalé MUS se nijak netýkají současného vlastníka ani zaměstnanců skupiny Czech Coal," zdůraznila mluvčí Benešová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 5 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy