Jak pečovat o stárnoucí rodiče. Nejsme superhrdinové, ale lidé, upozorňuje odbornice

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 10. 2019 19:12
Česká společnost stárne. Každý den u nás odchází do důchodu 165 lidí. V roce 2015 žily v Česku dva miliony lidí 65+, v roce 2050 to budou tři miliony, a senioři tak budou tvořit třetinu společnosti. Nejrychlejší nárůst zaznamená skupina 85+. Znamená to, že i čím dál více lidí řeší, jak se postarat o rodiče, když už to sami nezvládají. Odborníci radí, že především by na vše neměl zůstat člověk sám.
Foto: Shutterstock.com

Jakou pomoc pro seniora zvolit?

To rozhodování je nesmírně těžké, v hlavě se rojí spousta otázek: Mám nechat vše při starém, když stárnoucí rodič tak těžko snáší jakékoliv změny, a říkat si, že to nějak dopadne - vždyť doteď to nějak šlo, tak proč ne nyní? Nebo nechat rodiče v jeho bytě a zařídit mu terénní sociální službu? Bude to ale stačit? Co večer, v noci? Nebo si ho vzít k sobě domů? Ale zvládnu se starat? Nebo ho dát do domova pro seniory? Ale jak budu v jeho očích vypadat?

"Je potřeba vzít v úvahu konkrétní potřeby daného člověka, a to nejen ty oblasti, kde potřebuje pomoci, ale také jeho přání, zájmy, vše, co je pro něho důležité," vyjmenovává Kateřina Bohatá. Ten, kdo se rozhoduje pečovat, by podle ní měl také zvážit své možnosti - jaké služby jsou v okolí dostupné a jak můžeme jako rodina zajistit, že si je budeme moci finančně dovolit? A také je nutné zvážit, jaké jsou mé osobní možnosti, a to časové, fyzické, psychické, prostorové i finanční.

"Terénní sociální služba znamená často nejmenší nutnost změny v životě seniora - bývá vedle rodinné výpomoci tím prvním krokem. Změna bydliště je pro seniora poměrně zásadní změnou a je dobré, když k tomu dojde ve chvíli, kdy i senior sám vnímá, že opravdu potřebuje podporu a péči (téměř) 24 hodin denně," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy