Praha - Korupční aféry v politice, zdravotnictví nebo sportu, které v současné době prošetřuje policie, jsou jedním z hlavních důvodů, proč si Česká republika pohoršila v žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru, který v úterý zveřejnila Transparency International.
Z jednatřiceti evropských zemí se s celkovým počtem 48 bodů umístila na pětadvacátém místě.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz to alespoň říká bývalá předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake. Podle ní je pro účinný boj s korupcí třeba nastavit pravidla a vymáhat jejich dodržování.
Aktuálně.cz: Proč podle vás občané vnímají korupci úplně stejně jako v minulých letech, přestože se vláda Petra Nečase zavázala k boji s ní?
Karolína Peake: Nepochybně to souvisí s aférami v politice, některé z nich byly odhaleny nebo jsou prošetřovány. Souvisí to ale nepochybně taky s korupcí na jiných úrovních. Korupce není jenom problémem politiky a veřejného sektoru. Je to také problém zdravotnictví nebo sportu, mluví se o různě uplacených zápasech a podobně. Byla by tedy velká chyba zmenšovat jej jenom na oblast politiky a veřejného sektoru.
Ale je potřeba říci, že minulá vláda byla první, která měla jasně daný protikorupční program v koaliční smlouvě, přijímala protikorupční strategie a pravidelně vyhodnocovala plnění protikorupční strategie. Přijala celou řadu zákonů, nejen Novelu zákona o veřejných zakázkách, ale i naprosto zásadní Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, díky němuž můžeme teď přistoupit k Úmluvě OSN proti korupci.
Vláda také přijala opatření na úrovni exekutivy a zasadila se například o daleko větší zveřejňování informací o nakládání s veřejnými prostředky.
A.cz: Co vnímáte jako zásadní chybu, kterou minulá vláda v boji proti korupci udělala?
To, že nebyly přijaty z mého pohledu naprosto zásadní zákony - Služební zákon, Zákon o financování politických stran, byl problém neschopnosti nalézt politickou shodu v tom, že jde o zásadní zákony, které by měly být přijaty. Navíc nebyla shoda ani v tom, v jaké podobě by tyto zákony měly být přijaty. Považuji to za dluh Nečasovy vlády.
A.cz: Jaká protikorupční opatření by podle vás měla přijmout současná vláda?
Zcela nepochybně by měli přijmout Služební zákon nebo nějaký zákon upravující postavení úředníků ve státní správě, ať už je to tedy v podobě zákona o úřednících nebo přímo veřejnoprávní zákon služební. Dále by rozhodně měla být přijata přísnější pravidla pro financování politických stran.
A za velký průlom bych považovala přijetí zákona o veřejném registru smluv. To by znamenalo, že veškeré smlouvy uzavírané veřejným sektorem by musely být pod hrozbou neplatnosti zveřejňovány na webových stránkách vládních úřadů.
A.cz: A kromě zákonných opatření, jaký je podle vás účinný prostředek pro boj s korupcí?
Byla bych velmi nerada, aby se z boje s korupcí stal nástroj politického boje. Dá se s ní bojovat třemi způsoby. Zaprvé nedělat nic, čehož jsme byli svědky dlouhá léta. Zadruhé je možné jej pojmout jako jakobínský teror, že se začnou zavírat všichni, kteří se ostatním nepozdávají. A zatřetí je možné nastavovat nějaká pravidla a hlavně vyžadovat jejich dodržování. A to je cesta, kterou jsem se vždycky snažila jít a kterou chtěla jít i minulá vláda.
Myslím, že bychom si všichni měli uvědomit, že boj s korupcí je hlavně o nastavování pravidel, jejich dodržování a jejich vymáhání. Že to není pouze věc politiky, ale celé společnosti. A pokud si všichni neuvědomíme, že žijeme v demokratickém státě, který si sami vytváříme, tak boj s korupcí nevyhrajeme.