Pavel: Dáváte na obranu málo. Neodpovídá to bezpečnostní situaci v Evropě

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2016 10:41
Na své první oficiální návštěvě Česka ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO Petr Pavel řekl, že Česká republika dává málo peněz na obranu. V rámci zemí NATO se nachází až v poslední čtvrtině. Třebaže výdaje za poslední necelý rok stouply, tempo přílivu peněz stále neodpovídá bezpečnostní situaci. Česko v současné době dává na obranu kolem jednoho procenta HDP, vstupem do NATO se však zavázalo k příspěvku ve výši dvou procent.
Petr Pavel.
Petr Pavel. | Foto: ČTK

Praha - Tempo zvyšování výdajů na obranu v zemích NATO neodpovídá špatné bezpečnostní situaci a Česko je v otázce vydávaných peněz na obranu v poslední čtvrtině aliančních zemí, řekl během své první oficiální návštěvy Česka ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Druhý nejvýše postavený představitel NATO v pondělí ráno jednal v Praze s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem.

Oba vojáci spolu mluvili o blížícím se summitu NATO ve Varšavě, o nabídce zemí visegrádské čtyřky na společné cvičení v Pobaltí nebo o misích a cvičeních české armády. Probrali i naplňování koncepce výstavby české armády do roku 2025 nebo specifické úkoly a požadavky, které jsou kladeny na jednotlivé členské země Aliance.

Jedním z témat byla i otázka financování NATO. Pavel, který byl Bečvářovým předchůdcem v čele generálního štábu české armády, již minulý týden zkritizoval evropské země, že do společné obrany investují příliš málo. Na tiskové konferenci řekl, že i když se situace za poslední necelý rok v otázce výdajů na obranu v Alianci zlepšila, tempo přílivu peněz stále neodpovídá bezpečnostní situaci. Otázkou také podle něj je, kam peníze směřují a co je za ně získáno. Poznamenal, že v Alianci je stále řada schopností, které je potřeba rozvíjet. Očekává, že na summitu ve Varšavě zazní apel na všechny členské země, aby v otázce financování přidaly.

Na otázku, jak je na tom Česká republika, Pavel řekl, že se nachází "v poslední čtvrtině". Česko v současné době dává na obranu kolem jednoho procenta HDP, vstupem do NATO se zavázalo k příspěvku ve výši dvou procent HDP. Nynější vládní koalice chce výdaje zvýšit do roku 2020 na 1,4 HDP.

Hybridní hrozba

Pavel se také vyjádřil, že rozsáhlá ruská agrese není na pořadu dne, nelze ale podle něj vyloučit, že Rusko použije v Pobaltí podobný scénář jako na Krymu nebo na východě Ukrajiny. "Není cílem aliance vytvořit na východě vojenskou hráz proti rozsáhlé ruské agresi, protože taková agrese není na pořadu dne a veškerá zpravodajská hodnocení nic takového nenaznačují," dodal. Na druhou stranu ale podle něj nelze vyloučit, že by Ruská federace mohla k destabilizaci některých pobaltských zemí použít scénář podobný z Krymu nebo východní Ukrajiny.

"Tady se bavíme spíše o tom, co my nazýváme hybridní hrozbou," dodal. Pro odstrašení takové případné aktivity je zamýšleno rozmístění čtyř mnohonárodních praporů, které mají zamířit do pobaltských zemí a Polska. Ty mají být podle Pavla spíše politickým než vojenským odstrašením.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Další hrozbou podle něj jsou extremismus, terorismus a slabé a nestabilní státy na jih od hranic aliance, se kterými je spojena migrační vlna. "Nejlepším způsobem, jak řešit problémy jihu, nejsou vojenská intervence a vojenské řešení, ale je to komplexní řešení, které obsáhne jak vojenské a vnitřně bezpečnostní, tak ekonomické a další oblasti," poznamenal Pavel. K tomu podle něj bude zapotřebí intenzivní spolupráce mezi NATO a Evropskou unií.

Tehdejší náčelník českého generálního štábu Pavel byl do funkce předsedy Vojenského výboru NATO, tedy druhé nejvyšší pozice v Alianci, zvolen v září 2014. Funkce se ujal před rokem. Na pozici šéfa generálního štábu ho vystřídal právě Bečvář, který ho dnes před velitelstvím české armády slavnostně přivítal. Bečvář na tiskové konferenci řekl, že je rád, že má Česko v současné složité bezpečnostní situaci svého zástupce na vysoké alianční pozici.

Pavel bude jednat také na ministerstvu obrany a navštíví Univerzitu Karlovu, kde vystoupí před akademiky a pozvanými hosty s přednáškou o budoucnosti NATO. V úterý se pak v Brně setká s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem a na Univerzitě obrany se zúčastní diskuse na téma NATO před a po varšavském summitu.

Náčelník generálního štábu české armády a brzy druhý muž NATO Petr Pavel považuje Rusko za protivníka. Moskva se podle něj do této pozice pasovala sama intervencí na Ukrajině. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy