Jednotky velmi rychlé reakce jsou NATO na východě Evropy k ničemu, tvrdí generálové Aliance

Martin Ehl Martin Ehl
16. 5. 2016 10:09
Rusové mají u východních hranic Aliance tolik vojáků a techniky, že by se jednotky rychlé reakce ani nestihly přemístit. Plánovači NATO jsou si slabosti vědomi, na červencovém summitu ve Varšavě se bude jednat o rozmístění spojenců v Polsku a Pobaltí. V polském Štětíně už sídlí velitelství Aliance pro severovýchod, to by řídilo i operace jednotek rychlé reakce.
Foto: Reuters

Brusel - Pokud by vypukla válka proti Rusku, Severoatlantická aliance nebude moci rozmístit ve východních členských zemích pracně budované jednotky velmi rychlé reakce.

Deník Financial Times s odvoláním na dva vysoce postavené generály Aliance píše, že budovaná pětitisícová jednotka by byla v čase konfliktu při přesunu k východním hranicím NATO příliš zranitelná.

Síla, známá pod zkratkou VJTF, je součástí odpovědi Aliance na stále agresivnější politiku Ruské federace. Polsko a pobaltské země volají od ruského útoku na Ukrajinu po posílení obrany, a hlavně po trvalém rozmístění spojeneckých jednotek na svém území, které by především odstrašily případného agresora.

O tom, jak posílit obranu na východě, bude Aliance jednat na začátku července na summitu ve Varšavě. Pro Alianci je podle šéfa Vojenského výboru NATO generála Petra Pavla lepší než nová základna udržovat v Polsku a Pobaltí řadu mobilních jednotek na dlouhodobých cvičeních.

Rusko ale v posledních letech pořádá řadu velkých cvičení s mnoha tisíci vojáky. Do enklávy Kaliningrad přesunulo desítky tisíc vojáků, techniku i například rakety Iskander.

Podobně udržuje desítky tisíc vojáků na hranicích s pobaltskými zeměmi. Financial Times cituje jednoho z generálů, který tvrdí, že VJTF by byla ohrožena zničením ještě předtím, než by se připravila k boji "východně od Odry", řeky, která tvoří hranici mezi Německem a Polskem.

V Bruselu se tento týden scházejí ministři zahraničí, aby doladili agendu varšavského summitu. Trvalou základnu NATO nejspíš Poláci a Pobalťané nedostanou, ale hovoří se o tom, že by u východních hranic byly rozmístěny nejméně čtyři prapory spojeneckých jednotek, což Poláci považují za naprosté minimum.

V polském Štětíně sídlí už mezinárodní velitelství NATO pro severovýchod.

Po zkušenosti z Ukrajiny se Aliance spíš než na masivní útok připravuje na tzv. hybridní válku, tedy postupné zvyšování napětí, využití ruských menšin v Pobaltí a různé provokace, které až následně vyústí v přímé střetnutí.

Když si představíme, s jakými ambicemi Rusové do Sýrie šli, tak z těch původních cílů jich splnili naprosté minimum, říká Michael Romancov. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy