Paroubek se skryl. Unesla ho Al-Káida, vtipkuje ODS

Veronika Lehovcová Suchá Martina Machová Veronika Lehovcová Suchá, Martina Machová
13. 5. 2010 20:05
Minutu po minutě. Reportérky Aktuálně.cz třetí den sledují kampaň Paroubka a Nečase
Jiří Paroubek v Lidovém domě. Zde dnes pracoval na volbách.
Jiří Paroubek v Lidovém domě. Zde dnes pracoval na volbách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po celém týdnu, kdy byli lídři obou hlavních stran téměř pořád na očích voličů, se situace změnila. Aspoň u Jířího Paroubka. Ten dopoledne dělal "velkou politiku" ve sněmovně a odpoledne byl jeho program tajný.

Verzi, že nemá žádný program, vystřídala během dne jiná: že má sérii schůzek v Lidovém domě. Jasno neudělal ani internetový diář Jiřího Paroubka - pro dnešek byl úplně prázdný.

Lídr ODS Petr Nečas dál objížděl mítinky, tentokrát na Jižní Moravě. A podle reportérky Aktuálně.cz se tamní kandidáti bavili na Paroubkův účet.

"A znáte tenhle? Ne? Unese Al-Káida Jiřího Paroubka a chce výkupné 20 milionů dolarů. Jestli nezaplatíte, vrátíme vám ho," vypráví si v Brně při čekání na nového lídra Nečase.

Stejně jako v minulých dnech sledují hlavní favority voleb reportérky Aktuálně.cz. Toto se dělo ve čtvrtek:

8:00 - Je osm hodin a Petr Nečas v pankráckém sídle ODS přezdívaném Albatros dává velký rozhovor do sobotního vydání deníku Právo. Otázky i odpovědi zaberou téměř hodinu. Krátká porada se štábem a Petr Nečas sedá do auta, aby stihl tiskovou konferenci.

Foto: Jan Langer

08:00 - I den Jiřího Paroubka začíná brzy. Vedení strany se schází na mimořádném grémiu.

9:55 - Petr Nečas dorazil do Domu Portus v centru Prahy, kde sídlí občanské sdružení Život 90. Spolu se senátorkou Danielou Filipiovou a europoslancem Milanem Cabrnochem představuje program ODS pro seniory. V malém divadelním sále jej poslouchá asi 30 klientů Života 90 a novináři. Petr Nečas se seniory diskutuje. "Zůstanu vsedě. Mám 193 centimetrů a nechci, aby vznikl pocit, že s vámi mluvím svrchu," vtipkuje. Senioři jsou, zdá se, s debatou spokojeni. "Hlavně ať pořád neříkají, že nebude na důchody, tím nás děsně stresujou," zní z hloučku seniorů výtka směrem k politikům.

10:00 - Auto Jiřího Paroubka dnes neparkuje na žádné ze zastávek předvolební poutě, ale ve Sněmovní ulici v Praze. Před desátou tam předseda přijíždí, aby na organizačním výboru Poslanecké sněmovny prosadil na květnovou schůzi sněmovny několik hlavních trumfů své kampaně - zvýšení mateřské na loňskou úroveň nebo Pecinův protikorupční balíček. Na mítincích o něm hodně mluví. Třeba vúterý Klášterci. "Korupce je závažný společenský problém, který musíme řešit. Když jsme předložili Pecinův protikorupční balíček, najednou se pánům z ODS nelíbí," říkal lidem na plácku před kulturním domem.

10:23 - Zadařilo se. Výbor končí a Paroubek mizí v útrobách sněmovny. Je znát, že je tu domácí a pohybuje se s větší suverenitou než na mítincích po severních Čechách.

Sympatizantka ODS a čirou náhodou i sestra místopředsedy konkurenční ČSSD Zdeňka Škromacha
Sympatizantka ODS a čirou náhodou i sestra místopředsedy konkurenční ČSSD Zdeňka Škromacha | Foto: Jan Langer

11:00 - Je čas vrátit se do Albratrosu a poté vyrazit na cestu do Brna, kde Petra Nečase čeká kampaň. "Máte moji kravatu?" ujišťuje se Nečas u Jakuba Stadlera z tiskového oddělení a poté mizí ve služebním autě.

11:00 - Kolem Paroubka už je také celá jeho suita. Spolu s Petrem Dimunem, Jaroslavem Tvrdíkem a dalšími na necelou hodinu opouští sněmovnu.

12:03 - Paroubek přestupuje před novináře se zprávami ze zasedání grémia. Mluví uhlazeněji než na mítincích. Obecnou češtinu vystřídala spisovná. I oblek je klasický černý a včerejší světle modrou košili vystřídala slavnostnější bílá. Místo velkých květů na kravatě jen jemný vzorek.

Předseda sociálních demokratů představuje vize strany do budoucna - přímá volba prezidenta, hejtmanů, třetina žen na kandidátkách, boj proti hazardu. ČSSD chce prosazovat i některé body z programu jiných stran, které se do sněmovny nedostanou. "Jak Strana zelených nebo Strana práv občanů - Zemanovci," má už Paroubek jasno o výsledcích voleb.

12:39 - Šéf marketingu ČSSD Petr Dimun chce ukončit tiskovou konferenci. Paroubek si hned všímá, že se chce zeptat ještě redaktorka České televize. "Ještě tam je jeden dotaz," upozorňuje a vyčítavě si Dimuna změří.  

12:45 - Hned po tiskovce předseda ČSSD odjede. Oficiálně je ale v jeho programu pětihodinová díra. "Žádný program už nemá," zazní od jeho spolupracovníků na otázku, co bude dělat odpoledne. Padla mají i dívky ze štábu, který natáčí Paroubka pro účely propagace strany. Na volné odpoledne to ale nevypadá. Petr Dimun novinářům říká, že předseda a jeho tým velmi spěchají.

12:48 - Na rohu České a Solniční ulice v centru Brna vyhrává dixieland. Čeká se na Petra Nečase. Brněnská ODS bude slavnostně otevírat své volební informační centrum, tedy budku polepenou portréty místních kandidátů do sněmovny. Začínají se scházet straníci. V hloučku pokuřuje poslanec Petr Pleva, přichází šéf školského výboru, poslanec Walter Bartoš. "Jsem rád, že tě vidím živého a zdravého," zdraví se s jedním z kolegů. "Měl jsem o něj strach, byl vážně nemocný," říká později redaktorce Aktuálně.cz. Postupně představuje brněnskou ODS. "To je náš kandidát na primátora, Robert Kotzian," ukazuje vysokého mladíka. "Jsem přesvědčen, že to Onderkovi nandá," míní politický bard. Do sněmovny Bartoš kandiduje počtvrté, čiší z něj energie, i když tvrdí, že jej už kampaň zmáhá a je už unavený.

13:10 - Na stuhách, připevněných na volebním stánku, se třepetají placky s nápisy "Bezpečný sex jen se sexy mozkem" nebo "ODSsávač škodlivých Paroubků". Jdou na dračku, odnášejí si je teenageři i seniorky. Hostesky nestačí připichovat nové. "Já nic takového normálně nenosím, ale tenhle jsem si vzal," chlubí se trojka brněnské kandidátky Walter Bartoš. Na saku mu září nápis "Nechci Paroubka za prezidenta". V ruce svírá šňůrku s balonkem. Vypráví, jak jde kampaň na Moravě a přitom se rozhlíží po dítěti, kterému by mohl balonek předat. "Včera na mítink přišly maminky s dětmi, které jsem ještě učil na škole. Ono jim je už třicet šest, mě polil pot, člověk se cití na dvacet..." líčí.

13:21 - Elegantně oblečených žen a mužů v oblecích přibývá. "Tuneláři hrajou dixiland," ulevuje si kolemjdoucí.

13:40 - Petr Nečas je již na miniaturním podiu volebního stánku. Zdraví Brno. Následuje "hrozba dluhové pasti", "zabránit nástupu české levice" a  "bez vašeho hlasu to nepůjde". Za ním se tísní další kandidáti. Chválí místního lídra Václava Mencla, který nahradil Mirka Topolánka. "Je to poctivý a čestný člověk a to v politice není samozřejmost," hodnotí Nečas kolegu z poslaneckých lavic.

13:49 - Petr Nečas s Václavem Menclem sestupují z podia, zastaví jej asi osmdesátiletý muž s balónkem. Dlouho spolu hovoří, senior jej hladí po ruce. „Pan Klaus varoval před Topolánkem. Jedině s poctivým člověkem v čele můžeme vyhrát," svěřuje se poté reportérce Aktuálně.cz. Je prý členem ODS již od jejího vzniku.

Nečas rozdává podpisy, náhle se před něj postaví mladík. Přes dixieland není slyšet, co mu říká. "Jste student? Tak ať se vám daří," usmívá se na něj politik. "To nebylo připravené," obrací se Nečas k novinářům.

13:55 - V centru Brna občanští demokraté slavnostně stříhají pásku svého volebního informačního centra. „Raz, dva, tři, včil," odpočítává Petr Nečas. Na stříhání dojde ještě jednou. Pro jedničku ODS jeho brněnští kolegové připravili stříhání metru znázorňující dny zbývající do voleb.

14:01 - Nečas opouští brněnské ulice. Čeká ho rozhovor pro místní rádio Petrov a pak Městečko řešení v Hodoníně.

15:35 - Nečas stojí opět nastoupený s jihomoravskými kandidáty na podiu, tentokrát v na Masarykově náměstí v Hodoníně. Kolem se rozprostírá Městečko řešení. Moderátor je stejný jako ve středu v Novém Jičíně, za podiem již postává Ivan Mládek s Banjo Bandem. Pro prvním kole představování kandidátů jdou na podium. V provizorním zákulisí se chystá Jitka Zelenková.

"A teď uslyšíte písničky, které nevyženete z hlavy," uvádí muzikanty spíkr. Kandidáti se pouští do přesvědčování přihlížejících. "Tahleta Linda a Linda a Linda, za soudek marmelády cokoliv dá," doprovází je Mládek z podia.

15:38 - Do redakce Aktuálně.cz přichází otevřený dopis Jiřího Paroubka Petru Nečasovi. Paroubek v něm přijímá výzvu Nečase k veřejné debatě o státním dluhu a dalších ekonomických tématech. "Pokud to nevíte, tak Vaše tiskové oddělení již potrvdilo v nejbližší době tři formáty naší diskuse. Beru tedy Váš dopis jako potvrzení účasti...," píše Paroubek. Superlídři by se měli střetnou v České televizi, Českém rozhlase a na TV Prima.

15:45 - Program Jiřího Paroubka je jasnější, ale ne o mnoho. Jeho tým dává vědět, že má sérii schůzek v Lidovém domě. Další oficiální povinost je až rozhovor pro celostátní soukromé rádio v šest hodin.

15:45 - "Domluvil jsem si tady nové basové struny, přitom jsem rozdal nějaké materiály," pochvaluje si poslanec Walter Bartoš, o kterém je známé, že sám živě vystupuje s vlastní kapelou. Ptá se, jestli se i to objeví v on-line reportáži Aktuálně.cz.

15:55 - Mítinku ODS přihlíží také sestra místopředsedy konkurenční ČSSD Zdeňka Škromacha. "Ta je naša, ta není oranžová," říká reportérce Aktuálně.cz její kamarádka. "Byla jsem v ODS, ale odešla jsem. Když byl bratr ministrem, tak mu to každý předhazoval. Nechtěla jsme ho poškozovat. Sama vysoké politické ambice nemám," líčí. Přiznává, že názorově jsou jinde. "Doma se ale o politice nebavíme," dodává.

16:02 - Představování kandidátů pokračuje. Na podiu už je opět Petr Nečas společně s kandidátem za Hodonínsko Walterem Bartošem a Václavem Menclem. Přizvou i místní senátorku Alenu Venhodovou. Nečas vypráví o práci svých kolegů. Opět vychvaluje místního lídra Václava Mencla. "Je to poctivy a čestný člověk a to v politice není samozřejmost," opakuje jako přes kopírák pro hodonínské publikum.

Mikrofonu se chápe Walter Bartoš. Hecuje publikum a to mu oplácí potleskem pro jeho nového šéfa. "Máme mnohem lepšího kandidáty na premiéra! A tím je Petr Nečas!" burcuje jako na koncertě.

16:09 - Předseda ČSSD reaguje na informace volebního manažera ODS Ivana Langera, že někdo chystá na mítincích ČSSD útok na Paroubkovu manželku Petru Paroubkovou. Langer prohlásil, že informace jsou neověřené, ale že je pro jistotu zveřejňuje.

"Vzhledem k tomu, že Ivan Langer je právník a bývalý ministr vnitra, doufáme, že tomuto prohlášení předcházela jeho výpověď na Policii ČR tak, aby mohlo dojít k odhalení pachatelů. Očekáváme také, že toto prohlášení Ivan Langer učinil po dohodě s policií, aby nemohlo dojít ke zmaření vyšetřování. ČSSD vždy odmítala a odmítá násilí v politické kampani," napsal v tiskové zprávě Paroubek.

16:15 - Petr Nečas je již opět mezi lidmi. Rozdává autogramy, podepisuje svou knihu, září. "Já jsem dostal čtyřlístek. Ten si musím pečlivě schovat. Nepamatuji si, že bych někdy nějaký našel, jen dostal a to je už je taky hodně dlouho," ukazuje lístky svému týmu viditelně překvapený politik. Dává si ho do klopy. "Abychom nebyli jako zelení," varuje místní straník. "Já se stydím," říká mladá maminka, když si toho všimnou fotografové a otočí k ní své objektivy.

16:30 - Petr Nečas se loučí s Hodonínem. "Přijďte k volbám! Jde o budoucnost této země. Nezadluženou budoucnost našich dětí! Jde o to zastavit Jiřího Paroubka," naposledy přemlouvá Hodonínské. Pro dnešek jeho program končí a jede do Uherského Hradiště, kde by měl přespat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sevilla bez Vaclíka zvládla zápas s Levante

Fotbalisté Sevilly vyhráli své druhé utkání španělské ligy v sezoně nad Levante 1:0. Tomáš Vaclík zůstal stejně jako v prvním zápase na lavičce.

Sevilla, která vynechala úvodní dvě kola kvůli pozdní dohrávce evropských soutěží z minulé sezony, byla v celém utkání aktivnější. Branku se jí podařilo vstřelit až v 67. minutě, kvůli předcházejícímu faulu ale nebyla videorozhodčím uznána. Vítěz Evropské ligy strhl vedení na svoji stranu až v nastaveném čase, kdy se po centru do vápna trefil Júsuf En-Nesjrí.

I přes převahu proti oslabenému Cádizu, který téměř celý druhý poločas hrál v deseti a posledních dvacet minut po dalším vyloučení dokonce v devíti hráčích, nezvládlo Bilbao získat body proti nováčkovi soutěže. Utkání rozhodla vlastní branka Unaie Lópeze z 57. minuty.

Španělská fotbalová liga - 4. kolo:

Bilbao - Cádiz 0:1 (57. vlastní López), FC Sevilla - Levante 1:0 (90.+2 En Nesirí).

1. Getafe 3 2 1 0 4:0 7
2. Valencie 4 2 1 1 7:5 7
3. Real Madrid 3 2 1 0 4:2 7
4. Villarreal 4 2 1 1 6:7 7
5. FC Sevilla 2 2 0 0 4:1 6
6. Betis Sevilla 4 2 0 2 5:6 6
7. Cádiz 4 2 0 2 4:5 6
8. Granada 3 2 0 1 5:7 6
9. San Sebastian 4 1 2 1 4:2 5
10. Vigo 3 1 2 0 3:2 5
11. Atlético Madrid 2 1 1 0 6:1 4
12. FC Barcelona 1 1 0 0 4:0 3
13. Levante 3 1 0 2 5:6 3
14. Pamplona 3 1 0 2 3:4 3
15. Bilbao 3 1 0 2 2:4 3
Huesca 4 0 3 1 2:4 3
17. Elche 2 1 0 1 1:3 3
18. Valladolid 4 0 2 2 2:5 2
19. Eibar 4 0 1 3 2:5 1
20. Alavés 4 0 1 3 2:6 1
Další zprávy