Po superlídrech jde sledovačka. V zápisu i Michal David

Veronika Lehovcová Suchá Martina Machová Veronika Lehovcová Suchá, Martina Machová
12. 5. 2010 6:35
Reportéři Aktuálně.cz celý týden ve stopách superlídrů ODS a ČSSD
Jiří Paroubek na severu.
Jiří Paroubek na severu. | Foto: Ludvík Hradilek

Česko- ČSSD sice po pěstním útoku na Bohuslava Sobotku oznámila národu, že ruší obří mítinky na náměstích, avšak do Ústeckého kraje ta zpráva asi nedorazila.

Superlídr Jiří Paroubek dál pokračuje v show v centrech měst. V Lounech či v Chomutově mu k tomu hrála popstar doby před převratem Michal David - jako by emotivní tisková konference, na níž sám předseda ČSSD oznámil konec masových akcí, nikdy nebyla.

První hodiny, v nichž zatím Aktuálně.cz s Paroubkem jeho agitaci absolvovalo, poslouchaly favorita voleb stovky "obyčejných lidí". Mohly si vyslechnout sliby o zrušení poplatků a jízlivá slova na adresu oponentů. Bylo poznat, že v tomto kraji si je Jiří Paroubek jistý. "Je to specifické, on je tu místní," říká k tomu šéf PR Petr Dimun. "Atmosféra je na setkáních úplně jiná než třeba ve středních Čechách." Uvidíme.

I hlavní Paroubkův volební rival, nový lídr ODS Petr Nečas, se snaží zrychlovat kola kampaně své aférami zasažené strany. Plným náměstím na severu Čech zkraje týdne konkuroval zatím jen "centrálně": představil médiím svůj kompetenční tým - spolustraníky, jimž věří a jimž by svěřil i ministerstva.

Chybí v něm místopředsedové Ivan Langer i Petr Gandalovič - že by předstřel Nečasova volebního lákání na "novou ODS"?

Aktuálně.cz se rozhodlo kampaň obou lídrů sledovat nějaký čas živě a krok za krokem. Takto se odehrálo úterý.

11:00 - V Klášterci nad Ohří pokračuje Jiří Paroubek v turné, které začlo už v pondělí v Lounech a v Žatci. V úterý tu začíná série tří mítinků, jež skončí v Chomutově. Lidé už jsou zvědví. "Já ho chtěla vidět, jak vypadá živý," říká klášterecká důchodkyně, proč přišla na setkání s ČSSD. "No, na Nečase bych nepřišla," příznává. Přihlíží i místní rodák, šéf komunikace Lidového domu Petr Dimun.

Jiří Paroubek v Klášterci.
Jiří Paroubek v Klášterci. | Foto: Ludvík Hradilek

11:10 - Mítink se rozjíždí. Paroubek dostává slovo od moderátora Luboše Xavera Veselého a jeho projev je podobný jako jinde - poplatky u lékaře platit nebudete, důchodcům vynahradíme, že letos nedostali přidáno. Superlídr chce zároveň snižovat i státní dluh. "Máme jedny z nejnižších daní v západní Evropě, ti nejbohatší klidně mohou platit o něco více," vysvětluje svůj recept.

11:15 - Petr Nečas rozjíždí den v pražské Malostranské besedě. Představuje seznam osmi nejbližších spolupracovníků, veřejnosti nastavuje tvář hodné, nezkorumpované ODS. U mikrofonu se střídají řečníci. Kocourek, Bendl, Vondra, Filipiová, Němcová. Mají ambice mít ministry? "Já odpovím za ně" bere si slovo Nečas. "Kývněte, že ano, prosím," obrací se na tváře nové ODS. Chybí Ivan Langer a Petr Gandalovič. Prý mají hodně práce s volební kampaní.

11:20 - V Klášterci se mezitím pokračuje. Větší potlesk než Jiří Paroubek si většinou od publika vyslouží bývalý hokejista Jiří Šlégr. Moderátor mítinků ho nezapomíná uvést: Dámy a pánové přichází zlatý hoch z Nagana Jirka Šlégr. Mistr puku, avšak v projevech Paroubkovi nekonkuruje. "Pan předseda říkal, že přijde hospodářská krize. On to věděl a politici ODS říkali, že nás se to nedotkne," vyzdvihuje šéfovu prozíravost.

...v Klášterci jsou odvážnější.
...v Klášterci jsou odvážnější. | Foto: Ludvík Hradilek

11:30 - V Klášterci se zdají být lidé odvážnější než třeba v Žatci nebo v Lounech. Paroubka se ptají na leccos. "A co Miloš Zeman? S tím už nejste kamarádi?" ptá se hned trojice mužů. "Víte, Miloš Zeman nemá rád žádného předsedu sociální demokracie," odpovídá a přidá doušku o Zemanově touze stát se prezidentem. "V kraji proti němu ale kampaň ani nevedeme, nemá velké šance."

12:10 - A co zatím Petr Nečas? Má po tiskové konferenci oběd s novináři. V přítmí malostranské pivnice svítí mikrofony hned vedle talířů. Je ryba na čerstvých bylinkách a šťouchané brambory se slaninou. Do cinkání příborů padají další novinářské otázky. Nečas je neústupný. Kompenzační tým není stínová vláda. A Langer s Gandalovičem opravdu pracují na kampani.

12:30 - I Jiří Paroubek obědvá - v salónku restaurace Pod věží v Kadani. Jsou s ním jeho věrní z Ústeckého kraje a několik desítek lidí z "oranžového týmu" - organizátoři mítinků.

Nový tým Petra Nečase.
Nový tým Petra Nečase. | Foto: Jan Langer

12:45 - Petr Nečas se mezitím novinářům svěřuje, že pokud by jeho ODS sestavovala po volbách vládu, chce si ponechat ministerstvo financí. "Je důležité pro prosazení programu," vysvětluje. Jak to dopadá, když vítěz pustí tento klíčový post koaličnímu partnerovi, se prý již jeho strana přesvědčila v minulosti. Negativní zkušenost.

12:50 - Na minulé, nepříjemné, zkušenosti odkazuje i v případě volby prezidenta. Jméno kandidáta na hlavu státu nemusí být bezpodmínečně součástí koaliční dohody. "Měl by být alespoň uzavřen jakýsi pakt neútočení. Po volbě pak znovu na vládě sedíte proto sobě a nedělá to dobrotu," míní lídr ODS.

Do Kadaně přišla změna.
Do Kadaně přišla změna. | Foto: Ludvík Hradilek

13:45 - Jiří Paroubek s obědem spěchá, čeká ho ve dvou dnech už pátý mítink. U Prioru v Kadani. Ještě než začne svůj projev, podepisuje knihu a propagační materiály. Ve frontě je i řada stydlivých. "Doufám, že se mě na nic nezeptá," je nervozní starší muž v klobouku. Odchází spokojen, potřásl si rukou se známým politikem, dostal tašku propagačních předmětů a i úsměv od Jiřího Paroubka. I když možná trochu strojený.

14:20 - Mí Kadaňané mi rozumějí, může si myslet Paroubek a vytahuje v projevu u Prioru největší trumfy. "750 miliard se fláká na českých účtech v Bruselu. ODS je nedokázala vyčerpat. Představte si, co by za to bylo práce pro lidi, jak by se dala zvelebit naše země," hřímá z pódia. Přidá narážku na primátorku nedalekého Chomutova Ivanu Řápkovou. "Podle pravicových politiků je recept na nezaměstnanost vysokoškolské vzdělání. Jenže ne každý ho může mít. Ne každý si může vysokou udělat přes léto jako paní Řápková."

14:40 - "Jděte mezi lidi, pane předsedo," vyzývá moderátor. Další kolotoč podpisů Kadaňským, potřásání rukou s Kadaňskými a úsměvů pro Kadaňské může začít. Nepříjemné chvíle to ale asi pro Paroubka nejsou. Tady na Ústecku mu atak, který zažil jeho korunní princ Sobotka, asi nehrozí. "Fandíme vám," slyší nejčastěji.

14:30 - Nejvyšší čas, aby i Petr Nečas zamířil mezi voliče. I když z amplionů na Masarykově náměstí v Brandýse nad Labem je slyšet zatím jen jeho natočený hlas. Promlouvá jen z obrazovky stojící na pódiu. Kolem se rozkládá městečko Řešení - hostesky a stánky s prospekty, volným internetem, cukrovou vatou, pivem za 10 korun a českou variantou hamburgeru. S příchozími se zatím vítá jen předseda poslaneckého klubu za ODS a místní kandidát Petr Tluchoř. Modrá obloha je dobrá, ale právě se zatahuje. Hustě prší.

15:14 - Sláva v Brandýse začíná, stále bez superlídra. "Je to první mítink s Petrem Nečasem v Středočeském kraji, kvůli mně ale ne," komentuje středočeskou kampaň Petr Tluchoř. Slunce začíná opět letně žhnout.

15:24 - Lídr Nečas konečně dorazil. Vystupuje na pódium s projevem "o potřebě postavit se populistickým slibům levice a nesklouznout do situace současného Řecka". Také voličům - nebo spíše účastníkům mítinku? - představuje svůj Kompetenční tým. Vyzdvihuje jména obou dam - Daniely Filipiové a Miroslavy Němcové. "Ženy jsou něco, co mi v politice chybí," tvrdí. Brandýské náměstí se při jeho projevu zaplnilo. "Nálada je dobrá," pochvaluje si Petr Tluchoř.

16:00 - "A umíte se tak široce usmívat, jako na billboardech?" padá poslední otázka od moderátorky. Petr Nečas se rozzáří. Jako na billboardu. "Měl jsem podmínku, že jestli mám někde viset, tak bez počítačových úprav," odpovídá. Poté sestupuje z podia, podepisuje svou novou knihu a rozmlouvá s lidmi. "Pojďte si s námi, obyčejnými lidmi, podat ruku," vyzývá ho jeden z přihlížejících.

Chomutovské finále.
Chomutovské finále. | Foto: Ludvík Hradilek

16:05 - Jiří Paroubek se v úterý dopoledne drží "svých" jistých rukou obyčejných Severočechů. Další vystoupení: Chomutov.

16:15 - Ale v Brandýse se ještě hraje. Reakce na nového lídra ODS jsou různé. "Jo, je fajn, vypadá pořád tak nesměle," hodnotí Nečasův výkon asi třicetiletá maminka. Její dcera právě poskakuje v chumlu dětí v nafukovacím hradu. Seniorky pozorující dění zpod rozkvetlých stromů to vidí jinak. "Přijde mi falešný. A jako suchar," hodnotí šéfa ODS. Na náměstí je víc než on přilákalo pěkné počasí. Není to jejich první podobná podívaná. Koho budou volit, rozhodnuté nejsou. "Víte, vadí nám, jak nám všichni předhazují, že na nás musí vydělávat. Já taky vydělávala na rodiče a prarodiče," stěžuje si jedna s pečlivě upravených dam. "Já nechci 13. důchod, rok má přeci dvanáct měsíců, já chci pořádný, zasloužený důchod. Pracovali jsme léta," přidává se její společnice.

16:27 - Petr Nečas se mezitím dál usmívá a potřásá si rukou s kandidáty na náměstí. A loučí se, pro dnešek i s kampaní. I když stánková akce pokračuje dál, Městečko Řešení se přesto pomalu vyprazdňuje, ideální dráha pro pobíhající děti je připravena. Z "vysoce postavených" zůstává kromě Petra Tluchoře ještě lídr středočeské kandidátky Petr Bendl. Kromě přemlouvání voličů ho však zaneprázdňuje i jedna aktivita, která ve scénáři nebyla. Jako svůj idol si Bendla vybraly asi tak jedenáctileté holčičky. Neodbytně žádají jeho autogram.

16:30 - A o pár desítek kilometrů dál i Jiří Paroubek jde do fínále. Velký mítink v Chomutově, další z těch masových, které už přeci strana zrušila, začíná. Bavič Jiří Krampol a zpěvák Michal David připraveni. Obzvláště na hercův podpis čekají ve frontě desítky lidí dlouho předtím, než Krampol vůbec dorazí na místo. A pak hity, projevy, díky. "Hlavně řekněte rodinám, přátelům, kolegům, jak jsou ty volby důležité a aby volili sociální demokracii," burcuje Paroubek.

Ve středu chce pokračovat tam, kde v úterý přestal. I Petr Nečas má akční plán. Budeme s nimi.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy