Parky i cyklostezky plné lidí. Češi i přes stav nouze míří na výlety, místní se brání

Domácí Domácí
29. 3. 2020 19:03
Riegrovy sady v Praze plné polehávajících skupinek lidí, vytížené cyklostezky nebo výlety na hrad. Lidé během víkendu vyrazili ven, nouzovému stavu a karanténě navzdory. Obec Boseň na Mladoboleslavsku dokonce musela zavřít parkoviště pod hradem Valečov kvůli zvýšeném pohybu výletníků.
Pražané se o víkendu hromadně vydali ven. Nemůžeme hromadně ležet v parku, varuje primátor | Video: Aktuálně.cz/AnetAntošová

"Není zakázáno se projít a vyvětrat, lidé ale musí pochopit, že nemůžeme zkrátka hromadně ležet v parku. Takhle se toho viru nezbavíme," okomentoval v sobotu pražský primátor Zdeněk Hřib záběry z pražských Riegrových sadů, které v sobotu navštívily desítky skupinek lidí.

A přestože je podle současných vládních nařízení zakázáno sdružovat se venku ve více než dvou lidech a stát od sebe blíže než na dva metry, pořízené videozáběry ukazují, že lidé opatření v době nouzového stavu nedodržují. 

Sobotní pěkné počasí vylákalo ven také cyklisty a turisty. Například v lesích na okraji Hradce Králové byly podle zpravodajů ČTK stovky lidí. Většina z nich měla údajně na obličejích roušky.

Dodržování vládních nařízení v souvislosti s koronavirem kontrolovali také strážníci, pokutu však udělit nemuseli. "Lidé jsou ukáznění, disciplinovaní, řekla bych, že jim došlo, že musí chránit své zdraví a zdraví ostatních," uvedla mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Obec uzavřela parkoviště kvůli výletníkům

Ale například na okraji Nového Hradce Králové v lokalitě Biřička strážnici museli domluvit skupince lidí, kteří si na ohni opékali buřty. "Bylo jich tam asi pět, po poučení oheň uhasili, sbalili se a šli domů," okomentovala Kněžourová.

V obci Boseň na Mladoboleslavsku zase místní úřad musel uzavřít parkoviště pod hradem Valečov. Správci oficiálního facebookového účtu vesnice v příspěvku uvedli, že tak učinili kvůli "naprostému ignorování vládních nařízení ze strany 'výletníků'". V jednu chvíli bylo údajně na parkovišti až 50 aut. 

Podle nich se ještě v sobotu večer v uzavřeném areálu hradu potulovali lidé a jiní si v amfiteátru pořádali táborák. "Lidi, už se vzpamatujte. Naši občané dodržují všechna nařízení, vychází pouze v nejnutnějších případech a vy se tady potulujete, jako kdyby se nechumelilo," napsali rozhořčeně zástupci obce.

Zástupci Bosně uvedli, že obcí budou nyní projíždět policejní hlídky. Příspěvek na Facebooku přinesl i řadu nadávek na pražské chataře, správci stránky k tomu poznamenali: "V naší obci má chalupy spousta Pražáků, se všemi vycházíme velmi dobře. Děkujeme všem rozumným návštěvníkům i diskutujícím, kteří chápou, že uzavřením parkoviště chceme dodržovat vládní nařízení. Včera tu parkovalo v jednu dobu min. 50 aut. A to je opravdu nepřípustné."

Večírek v Holešově

K dalšímu zásadnímu porušení vládních opatřeních v souvislosti s pandemií koronaviru došlo v noci na sobotu na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku. Několik lidí zde pořádalo společenskou akci, na které byli lidé bez roušek, kouřili uvnitř a dokonce využívali i nafukovací vířivku. O incidentu informovala mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová na webových stránkách města.

"Za jiných okolností věříme, že by to byla pro mladé lidi jistě výborná party, nikoliv ale v tomto vyhlášeném nouzovém stavu, kdy se všichni ostatní ve svém chování omezují. Všechna na místě zjištěná přestupková jednání budou předána k dalšímu opatření příslušnému správnímu orgánu," uvedla mluvčí.

Lidé podle ní byli již dostatečně varováni. "Pro zveřejnění této skutečnosti jsme se rozhodli právě z důvodu informování veřejnosti, abychom co nejvíce poukázali na problémy, se kterými se nyní městská policie při kontrolách potýká. Zároveň doufáme, že se i těm posledním, kterým závažnost situace stále nedochází, rozsvítí," uvedla mluvčí. Městská policie za poslední dva dny zjistila jedenáct porušení nařízení. 

 

Právě se děje

Další zprávy