Jako by teď byl nonstop víkend, hlásí provideři. Internet prochází klíčovou zkouškou

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 29. 3. 2020 11:32
Webové stránky se mohou déle načítat, videa sekat a při hovorech třeba přes Skype se může zpožďovat zvuk. Takové problémy mohou podle odborníka na zabezpečení sítí Martina Hallera potkat v současné době některé internetové uživatele kvůli tomu, jak v poslední době stoupl provoz internetu. Experti i provozovatelé sítí se ale shodují, že plošné nebo dlouhodobé výpadky internetu nehrozí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Internet zažívá neobvyklý nápor uživatelů od chvíle, kdy stát kvůli šířící se nákaze koronavirem zavřel školy a kdy se vzhledem k nařízené karanténě řada pracovníku přesunula na takzvaný home office.

"První skokový nárůst jsme v naší síti zaznamenali ve středu 11. března, kdy se v Česku uzavřely školy. Od té doby zátěž roste pomalejším tempem, nicméně ve srovnání se začátkem března máme ve špičce provoz vyšší zhruba o 20 procent," uvedla pro Aktuálně.cz Klára Zavadilová, mluvčí největšího tuzemského provozovatele telekomunikační infrastruktury Cetin.

Podle Zavadilové má současné chování lidí na internetu víkendovou charakteristiku. Normálně totiž lidé zapínají v pracovní dny internet až večer. Nyní i v pracovní dny zapínají prohlížeče v domácnostech brzy dopoledne, což je za normálních okolností typické pouze o sobotách a nedělích. 

Zvýšený provoz v první polovině dne potvrdil pro Aktuálně.cz i Ondřej Luštinec, mluvčí společnosti Vodafone, která od loňského roku vlastní i kabelového operátora UPC. "Lidé v domácnostech logicky více využívají pevný internet. V síti UPC vidíme nárůst zejména v dopoledních hodinách a souvisí to s prací lidí z domova. V tento čas se datový tok pohybuje zhruba o třetinu výše, než je běžné," sdělil Luštinec.

Sdružení Nix.cz, které v Česku provozuje klíčový internetový uzel, hlásí v porovnání s týdny, kdy nebyla vyhlášena speciální opatření, navýšení datového toku o 25 procent. "Vliv na zvýšený přenos dat má i sledování tiskových konferencí vlády. V neděli večer (15. 3., pozn .red.) byl provoz ve špičce až do půl desáté večer. Nejspíš právě proto, že lidé čekali na výsledky vládního jednání," poznamenal minulý týden pro Hospodářské noviny šéf Nixu Adam Golecký.

Infrastruktura to zvládne

Kolapsu internetu se ale podle odborníků není třeba obávat. Technické problémy, které zmiňoval Haller, jsou podle něj spíš lokální záležitostí - mohou postihnout vesnici nebo město, ve kterém jsou všichni připojení skrze nějakého místního poskytovatele internetu nebo operátora. 

Podle odborníka na IT Daniela Dočekala jsou dlouhodobější i krátkodobější výpadky sítí možné, o závažném riziku ale podle něj nemůže být řeč. "Provoz na internetu se přenesl z firem do domácností, takže spíše dochází k zatížení jiných částí sítě a projeví se to spíše zpomalením a rozdílnou zátěží v průběhu dne. Svým způsobem jsou sítě velmi dobře otestované z předvánočního období," doplnil Dočekal.

Za možnou komplikaci označuje to, že s přechodem mnoha firem na home office mohou být pomalejší reakce od uživatelské a technické podpory. 

Ani provozovatelé internetu se nefunkčního on-line prostředí neobávají. "Není to něco, co by infrastruktura nezvládala. Výhodou pevné sítě je, že v rámci poslední míle, tedy v přístupové části sítě, není uplatňována agregace. Každý účastník má přípojku sám pro sebe, a zvýšený provoz se ho tak přímo nedotýká," uvedla Zavadilová.

Snížená kvalita videí

Ulevit přetíženému internetu se rozhodly některé streamovací služby, které dočasně snížily kvalitu videí, například provozovatel internetové placené televize Netflix. "Globální streamovací služby a sociální sítě účelově snižují kvalitu přehrávaných videí, aby evropskému internetu odlehčily," řekl expert na IT Jakub Voleman.

Podle Volemana jsou přetížené i různé komunikační platformy jako Skype nebo Microsoft Teams, protože vytížení kvůli rostoucímu počtu konferenčních hovorů a videohovorů stoupá. Právě služba Teams firmu Microsoft kvůli přetížení minulé pondělí zlobila.

V porovnání s průměrnými hodnotami stoupl o více než 30 procent objem rozeslaných komerčních e-mailů, v Česku i ve světě. Množství celosvětově rozesílaných zpráv se aktuálně přibližuje každoročním pomyslným vrcholům, které nastávají v období velkých slev Black Friday a Vánoc. Ve středu o tom informovala společnost Mailkit, která se zabývá automatizovaným rozesíláním marketingových zpráv.

Všechny společnosti se podle ředitele Mailkitu Jakuba Olexy snaží rozesílat e-maily o koronavirové nákaze, 99 procent z nich ale obsahuje pouze irelevantní ujištění s nulovou přidanou hodnotou pro koncového příjemce.

Lidé tráví i víc času na mobilu

Karanténa se projevila nejen zvýšenou aktivitou fixní sítě, ale nárůst činnosti hlásí i mobilní operátoři - týká se to mobilních dat i telefonátů. "Nejvýraznější procentuální nárůst v počtu hovorů se týká sobot. Před zavedením vládních opatření lidé podle našich dat o víkendu telefonovali výrazně méně. Nárůst aktuálně činí pro víkendy zhruba 50 procent oproti běžnému stavu. Značný nárůst počtu hovorů se týká všech dní v týdnu, ale u sobot je rozdíl nejvýraznější," sdělil mluvčí Vodafonu Luštinec.

A lidé spolu i déle mluví. Zatímco obvykle činí průměrná doba telefonátu tři minuty, teď jde v průměru o šest minut.

Nárůst aktivity v mobilní i pevné síti potvrdila také mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová. Ani podle ní ale nemá zvýšený provoz vliv na funkčnost služeb a operátor žádné výpadky nepozoruje. O2 a také konkurenční T-Mobile nabídly svým zákazníkům vzhledem k tíživé situaci kolem pandemie neomezená mobilní data zdarma, nabídka platí do konce dubna.

"Datový provoz vzrostl o 36 procent i kvůli tomu, že od minulé středy T-Mobile poskytl všem tarifním zákazníkům neomezená data zdarma. Na takový provoz jsme připraveni a nehrozí, že by mobilní internet přestal fungovat. Obdobnou situaci jsme si vyzkoušeli během loňského prázdninového období, kdy jsme zákazníkům také nabídli neomezená data zdarma," doplnil mluvčí společnosti T-Mobile Jiří Janeček. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy