Přípravu objektu pro pandy a langury, který má vzniknout na místě nynější expozice s ledními medvědy, pražská zoo pozastavila před několika měsíci.
"Prezident Zeman svůj čínský protějšek o pandy velké nepožádal a pro Českou republiku je nezískal. To jsou bohužel politické kroky, které nejsme schopni ovlivnit a bez nichž získání pand nepřipadá v úvahu," uvedl Bobek.
Čína pandy velké do jiných států pouze zapůjčuje, využívá je v rámci diplomacie. Zvířata se tak dostanou do zoo jen v těch zemích, které mají s Čínou dobré vztahy.
V Evropě se těmito šelmami mohou pochlubit v současnosti například zahrady ve Vídni, Madridu, Edinburghu či francouzském Saint-Aignan. Ve volné přírodě žije už jen zhruba 1800 jedinců.
Podle ředitele zoo je jen otázkou času, kdy bude projekt expozice s pandami velkými oficiálně ukončen. Důvodem je také to, že nové vedení hlavního města se s projektem neztotožňuje, napsal Bobek.
Některé státy, které o pandy usilovaly, už Česko "předběhly", doplnil. Pandy mohou být podle Bobka v připravovaném pavilonu nahrazeny například medvědy pyskatými.
Součástí plánovaného pavilonu mají být venkovní výběhy a vnitřní expozice. K ochlazení zvířatům poslouží brouzdaliště a potok. V objektu bude také čínská restaurace s výhledem na Prahu.
Pražská zoo má rozpracované i další velké investice. Lední medvědi by se měli z nynějších prostor přesunout do chystané expozice Arktidy, která bude podle dřívějších informací stát zhruba 150 milionů korun. V červenci zahrada zahájila výstavbu expozice australské fauny za 69 milionů korun, na jaře příštího roku by mohla začít výstavba nového pavilonu goril s předpokládanými náklady přes 200 milionů Kč.