Praha - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou dostane zpět církev.
Národní kulturní památku zapsanou na seznamu UNESCO vydá v rámci restitucí Národní památkový ústav (NPÚ), který má poutní kostel od slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho ve své správě. Oznámila to mluvčí NPÚ Simona Juračková.
V nejbližších dnech NPÚ zahájí jednání s Římskokatolickou farností Žďár nad Sázavou o konkrétní podobě smlouvy o vydání areálu, doplnila.
"Biskupství brněnské i Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou vítají konstruktivní a vstřícný přístup NPÚ a jsou připraveny přistoupit k uzavření dohody o vydání objektu," řekla mluvčí biskupství Martina Jandlová.
Zdůraznila, že církev chce obnovit kdysi velmi známé poutní bohoslužby, rozšířit prezentaci Zelené hory jako památky UNESCO a zkvalitnit služby pro turisty.
Přístupové cesty jsou města
Farář Vladimír Vojtěch Záleský ze žďárské římskokatolické farnosti vnímá převod památky jako akt spravedlnosti. Farnost byla podle něj až do odebrání památky dobrým správcem. "Práce navíc bude velká starost a představa, že teď církev zbohatne, je naprosto naivní," uvedl Záleský.
"Jestli takhle stát rozhodl, musíme to brát jako fakt," sdělila starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová, která je i senátorkou za ČSSD.
Podotkla, že se město bude muset s farností na řadě věcí domlouvat, protože městu patří pozemky kolem památky včetně přístupových cest. "Myslím, že farnost bude poměrně vstřícná, i na jiných věcech s nimi spolupracujeme," uvedla Zvěřinová.
Stavba prošla v minulosti opravami. "V období naší správy jsme v kostele uskutečnili celou řadu investic, které si památka takového významu zaslouží," uvedla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
Stát podle ní do obnovy kostela investoval 90 milionů korun. Rozsáhlé opravy souvisely zejména se zápisem kostela na seznam UNESCO v roce 1994.
Kostel sv. Jana Nepomuckého postavený počátkem 18. století ve stylu gotizujícího baroka patří mezi nejvýznamnější stavby Santiniho Aichela. Konstrukce kostela vychází z kruhu a několikrát opakuje číslo pět jako odkaz na pět hvězd Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily nad tělem mrtvého světce.