Pachatel domácího násilí by mohl být vykázán i od soudu

15. 9. 2008 16:40
Ministryně Stehlíková chce posílit práva obětí

Praha - Pachatel domácího násilí by měl chybět u soudního řízení, pokud o to oběť požádá.

Takový je společný záměr ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové a Výboru pro prevenci domácího násilí.

Na dnešním zasedání tohoto vládního orgánu se hovořilo o zavedení nových legislativních nástrojů, které mají pomoci chránit oběti fyzické agrese páchané za dveřmi bytů.

V nové zákonné úpravě, na níž bude výbor spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti, by měl být posílen status týrané osoby jako zvláště zranitelné skupiny.

Jak zbavit oběť stresu

Oběť domácího násilí má získat silnější pozici při soudním projednávání případu. Pokud požádá o to, aby obžalovaný agresor odešel z místnosti, soud by jí měl vyhovět.

"Chceme tak snížit tlak na oběť během soudního řízení," vysvětluje mluvčí ministryně Petr Koubek.

Oběť by tak měla získat příznivější podmínky pro pravdivou výpověď, k níž by se pod stresem kvůli přítomnosti násilníka nemusela odvážit.

Výbor se přiklonil k tomuto řešení poté, co odmítl návrh senátorky Ireny Gajdůškové (ČSSD), která prosazovala zavedení institutu okamžitého výslechu oběti, pokud policie pojme podezření ze spáchání trestného činu.

Návrh Gajdůškové ale počítal s tím, že u výslechu bude přítomen i údajný násilník. Takové řešení ale výbor, spadající pod Radu vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, odmítl a přišel s vlastním východiskem.

Utajené azylové domy? Nemáme

Zasedání výboru ale mělo na programu ještě jedno důležité téma. Jeho členové se shodli v tom, že je třeba radikálně zlepšit situaci utajených azylových domů, kde se mohou oběti domácího násilí ukrýt.

Evropská unie má ohledně kapacity těchto domů jasné požadavky. Chce pět lůžek pro dospělé oběti - společně s jejich dětmi - na deset tisíc obyvatel.

Takové normě se ale Česká republika ani neblíží. V současné době zde působí pouze tři sdružení provozující utajené azylové domy.

"Tato sdružení navíc musejí uvádět své kontaktní údaje, takže u nás de facto žádné zcela utajené azylové domy neexistují," přiznává mluvčí ministryně Stehlíkové Petr Koubek.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy