Praha - Řadu let byl Radek Šnábl v čele týmu, který řešil miliardové arbitráže proti státu. Teď se vrací na veřejnost v situaci, kdy sám stojí před soudem a brání se žalobou proti tomu, že byl v éře ministra Jana Fischera okamžitě vyhozen.
Ve středu u Obvodního soud pro Prahu 1 Šnábl popisoval, jak část své agendy předával v doprovodu ozbrojené stráže, byl mu zakázán vstup na ministerstvo financí, komunikace s některými pracovníky či mu byl zabaven notebook.
Šnábl byl nejprve loni v létě odvolán z funkce šéfa oddělení Mezinárodní ochrany investic. Když se poté podle ministerstva dopustil několika závažných chyb, dostal v říjnu defektivní výpověď.
Teď Obvodní soud pro Prahu 1 začal řešit žalobu, kterou chce docílit toho, aby bylo jeho okamžité zrušení pracovního poměru neplatné. Proces začal dnes, ale Šnábl si chce na pomoc pozvat významné svědky - exministry financí Miroslava Kalouska, Vlastimila Tlustého či bývalého premiéra Jiřího Rusnoka.
Na výpovědi si trvám, řekl Fischer
Fischer i nyní trvá na tom, že odchod experta na arbitráže byl za jeho ministrování na místě. "Výpověď byla oprávněná a je na panu Šnáblovi, aby soud přesvědčil o opaku," řekl Aktuálně.cz Fischer.
Kdo je Radek Šnábl
Radek Šnábl
- na ministerstvu financí působil řadu let, před Kalouskem dělal poradce i předchozím šéfům resortu, Rusnokovi, Janotovi či Tlustému.
- v roce 2009, na vrcholu úspěšné kariéry, Šnábla dohnal problém z předchozího soukromého byznysu. Po 11 letech soudních tahanic byl pravomocně odsouzen ke dvouletému podmíněnému trestu za účast na krácení daně.
- Miroslav Kalousek jej označil za hlídacího dobrmana státních peněz.
- je také chovatelem plnokrevníků, na Mělnicku vlastní Hřebčín Křenek, kde drží tři chovné hřebce a desítky klisen a hříbat. Farma čelila insolvenčnímu návrhu.
Hlavní důvody, proč výpověď dostal a proti kterým argumentuje v žalobě, byly tři. Šnábl po svém odvolání vystoupil v rozhovoru pro Český rozhlas, v němž podle zástupců ministerstva financí vyzradil i informace, které byly spojeny s jeho funkcí a o nichž neměl mluvit na veřejnosti.
Právník ministerstva dnes u soudu zdůraznil, že neexistoval žádný písemný pokyn, podle něhož mohl Šnábl s médii komunikovat. "Měl jsem pověření od tří ministrů, abych s médii komunikoval," zareagoval na to Šnábl.
A jeho advokátka Alena Vlachová poté navíc ještě podotkla, že ve zmíněném rozhovoru nezazněly žádné informace, které by měly ohrozit zájmy státu a nebyly dříve veřejnosti známé.
Odvolání prý přišlo pozdě
Šnábl v tomto vyjádření pro Český rozhlas rovněž zkritizoval Fischera za to, jak špatně vedl ministerstvo financí, a za financování jeho prezidentské kampaně. Tím podle úřadu opět bývalý vysoce postavený státní úředník pochybil.
"Je to absurdní. Pokud něco mohlo přispět ke snížení dobré pověsti ministra Fischera, tak to bylo jeho chování," tvrdila u soudu Vlachová. Fischer nechtěl kritiku jakkoliv komentovat. Ale ani on nenechal v reakci pro Aktuálně.cz působení Šnábla na ministerstvu bez odezvy.
"Jsem si skoro jistý, že i díky okamžité výpovědi má teď pan Šnábl dostatek času na golf a nemusí ho chodit hrát v pracovní době, jak tomu bylo za jeho působení na ministerstvu financí," prohlásil Fischer.
Třetím důvodem, proč výpověď dostal, bylo, že prý odmítal předat svou agendu. Obhájkyně Šnábla u soudu argumentovala tím, že její klient nemohl své věci předat v den odvolání, protože mu oficiálně přišlo až dva dny poté.
Již 16. srpna - tedy v den, kdy byl vyhozen - měl podle Vlachové odpojený telefon, nesměl do své kanceláře, neměl přístup k dokumentům či notebooku. Šnábl poté popsal, že měl také zakázán vstup na ministerstvo.
Pomohl až premiér Rusnok
Část své agenty prý předal až poté, co kontaktoval expremiéra Rusnoka, který se s ním sešel a začal situaci řešit.
Šnábl na ministerstvu pracoval zhruba sedm let. Během té doby podle svých slov uchránil stát před arbitrážemi za desítky miliard korun. Byl v té době ale také pravomocně odsouzen k dvouleté podmínce za krácení daně.
Co dělá dnes, není jasné. Poté, co soudní síň opustil, nechtěl na dotazy novinářů odpovídat. Otázky prý zodpoví, až po skončení tohoto sporu.