BeNative
25. 10. 2024 5:00
Vysokoškolské studium může znamenat výhodu v kariéře či prostor pro navázání kontaktů. Může naučit kritickému myšlení i překonávání překážek. V Česku přesto končí téměř 60 procent pokusů vystudovat bakalářský program nezdarem. Experti i akademici v anketě odpovídají, zda má v dnešní době stále smysl studovat.
David Shorf - zakladatel marketingové agentury McShakespeare, terapeut, někdejší novinář
Rozvoj umělé inteligence přikrmil věčný problém plagiátorství v akademickém světě. Pedagogové řeší, jak kontrolovat studenty, kteří používají ChatGPT jako pomůcku při studiu. Dobře, ale to samé v bledě modrém se řešilo v minulém století, když přišly kalkulačky. A ke zhroucení samotného smyslu vzdělávání nedošlo ani tehdy a nedojde ani dnes. Naopak, každá krize je příležitost. V rychle se měnícím světě budou mít největší šanci ty školy, které na existenci umělé inteligence (AI) zareagují chytře. Ne tím, že by ji daly jen na trestnou lavici, ale tím, že budou zadávat úkoly tak, aby AI sloužila jako ta kalkulačka a zároveň, aby si studenti mohli vzít a použít to nejlepší z obou světů.
Naučit AI, aby studentům sloužila v rešerších a používat ji tak, aby se rozvíjeli. AI stále tvoří povrchní texty, které jsou na první pohled rozeznatelně plytké. Studenti, kteří dokážou správnými prompty vytáhnout z AI shakespearovský text, si zaslouží dobrou známku, protože byli nuceni použít svůj mozek tak, jak to většina neumí. A jiní budou nadále tvořit svým myšlením. Taky dobře. Sečteno, podtrženo je na školách, aby se přizpůsobily. Flexibilita a otevřená mysl bude nyní na jejich straně potřeba víc než kdy jindy v minulosti.