Kdy a jak bude sčítání probíhat?
1) Kdo se musí zapojit?
Účast na sčítání lidu je povinná pro všechny občany České republiky, kteří mají na území státu trvalý pobyt, a to i v případě, že žijí v zahraničí. Lidé, kteří mají v Česku trvalý pobyt, ale v době sčítání jsou v zahraničí, musí formulář vyplnit výhradně elektronicky. Povinně se musí zapojit také cizinci, kteří mají v Česku trvalý nebo přechodný pobyt na více než 90 dní. Povinnost se vztahuje také na osoby, které v Česku dostaly azyl. Za nevyplnění nebo záměrné vyplnění chybných či zkreslených údajů hrozí pokuta až deset tisíc korun.
2) Jak se sečíst?
Sčítání letos poprvé proběhne dvěma možnými způsoby. Lze využít elektronického sčítacího formuláře, který je možno vyplnit z počítače, chytrého telefonu nebo tabletu na webu scitani.cz, možné je také použít mobilní aplikaci Sčítání21 dostupnou na Google Play a App Store. K přihlášení k formuláři stačí osobní doklad a datum narození. Přihlásit se lze i pomocí datové schránky či elektronické identity, například prostřednictvím bankovní identity nebo elektronického občanského průkazu. Kromě češtiny je elektronický formulář dostupný také v dalších sedmi jazycích (angličtina, němčina, polština, ruština, ukrajinština, vietnamština, romština).
Druhou možností je listinné podání. Papírový sčítací formulář získáte od sčítacího komisaře nebo na kterémkoliv kontaktním místě sčítání. Formuláře začnou sčítací komisaři roznášet od 17. dubna těm, kteří se nesečetli on-line. Komisař se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Oznámení s termínem návštěvy dostanete do schránky. Vyzvednout formulář si můžete také sami na kterémkoliv kontaktním místě sčítání na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu, a to od 17. dubna do 11. května. Spolu s formulářem dostanete i obálku s logem letošního sčítání, která má předtištěnou adresu. Její odeslání je zdarma.
Tištěný formulář je potřeba vyplnit modrou nebo černou propiskou velkými tiskacími písmeny (vždy jedno písmeno do jednoho okénka), v případě výběru z možností označte odpověď křížkem. Pokud uděláte chybu, odpověď zaškrtejte a vepište správnou vedle, nebo udělejte nový křížek. Listinné formuláře jsou pouze v českém jazyce. Na vyžádání u sčítacího komisaře nebo na kontaktním místě jsou k dispozici tištěné překlady v sedmi jazycích, které slouží pouze jako pomůcka k vyplnění originálního formuláře v češtině.
3) Kdy?
Termín závisí na tom, který z možných způsobů zvolíte. Elektronický formulář bude možné vyplnit od 27. března do 9. dubna. Jestliže se rozhodnete raději pro listinné podání, máte čas na jeho zaslání od 17. dubna do 11. května.
4) Mohu sečíst i další členy domácnosti?
Ano, formulář pro domácnosti je určen pro všechny osoby, které bydlí ve společné domácnosti. Pokud vás však žije ve společné domácnosti více než pět, budete potřebovat dodatečný formulář pro domácnost. Třetím typem je samostatný formulář pro osobu, která žije jednotlivě v ubytovacích a jiných zařízeních. Pro vyplnění údajů o všech osobách, které v bytě bydlí, potřebujete jejich jména, rodná čísla nebo čísla osobních dokladů vydaných Českou republikou a data narození.
5) Na co budu odpovídat?
Formulář pro domácnosti má dvě části - první z nich se týká otázek o bydlení a složení domácnosti, druhá je individuální a týká se například vzdělání, zaměstnání, dojíždění do práce či školy, náboženství, rodného jazyka a podobně. Kompletní seznam otázek naleznete zde. Otázky týkající se národnosti a náboženské víry jsou dobrovolné. Je na vašem rozhodnutí, zda na ně odpovíte.
6) Kolik času mi formulář zabere?
Průměrná doba vyplnění je podle šéfa statistiků 15 minut. "Počítáme, že v průměru připadne deset minut na bytovou část a pět minut na osobu. Záleží na tom, kolik otázek vyplňujete," uvedl šéf ČSÚ Rojíček.