Sčítání lidu odstartovalo, záhy jej ale přerušilo přetížení systému

Zuzana Hronová Martina Heroldová Zuzana Hronová, Martina Heroldová
Aktualizováno 27. 3. 2021 9:21
Český statistický úřad pozastavil elektronický cenzus, protože servery nezvládly zájem obyvatel. On-line formulář není možné vyplnit od rána. Údaje z již vyplněných sčítacích formulářů nejsou podle ČSÚ ohroženy. Na nejčastější otázky a připomínky ohledně sčítání lidu odpovídá pro Aktuálně.cz ředitel Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Foto: Český statistický úřad

Je sčítání lidu vůbec nutné?

Podle komentářů na sociálních sítích část lidí považuje sčítání za zbytečné a drahé, někteří dokonce tvrdí, že jeho hlavním smyslem je zaměstnat úředníky.

Marek Rojíček: Takto kriticky se dá samozřejmě dívat na jakoukoli aktivitu nebo službu prováděnou státem či veřejnou nebo vědeckou institucí. Je potřeba vzít v úvahu, že se jedná o veřejnou službu, která slouží všem a nikdo jiný než stát ji není schopen zorganizovat. Údaje lidé zaplatí ze svých daní, ale slouží pak všem - stejně jako každá jiná statistika. Je tomu tak ve všech státech.

Sčítání lidu má staletou tradici a probíhá prakticky ve všech zemích světa a za tu dobu osvědčilo svou smysluplnost. Kromě těch základních argumentů, že údaje slouží například obcím či krajům pro rozhodování v rámci sociální a bytové politiky, optimalizaci veřejné dopravy nebo integrovanému záchrannému systému, je to také důležitý odkaz o tom, jak jsme žili, pro všechny další generace.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy