Sčítání lidu odstartovalo, záhy jej ale přerušilo přetížení systému

Zuzana Hronová Martina Heroldová Zuzana Hronová, Martina Heroldová
Aktualizováno 27. 3. 2021 9:21
Český statistický úřad pozastavil elektronický cenzus, protože servery nezvládly zájem obyvatel. On-line formulář není možné vyplnit od rána. Údaje z již vyplněných sčítacích formulářů nejsou podle ČSÚ ohroženy. Na nejčastější otázky a připomínky ohledně sčítání lidu odpovídá pro Aktuálně.cz ředitel Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Předseda ČSÚ Marek Rojíček.
Předseda ČSÚ Marek Rojíček. | Foto: ČSÚ

Nebylo možné akci odložit na klidnější dobu?

Sčítání zrovna vyšlo na složitou dobu, kdy spousta občanů řeší existenční starosti, prodírá se spletí státních nařízení a zákazů nebo složitou procedurou žádostí o pomoc, shánějí testy či očkování. Nebylo možné akci odložit na klidnější dobu?

Marek Rojíček: Rozumíme tomu, že je řada lidí v obtížné situaci, ale sčítání lidu je zorganizováno tak, že zatíží občany zcela minimálně. Jeho odsouvání by znamenalo to, že vzniknou zbytečně vynaložené náklady a údaje budou k dispozici později.

Pokud občané využijí elektronický formulář, pak se mohou připojit odkudkoliv třeba přes mobilní telefon a zhruba za 10 až 20 minut mohou mít splněnu svou povinnost. Na vyplnění budou mít přitom dva týdny, a pokud by to nestihli, tak mají možnost vyplnit papírový formulář. On-line dotazník je navíc bezpečný a nabízí možnost nápovědy a našeptávačů. Výsledky sčítání skutečně mohou posloužit všem. Od obcí, přes podnikatele, dopravce či integrovaný záchranný systém.

 

Právě se děje

Další zprávy