Skoro 60letý český generál na prestižních studiích v USA. Je to demotivující signál, tvrdí politici

Jan Gazdík Jan Gazdík
13. 2. 2017 10:58
Osmapadesátiletý brigádní generál Štefan Muránský zamířil loni v létě do USA na roční studium na jedné z nejprestižnějších vojenských škol na světě. Mezi některými českými zákonodárci to vyvolalo kritiku. Diví se, proč česká armáda vysílá na Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu muže v "důchodovém" věku. Jiní dodávají, že česká armáda prochází personální krizí. Podle ministerstva obrany je vyslání Muránského do USA potřeba pro jeho další působení mezi českými vojáky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Washington – Je na tom česká armáda už tak špatně, že vysílá na prestižní Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu téměř důchodce?

I tuhle otázku si kladou čeští zákonodárci poté, co vyšlo najevo, že český brigádní generál Štefan Muránský začal loni v červnu v 58 letech studovat jednu z nejlepších vojenských škol na světě. Studium v USA by měl skončit na konci letošního jara. 

Služební poměr se mu tím navíc automaticky prodlužuje až do roku 2022, kdy bude Muránskému třiašedesát let. Prodloužení služby náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře (57) o pouhý jeden rok přitom ministr obrany Martin Stropnický pečlivě zvažoval i přesto, že Bečvář je ještě mladší než Muránský.

Je to trochu moc

Z informací Aktuálně.cz vyplývá, že o vyslání Muránského na jednu z nejprestižnějších vojenských škol v zahraničí se na ministerstvu obrany hodně diskutovalo. A velení armády muselo generálova studia opakovaně vysvětlovat.

"Nemám nic proti schopnostem pana Muránského, ale osmapadesát let už je na vojáka docela vysoký věk. To, že zahájil studia pro mladé a perspektivní důstojníky, mi nedává smysl. Co si asi teď říkají třicátníci nebo čtyřicátníci v armádě? Možná se ptají, co vlastně v armádě ještě pohledávají, když místo nich vyjíždějí na studia lidé v důchodovém věku. Musí to být pro ně hodně demotivující signál," říká poslankyně Jana Černochová (ODS) z výboru pro obranu Poslanecké sněmovny ČR.

"Pro někoho zřejmě přísná pravidla kariérního řádu platí a pro jiného ne. Proč by tedy měli v armádě dál sloužit perspektivní důstojníci, když se takhle hazarduje s jejich motivací?" dodává Černochová.

Jak výkonný bude šedesátník?

"Studuje tady se mnou pětašedesát cizinců ze čtyřiapadesáti zemi světa, včetně osmi generálů," brání se v e-mailové odpovědi z Washingtonu sám generál Muránský. "Kromě maďarského velitele pozemních sil jsme všichni ve věku nad padesát let. K vyšším pozicím patří zkrátka i odpovídající praxe a zkušenosti," dodává. 

Generál Muránský si nemyslí, že by byl věk pro jeho další využití v české armádě limitující. "Spíš naopak. Rád bych veškeré nabyté znalosti dál uplatňoval ve prospěch našich ozbrojených sil," ujišťuje.

Muránského vyslání do USA je ale mezi českými armádními špičkami neobvyklé. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý odcházel na stejnou Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu v jednačtyřiceti letech. Pak velel elitní brigádě rychlého nasazení, pozemním silám a nakonec i generálnímu štábu.

I nynější zástupce šéfa generálního štábu Jiří Baloun vyrazil na válečná studia do Washingtonu v šestačtyřiceti letech.

Má to smysl? 

"Mí američtí nebo britští spolužáci měli našlápnuto na důležité posty v ozbrojených silách USA, na velitelství brigád a výše. Nejstarším bylo pětačtyřicet let v hodnosti podplukovníků a plukovníků, aby měla – mimochodem dost nákladná – studia pro armádu smysl," říká armádní generál Šedivý.

V této věkové kategorii je v rámci české armády například bývalý velitel brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč (aktuálně ředitel odboru rozvoje pozemních sil sekce ministerstva obrany) nebo nedávný velitel 7. mechanizované brigády Josef Kopecký (nyní šéf velitelství výcviku ve Vyškově). Oba jazykově vybavení a při spojeneckých manévrech vysoce hodnocení důstojníci.

Poslankyně Černochová nechápe, proč zůstávají doma. "Generace pana Muránského zažila v armádě až neuvěřitelné zvraty. Ať už jde o nekoncepční vyklízení a stěhování posádek nebo drastické škrty v rozpočtu. Tihle vojáci si rozhodně vytrpěli své a odvedli přitom slušnou práci. Teď už by ale měli uvolnit místo nové generaci," říká Černochová.

Jsou za tím zákulisní hry? 

Jeden z vysoce postavených armádních činitelů k tomu pod podmínkou anonymity dodává, že ho zákulisní tahy při vysílání perspektivních lidí na důležité posty v armádě nepřekvapují. "Všechna čest výjimkám," dodává. 

Podle předsedy senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Františka Bublana (ČSSD) není Muránského vyslání na studia do USA příliš logické. "Neznám kvality pana Muránského. Ale pokud bych se na to měl podívat velmi obecně, vojáky v tomto věku už bych na studia do zahraničí nevysílal," říká Bublan.

Vlivný pracovník generálního štábu mluví o personální a systémové strnulosti celé instituce. "Ve velení armády posilují úředníci bez jakýchkoli bojových zkušeností. To si mezi sebe jen tak někoho nepustí. Natož ty, kteří se osvědčili jako bojovníci," tvrdí. 

Dejte šanci mladým 

Náměstek ministra obrany Daniel Koštoval připomíná, že armáda prochází citelnou personální nouzí. Chybí jí podle něj zkušení velitelé ještě z dob, kdy byla podstatně početnější než dnes.

"Protože do budoucna počítáme s větší armádou, každý odborník, který ji takto ještě pamatuje, je velmi cenný. Každý rok jejich služby může armádě prospět, protože mladí tolik potřebnou zkušenost ještě nemají," namítá Koštoval.

Pokud se z toho ale podle Jany Černochové stává pravidlo, generální štáb z personální krize nevybředne. Budou ho totiž opouštět perspektivní důstojníci a generálové, kteří nebudou mít ve velení armády kvůli přesluhujícím důchodcům uplatnění.

Pokud vůbec budou mít jako lidé s bojovými zkušenostmi chuť v "uzavřeném" systému sloužit. "Pan Muránský už jednu školu generálního štábu má. Opravdu nerozumím tomu, proč se nedává šance mladým," dodává poslankyně Černochová.

Může sloužit do roku 2022 i dál

Vyslání Štefana Muránského na Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu odpovídá podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce požadavkům jeho služebního zařazení na pozici zástupce ředitele společného operačního centra ministerstva obrany. Stejně jako jeho předpokládanému dalšímu působení v české armádě.

"Rozhodně není pravda, že by jmenovaný získané zkušenosti dál nevyužil. Doba trvání stávajícího služebního poměru generála Muránského je stanovena do poloviny roku 2022 (v té době bude Štefanu Muránskému zmíněných třiašedesát – pozn. red.) s možností dalšího prodloužení," naznačuje mluvčí další perspektivu Štefana Muránského v české armádě.

Po návratu z USA se s ním podle mluvčího Šulce počítá na společném operačním centru ministerstva obrany v klíčové pozici při řízení sil a prostředků nasazených v zahraničních operacích, ale i při operačním plánování a řízení jednotek působících v Česku.

Čelíme reálným a zvyšujícím se kybernetickým hrozbám, propaganda může mít vliv na výsledky voleb, říká ministr obrany Martin Stropnický. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 21 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy