Vojáci po návratu z misí zažívají pocit vydědění. V Brně pro veterány vzniklo komunitní centrum

Jan Hejl Jan Hejl
24. 11. 2016 18:04
Při brněnské vojenské nemocnici nejvyšší armádní velení otevřelo první komunitní centrum pro válečné veterány. Prostory za více než osm milionů korun poslouží vysloužilým vojákům, odborníci jim zde nabídnou psychologickou pomoc, v několika místnostech je i klubovna nebo dětský koutek pro rodiny vojáků, kteří se ze zahraničních misí už nevrátili. Ředitel centra Karel Černoch uvedl, že centrum bude sloužit jako místo setkávání veteránů, kteří například trpí pocitem vydědění po návratu ze zahraničních misí.
Komunitní centrum pro válečné veterány slavnostně otevřel přestřihnutím pásky ministr obrany Martin Stropnický s brněnským primátorem Petrem Vokřálem.
Komunitní centrum pro válečné veterány slavnostně otevřel přestřihnutím pásky ministr obrany Martin Stropnický s brněnským primátorem Petrem Vokřálem. | Foto: ČTK

Brno – Když se hovoří o válečných veteránech, lidé si často představí úctyhodné generály, devadesátileté hrdiny z bojů druhé světové války. Veterány se ovšem zpravidla stávají o mnoho mladší vojáci, kteří prošli zahraničními misemi například na Blízkém východě. V armádě jich je na 13 tisíc.

Teď pro ně ministerstvo obrany v prostorách brněnské vojenské nemocnice otevřelo první komunitní centrum. V několika místnostech jim budou odborníci zajišťovat psychologickou a sociální podporu. Centrum bude sloužit i rodinám vojáků, kteří se z misí už nevrátili.

"Je to to nejmenší, co můžeme udělat pro stovky a tisíce statečných lidí, kteří věnovali svoje životy těm nejvyšším hodnotám, obraně naší vlasti," komentoval otevření prostorů ministr obrany Martin Stropnický.

Na akci nechyběli veteráni z druhé světové války, legendární pilot britské Royal Air Force Emil Boček nebo devadesátiletý Antonín Malach. Velitel Vojenské akademie Vyškov, brigádní generál Josef Kopecký, uvedl, že pro řadu vojáků, kteří prošli zahraničními misemi, je obtížné začlenit se do běžného života.

I v tom by mělo komunitní centrum veteránům pomoci. Podle generála Kopeckého mnohým vojákům trvá i čtyři měsíce, než se jim podaří znovu si zvyknout na život mimo válečnou oblast. "Některým se to nepodaří nikdy a touží jen po tom, vyjet na misi znovu, protože na nic jiného nedokážou myslet," upozornil.

Komunitní centrum vzniklo v prostorách vojenské ubytovny v Dobrovského ulici v Brně. Investice si vyžádala 8,2 milionu korun. Součástí centra je například i klubovna, dětský koutek, místnost pro školení nebo pro psychology. Slavnostního otevření se účastnil i brněnský primátor Petr Vokřál.

Sedm set veteránů z druhé světové války

Ředitel komunitního centra Karel Černoch řekl, že prostory pro veterány budou sloužit k tomu, aby do nich mohli vysloužilí vojáci přijít, popovídat si s kolegy nebo v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc. "Veterán, který se vrací zpět, má někdy pocit určitého vydědění. A tato vyděděnost vede k dalším psychickým problémům a traumatům. Je pak těžké se s tím srovnat i v rámci profesního či rodinného života," dodal.

V České republice žije asi sedm stovek veteránů z druhé světové války, dalších 13 tisíc je veteránů novodobých, mezi nimi i tisícovka žen. Armáda přiznala statut veteránů také stovce bojovníků proti komunistické totalitě, hrdinům třetího odboje.

Čeští vojáci v současnosti působí na zahraničních misích například v Afghánistánu jako součást Severoatlantické aliance, Kosovu, Sinajském poloostrově v Egyptě nebo při výcvikové misi Evropské unie v africkém Mali.

Vojáci očekávají, že já budu ve stresových situacích pevný, odolný, že jim dodám sílu, aby i oni tu situaci zvládli, říká o svém působení v zahraničních misích hlavní vojenský kaplan Jaroslav Kníchal | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy