Šéf Vojenského zpravodajství chce zvýšit ochranu sítí. Jen bez zbytečného špiclování, řekl Sobotka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 30. 1. 2017 15:29
Podle šéfa Vojenského zpravodajství Jan Berouna je nutné, aby Česko bránilo svůj kyberprostor. Tvrdí, že stávající situace je špatná a bude se dál zhoršovat. Armáda se podle něj musí na boj s hackery připravovat ve velkém, zásah do soukromé komunikace ale bude muset povolit soud. "Nepůjdeme do obsahů zpráv, nebudeme moci vyhledávat klíčová slova. Obsahy zpráv jsou pro nás v tuto chvíli naprosto nepodstatné," říká šéf Vojenského zpravodajství.
Jan Beroun.
Jan Beroun. | Foto: ČTK

Praha – Musíme bránit digitální prostor, situace se stále zhoršuje, prohlásil šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun na mimořádném briefingu, kde odrážel kritiku novely, která má dát vojenským zpravodajcům větší pravomoci na obranu kyberprostoru a hlavně strategických systémů, například bank nebo elektráren. K vysvětlení vzniku novely vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

"Situace je čím dál tím horší a bude tomu tak i v budoucnu," řekl Beroun v reakci na Sobotkova slova s tím, že je potřeba se na budování obrany kyberprostoru připravovat ve velkém. Premiér v pondělí na Twitteru napsal, že vybudovat silnou kybernetickou ochranu je nutné. "Ale bez zbytečného špiclovaní a narušování svobody. Debata je na místě a možná i zpřesnění zákona," uvedl. 

K zastavení novely v pondělí premiéra vyzvaly internetové firmy. "Při přípravě návrhu zákona nebyly vzaty do úvahy skutečnosti, které činí toto potenciální oprávnění Vojenského zpravodajství velmi problematickým. Přestože je deklarovaným záměrem zákona zvyšovat kybernetickou bezpečnost a zajišťovat kybernetickou obranu země, může jeho implementací naopak dojít k ohrožení kybernetického prostoru České republiky a řady soukromých i veřejných institucí a organizací," uvedl výkonný ředitel internetového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Upozornil, že pokud bude v zabezpečení či nastavení systému Vojenského zpravodajství jediná chyba, může toho útočník využít a lehce zaútočit na celou ČR. Kromě toho prý bude technicky možné odposlechnout jakýkoliv provoz v síti pouze na základě rozhodnutí administrátora systému, ačkoliv to zákon zakazuje.

Beroun ale ujišťoval, že vojenští zpravodajci mají v budoucnu na internetu hledat změny, které mohou svědčit o případných útocích hackerů, ale nebudou pronikat do soukromých konverzací. "Objevují se spekulace, že chceme číst obsah zpráv. Není to pravda, potřebujeme analyzovat, jak vypadá provoz na sítích a jak se změní v případě nějaké anomálie. Musíme dostat povolení soudce, abychom mohli vstoupit do obsahové komunikace," vysvětloval.

"Nepůjdeme do obsahů zpráv, nebudeme moci vyhledávat klíčová slova. Obsahy zpráv jsou pro nás v tuto chvíli naprosto nepodstatné," prohlásil šéf Vojenského zpravodajství. Vládní hackeři budou podle něj analyzovat změny na internetu a díky tomu budou rozpoznávat možné útoky.

"Důležité je také zjistit, odkud útok přichází," doplnil Kamil Tichý, který má kybernetickou obranu ve Vojenském zpravodajství na starost, a dodal, že novela pouze naplňuje ambici vlády.

Beroun musel odpovídat na otázky ohledně nahlížení do soukromé komunikace. To podle něj smí se souhlasem soudu Vojenské zpravodajství dělat i v současnosti.

Podotkl, že zneužití pravomocí je možné vždy, ale kontrola tajných služeb je podle něj nastavená velmi dobře. "Když někdo něco může, není možné dopředu předpokládat, že to budeme zneužívat. Vojákům bychom museli odebrat zbraně, protože by se jeden z nich mohl zbláznit a začít nekontrolovaně střílet. Nejsme spolek bláznů, abychom šli proti zákonu. Stoprocentní jistotu nikdo mít nemůže," řekl Beroun. Připomněl, že činnost Vojenského zpravodajství kontrolují poslanci i ministerstvo obrany. "Parlament bude kontrolovat i kybernetickou obranu, jako kontroluje fungování zpravodajských služeb," uzavřel.

Na konci minulého týdne už ministr obrany Martin Stropnický pro Aktuálně.cz prohlásil, že česká armáda čelí tisícům hackerských útoků týdně a musí se jim umět bránit.

"Pokud si někdo myslí, že se nic neděje, tak já ujišťuji, že děje. Jsou na nás tisíce hackerských útoků týdně," vysvětlil Stropnický, proč chce dát v této oblasti vojenským zpravodajcům větší pravomoci. Nejčastěji podle něj jde o pokusy dostat se někomu do e-mailové schránky.

Projednávaná novela má rozšířit pravomoci vojenských zpravodajců, kteří už najímají hackery na případné odrážení útoků na strategické systémy, například na elektrárny nebo banky. Tito specialisté do budoucna mají umět přes internet i zaútočit a zlikvidovat systémy nepřátel, kteří by se Česko snažili poškodit.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 42 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy