Praha - Levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti lehlo popelem a škoda se šplhá k miliardě korun. Co bude s budovou dál? Měla by se obnovit podle archivních plánů a fotografií, anebo by na spáleništi měla vyrůst budova v moderním střihu?
"Z mého pohledu nemůže Průmyslový palác zmizet z mapy kulturních památek Prahy," řekl novinářům Bém. V České televizi dodal, že se osobně zasadí o to, aby město palác vybudovalo znovu.
Budovu obnovíme, jen nevíme kdy
O tom, jak Praha se stavbou naloží, bude rozhodovat magistrátní komise složená ze zástupců města, policie, hasičů, nájemce objektu a památkářů. Sejít se mají v pondělí.
Mezitím se již ozývají hlasy některých odborníků, kteří radí, jak dál.
Architekt Zdeněk Lukeš poskytl stejný komentář téměř všem médiím. Z jeho pohledu jde o tak významnou kulturní památku, že nic jiného než její obnova podle historických materiálů nepřichází v úvahu.
"Tenkrát to zvládli za necelý rok, s dnešními možnostmi by se to dalo stihnout také," řekl k tomu serveru novinky.cz. Domnívá se, že celá rekonstrukce objektu z roku 1891 by měla trvat asi dva roky.
Postavme moderní stavbu
Je nutné vyrobit kopie kovových prvků stavby a smontovat je, říká Lukeš. "Pak jsou tam ty zděné části, které je potřeba znovu postavit a samozřejmě ozdobit štuky, které tam byly dřív. Naštěstí si myslím, že je k tomu dost fotografických podkladů," dodal.
Odlišný názor zastává světoznámý architekt Vlado Milunič. Autor pražského Tančícího domu, který svého času vyvolával velké kontroverze, vidí jako lepší variantu vystavět moderní přístavbu.
"Já bych si tam dovedl představit něco moderního. Myslím, že by to bylo lepší," řekl deníku Aktuálně.cz Milunič.
Podle něho by dnešní stavitelské metody nedosáhly umění secesních mistrů. "Obávám se, že té dokonalosti bychom se jen přiblížili," odhaduje.
Tři sta hasičů, miliarda v plamenech
Požár v levém křídle Průmyslového paláce vypukl ve čtvrtek okolo sedmé hodiny. Na místě zasahovalo na tři sta hasičů a 70 hasicích vozidel.
Ze statistik vyplývá, že jde o jeden z nejrozsáhlejších požárů v historii. Škodu způsobenou plameny znalci odhadují v rozmezí 500 milionů až jedné miliardy.
Vůbec největší požár Česko zaznamenalo 21. listopadu 2002. Tehdy shořel výrobní provoz ústecké Spolchemie, škoda dosáhla rekordní výše dvou miliard.