Osobnímu strážci prezidenta hrozí i vězení, inspekce ho obvinila z ublížení na zdraví

Jan Horák Jan Horák
9. 5. 2021 5:30
Jeden z osobních strážců prezidenta Miloše Zemana je podle zjištění Aktuálně.cz trestně stíhaný. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti. Bodyguard způsobil dopravní nehodu, při níž utrpěla zranění řidička druhého vozu. Přestože ho inspekce začala stíhat, průběh kauzy se zatím vyvíjí v bodyguardův prospěch. Zemanův strážce je stále ve službě.
Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.)
Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.) | Foto: Economia

Na křižovatce hlavní a vedlejší ulice v obci Ostřešany na Pardubicku došlo 10. prosince 2020 k dopravní nehodě. Nabourala do sebe dvě osobní vozidla. Za volantem jednoho z nich seděl příslušník Útvaru na ochranu prezidenta republiky, jenž zajišťuje bezpečnost nejvyššího ústavního činitele. Nehodu způsobil Zemanův bodyguard, který jel v soukromém autě. Z havárie vyšla se zraněním řidička druhého vozu.

"Usnesením policejního orgánu GIBS bylo zahájeno trestní stíhání fyzické osoby pro přečin ublížení na zdraví z nedbalosti," potvrdila Aktuálně.cz náměstkyně Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Hana Flídrová, jejíž lidé vyšetřování kauzy dozorují. Inspekce obvinila osobního strážce J.D. (vzhledem ke stadiu trestního řízení neuvádíme jeho celé jméno, pozn. aut.) v druhé půli dubna.

"Kdo jinému z nedbalosti ublíží na zdraví tím, že poruší důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona," zní definice stíhaného skutku podle trestního zákona. Vzhledem k dopravní nehodě představuje porušení takové povinnosti prohřešek proti pravidlům silničního provozu, jako je přiměřená rychlost nebo přednost v jízdě.

Výhodnější vývoj kauzy, nejvýš rok ve vězení

Ačkoliv J.D. je stíhaný, kauza z jeho pohledu nabrala výhodnější směr. Když Aktuálně.cz na jeho nehodu v březnu upozornilo, inspekce vedla prověřování z jiného deliktu. Byl podezřelý z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Kdyby inspekce toto podezření doložila, bodyguardovi by hrozily až čtyři roky vězení. Protože ho nyní obvinila "jen" z ublížení na zdraví, ve hře je nejvýše rok za mřížemi nebo zákaz řízení.

Proč se objasňování havárie vyvinulo tímto způsobem, není jasné. Z podstaty věci ovšem plyne, že zdravotní posudky hodnotící vážnost zranění řidičky druhého auta nepotvrdily původní předpoklad inspekce o těžkých následcích. V obdobných případech pachateli také nahrává jeho postoj k trestní věci či to, zda se se zraněným pokusil finančně vyrovnat nebo mu újmu vynahradit jinak.

"Na místě události naše posádka ošetřila ženu středních let. Utrpěla lehké poranění horní poloviny těla a byla převezena k definitivnímu ošetření do Pardubické nemocnice," sdělil už dříve Aktuálně.cz mluvčí pardubické záchranky Aleš Malý. Zda si stav ženy po nehodě vyžádal i hospitalizaci, není jasné. Mluvčí s ohledem na diskrétnost tuto otázku odmítl zodpovědět.

Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana.
Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky

Odstranění následků nehody zajistili pardubičtí hasiči. Jízda na místo jim trvala devět minut, hlášení dostali v 18:51. "Nehoda si vyžádala jednu zraněnou osobu, po příjezdu hasičů byla již v péči zdravotníků. Hasiči u automobilu provedli protipožární opatření a po dohodě s policisty řídili na nezbytně nutnou dobu dopravu na silnici. V 19.28 hodin se jednotka vrátila na stanici," řekla Aktuálně.cz mluvčí hasičů Jana Poláková.

Bodyguardem prezidenta přes osm let

Stíhaný bodyguard J.D. začal s Milošem Zemanem spolupracovat během jeho prvního zvolení do prezidentského úřadu v lednu 2013. Když Zeman vítězství nad Karlem Schwarzenbergem poprvé veřejně komentoval, J.D. stál po jeho boku. Tehdy ho J.D. strážil na základě dohody se soukromou bezpečnostní agenturou, v níž působil.

Po nástupu Zemana do funkce v březnu 2013 změnil pozici i J.D. Stal se příslušníkem policejního Útvaru na ochranu prezidenta republiky. Slouží na odboru chráněných osob. Řadí se mezi tři desítky policistů, kteří odpovídají za prezidentovu osobní bezpečnost. Celý útvar má zhruba 200 příslušníků.

Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana.
Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky

Než se stal J.D. příslušníkem útvaru, z policie zkušenosti neměl. Ostraze osob se věnoval "pouze" v soukromém sektoru. K oficiální prezidentově ochrance se přidal na základě výběrového řízení, v policejní mluvě se takovému posunu říká boční vstup. Ještě v průběhu nové služby si dokončil soukromé vysokoškolské vzdělání. Z naprosté většiny přitom v útvaru slouží lidé s předchozí praxí u policie.

Bývalý mistr republiky

J.D. byl dříve úspěšným thaiboxerem, v první dekádě po roce 2000 se stal ve své kategorii opakovaně mistrem republiky. Závodil a trénoval za dva pražské kluby. Jaké je jeho stanovisko k trestnímu stíhání, se lze jen domnívat. Aktuálně.cz se ho snažilo kontaktovat prostřednictvím sociální sítě Facebook, na prosbu však nereagoval. Jiné spojení na něj se dohledat nepodařilo.

Podle informací Aktuálně.cz je J.D. navzdory svému obvinění ve službě. U nadřízených mu nahrává to, že jde o nedbalostní trestný čin s nízkou sazbou a bez přímého spojení s výkonem jeho práce. Ve hře je ovšem otázka, zda by mohl v útvaru zůstat po případném pravomocném odsouzení.

Podle příslušného zákona musí být policista bezúhonný, což znamená, že v posledních pěti letech nebyl "pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jestliže jeho jednání, kterým spáchal trestný čin, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka". Zda je dodržování dopravních předpisů jedním z těchto požadavků, by musel rozhodnout jeho nadřízený.

Video: Auto málem smetlo hasiče u nehody na Plzeňsku. Nehodu natočila kamera (3. 3. 2021)

Hasič o vlásek unikl srážce s autem ve smyku | Video: Facebook / HZS Plzeňského kraje
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy